Leta 2018 se je prvič udeležila tedna mode v Londonu in v prvi vrsti sedela oblečena v obleko in suknjič, ki ga je oblikovala Angela Kelly, njena osebna asistentka, svetovalka in kustosinja. Modni kostim so krasili kristali Swarovski, na rokah je imela črne rokavice, v rokah pa je držala Launerjevo najljubšo črno torbo. Skozi 70 let svojega vladanja in služenja državi in Commonwealthu je bila spoštovana po vsem svetu, z njo pa so z veseljem sodelovali tudi številni britanski modni oblikovalci, ki so se od nje poslovili z ganljivimi zapisi na družbenih omrežjih.
"V imenu ekipe Stelle McCartney bi rada izrazila svoje najgloblje sožalje kraljevi družini," je zapisala britanska modna oblikovalka Stella McCartney, svoje sožalje pa je izrazila tudi urednica modne Biblije Vogue, Anna Wintour. "Njeno veličanstvo je bilo 70 let svetilnik kontinuitete in popoln primer nekoga, ki je živel po jasno opredeljenih vrednotah. Toliko poslušamo o koncu neke dobe, ampak o odhodu njenega veličanstva po toliko desetletjih predanega služenja. Morda bi pred mnogimi leti zapustila Anglijo in odšla v Ameriko, a občudovanje in spoštovanje, ki sem ju čutila do nje, se nista nikoli zmanjšala. V tem pogledu nisem edina: kraljica se je dotaknila vseh, kjer koli na svetu so bili, morda zato, ker je kljub občutku popolne navezanosti in predanosti vlogi kot ženska vedno blestela. Njen nasmeh in veliko zanimanje za druge nikoli nista zatajila."
"Najboljša ikona v vseh pogledih. Moč, milost in slog, vladavina njenega veličanstva je bila brez primere in bo živela večno v naših srcih in mislih," je zapisal Michael Kors.
Ja, pokojno kraljico Elizabeto si bomo zagotovo najbolj zapomnili po njeni ljubezni do živih barv, ki jih je izbirala z dobrim namenom. V njih je namreč izstopala, kjer koli se je pojavila. "Nikoli ne morem nositi bež barve, ker potem nihče ne bi vedel, kdo sem," je nekoč dejala. Skrivala pa ni niti svoje naklonjenosti do klobukov. V zadnjih 70 letih je nosila več kot 5000 klobukov različnih oblik, velikosti in barv. Barvna paleta njenih pokrival se je prelivala vse od nežnejših, pastelnih tonov do odločnejših in močnejših barv, kot so na primer rdeča, pariško modra, med njeno veliko zbirko pa smo lahko našli tudi klasične črne klobuke z različnimi dodatki.
"Klobuki, ki jih vidite, so seveda zelo pomemben del njene garderobe in do popolnosti izpilijo slog kraljičinega oblačenja, poleg tega pa tudi nadomeščajo nošenje krone," je nekoč dejal kraljevi življenjepisec Robert Lacey. Modne kombinacije je kraljica izbirala po občutku, s svojimi svetovalci pa ustvarjala glamurozne kombinacije oblačil, klobukov in drugih priljubljenih dodatkov. Njen najljubši modni dodatek so bile 'box' torbice, ki jih je imela več kot 200, in sicer s podpisom znamke Launer, najraje pa je nosila model Traviata. Torbico Launer ji je v 50. letih prejšnjega stoletja poklonila njena mati, nad dizajnom in praktičnostjo torbice pa je ostala navdušena vse do smrti.
Klobuki in torbice pa niso bili edini modni dodatek, ki ga je oboževala. Bila je namreč tudi ponosna lastnica velike kolekcije nakita, v večini je šlo za kronske dragulje. Nekatere kose nakita je podedovala, bila pa je tudi lastnica največjega rožnatega diamanta na svetu. Čeprav so nekateri dragulji dobro znani, vključujejo več kosov; med njimi je mogoče na primer zaslediti broško iz diamantov in ogrlico z velikimi kvadratno rezanimi akvamarini in uhane z diamanti, ki jih je prejela kot darilo v letu kronanja.
Postala je brezčasna modna ikona
Po zaslugi svojega stila je kraljica Elizabeta skozi desetletja postala blagovna znamka in vseprisotna pop ikona današnjega časa. Zelo prepoznavna je bila silhueta drobne dame s klobukom in torbico, ki ji je ves čas visela na pregibu roke. Tekom svojega življenja je bila priča številnim modnim trendom, ki pa jim sama nikoli ni podlegla in je raje ustvarila svoj stil. Njeno strateško oblačenje se je začelo leta 1953 s kronanjem, ko je nosila satenasto obleko v slonokoščeni barvi, ki je bila izvezena z izbrano floro kraljestva – vključno z angleškimi vrtnicami, škotsko bodiko, irsko deteljico in listi kanadskega javorja. To je pomenilo začetek tega, kar je desetletja veljalo za diplomatsko simboliko in postalo ključni del 'britanske zunanje politike'.
Leta 1957 je na večerji v Ottawi nosila zeleno-belo obleko, ki so jo krasili javorjevi listi, na večerji s predsedniškim parom Ronaldom in Nancy Reagan leta 1983 pa je blestela v beli obleki z oranžnimi kalifornijskimi maki. V spominu je marsikomu ostala tudi rožnata obleka z izvezenimi potonikami, ki jo je nosila, ko se je leta 1986 srečala z Deng Xiaopingom, leta 2011 pa je v Dublin prispela v svetlo zeleni obleki in plašču. V prostem času je prisegala na bolj ležeren stil in veliko nosila prešite zelene jakne in svilene šale, med vikendi in počitnicami v Balmoralu na Škotskem pa je z veseljem nosila tartane in angleški tvid.
V začetku 21. stoletja je njen stil postal bolj zrel in šik, na kar je vplivala tudi smrt njene matere in sestre. Redefinirala je svojo podobo in v sodelovanju s stilistko Angelo Kelly začela nosila njene prepoznavne kombinacije v svetlih barvah. Z njimi je pogosto uskladila celo barvo svojega dežnika. Nesporno dejstvo je, da je kraljica Elizabeta svoje službeno življenje živela bolj kot kdorkoli in skozi modo.
Britanski Vogue jo je pred leti tako razglasil za eno izmed najbolj glamuroznih dam na svetu. Glamurozni videz sta ji priznavali celo manekenki Naomi Campbel in Kate Moss. To sta le dve izmed mnogih znanih osebnosti iz sveta mode, ki se jima je kraljica zdela očarljiva in nepremagljiva – predvsem pri nošenju klobukov. "Glamuroznosti ne moreš igrati, si ali pa nisi glamurozen, in kraljica Elizabeta preprosto takšna je," je takrat dejal urednik modne Biblije.
Vsi ljubitelji britanske monarhije na VOYO ne spreglejte številnih dokumentarnih filmov, ki sledijo eni najbolj slavnih družin na svetu. Med drugim so vam na voljo tudi trije dokumentarci o kraljici: Kronanje, Kraljica sveta in Kraljica: Pogled od blizu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV