Zadovoljna.si
Koža

Koža

Rešitev niso niti naravni niti dražji izdelki

L. E.
01. 03. 2018 07.44
0

Ko nastopi mraz in se vlažnost zraka zmanjša, se to lahko zelo hitro odrazi na naši koži. Prva stvar, ki jo je nujno razumeti, je, da potrebujemo kremo, ki je mastnejša. Nikoli ne uporabljamo ene in iste vse leto. Najboljša izbira pa niso vedno niti naravni ali dražji izdelki. Poglejmo, zakaj.

Koža
KožaFOTO: iStock

Kar 64 odstotkov kože sestavlja voda, zato je ta za njeno zdravje res pomembna. Ko ni dovolj vlage v zraku in je mrzlo, se koža izsuši. Izgublja pa tudi sloj maščob, ki jo ščiti.

S tem boste imeli vse večje težave, čim starejši boste. Poleg tega lahko z nekaterimi navadami stanje še poslabšate. Sem spada umivanje z vročo vodo ali izpostavljanje kože čistilom.

To bo eden največjih lepotnih trendov leta 2018 

Suha koža morda ne deluje kot pereč problem, vendar pa to lahko postane, če ne ukrepamo. Lahko se pojavijo boleče razjede, otrdela koža, ekcemi, dermatitis, luščenje, tudi bakterijske okužbe. Kako se torej odzvati, ko postane naša koža suha?

Koža
KožaFOTO: iStock

1. Uporabljajte mlačno vodo

Prhanje ali umivanje z vročo vodo je lahko, ko je mrzlo, prijetno. A za kožo ni dobrodejno, saj jo dodatno izsuši, odstranjuje pa tudi sloj maščob, ki jo ščiti. Uporabljajte mlačno vodo, poleg tega pa se prhajte in umivajte samo toliko časa, kot je nujno in nič dlje.

2. Uporabljajte nežna mila in uporabljajte manj mila

Milo je seveda treba uporabiti, a lahko pazite, da ga uporabite čim manj oziroma bolj na tistih predelih telesa, ki se bolj potijo – denimo na predelu podpazduh. Izberite čim nežnejše milo in se izogibajte izdelkom, ki vsebujejo veliko dišav in barvil. Tudi antibakterijski izdelki so po nepotrebnem agresivnejši. Izberite raje milo, ki že vsebuje kakšne sestavine, ki kožo vlažijo in hranijo.

3. Uporabljajte več kreme in kremo, ki je mastnejša

Ameriška dermatološka akademija priporoča, da kremo nanesete takoj po umivanju. Pomembno je, da jo uporabite tudi po vsakem umivanju rok. Vsebuje naj sestavine, ki kožo preizkušeno vlažijo in hranijo. To so dimetikon, glicerin, propilen glikol, hialuronska in mlečna kislina, proteini, urea, vazelin, lanolin, mineralno, sončnično, olivno, jojobino in kokosovo olje, karitejevo in kakavovo maslo. Če imate občutljivejšo kožo, izberite izdelek, ki vsebuje tudi kamilico in aloe vero. Pazite pa, da krema ne vsebuje alkohola, retinoidov in kislin, kot so alfa hidroksi kisline. Izogibajte se tudi dišavam in barvilom.

Koža
Koža FOTO: iStock

4. Ne mislite, da so dražji proizvodi boljši

Na medicinski fakulteti ameriške univerze Northwestern so opravili študijo, ki je pokazala, da dražje kreme niti slučajno niso vedno boljše kot cenejše. Nasprotno. Krema, ki je vsebovala največ alergenov, je bila celo najdražja. Študija je pokazala, da veliko dragih proizvodov vsebuje preveč dišav, barvil in drugih sestavin, ki sploh niso v pomoč suhi koži. Treba je razumeti, da obstajajo dobro preizkušene sestavine in kombinacije sestavin, za katere vemo, da kožo vlažijo in hranijo. Za te sestavine vsi proizvajalci odštejejo enake vsote denarja – ne glede na to, ali jih uporabijo v cenejšem ali dražjem proizvodu. Pogosto se dražje kreme sicer ponašajo z redkejšo sestavino, ki jo oglašujejo kot nekaj posebnega. A takšna sestavina je lahko veliko manj preizkušena od tistih, za katere se je večkrat pokazalo, da delujejo in da so varne.

To morate jesti vsak dan, če želite imeti lepo kožo

5. Ni vedno bolje niti, da je izdelek naraven ali organski

Zadnje čase se proizvodi čedalje bolj promovirajo kot naravni ali organski. Študija medicinske fakultete univerze Northwestern je pokazala, da tudi ti niso nujno boljši. Pravzaprav so raziskovalci ugotovili, da veliko krat vsebujejo sestavine, ki so za kožo slabe in še posebej veliko sestavin, ki so alergene. Spet ponavljamo, da obstajajo sestavine, ki so bile v več desetletjih dobro preizkušene in za katere zaradi tega vemo, da so varne in da učinkujejo.Oznaka naravno in organsko je pogosto le marketinški trik. Vsekakor je priporočljivo, da uživate svežo in naravno hrano. Za kožo pa, kar je naravno, ni vedno dobro. S koprivo se že ne bi oplazili po obrazu, kajne? Kar je narejeno v laboratoriju, ni vedno slabše.

Koža
KožaFOTO: iStock

6. In še …

Ko pomivate posodo ali čistite stanovanje, zaščitite roke z rokavicami. Pod volnenimi oblekami nosite kose iz bombaža ali svile, saj volna dodatno draži kožo.  Uporabljajte tudi vlažilec zraka ter raje ne sedajte pred kamin ali poleg radiatorja, saj vam bo to še dodatno izsušilo kožo.

Kdaj k dermatologu?

Če imate zelo suho kožo in vse, kar smo napisali, ne pomaga, je dobro stopiti do dermatologa. Ta vam lahko predpiše posebne kreme. Včasih pa je zelo suha koža tudi simptom kakšne bolezni, ki jo je treba diagnozirati.

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 399