Zadovoljna.si
Poletje koža

Koža

6 močnih vitaminov, ki jih potrebuje vaša koža

Zadovoljna.si, J.V.
10. 07. 2023 05.00
0

Vse si želimo sijoče, brezhibne kože, ki bi se lahko kosala s sijem tisočerih sonc, za doseg zdravega sijaja pa niso dovolj le najbolj vroči kozmetični izdelki in pravilna nega kože, ampak tudi vitamini. Ti mali superjunaki imajo lahko namreč čudežen vpliv ne le na vaše splošno zdravje in počutje, ampak tudi na vašo kožo.

Vitamin A

Najprej imamo vitamin A, vladajočega prvaka v zdravju kože. Je nujen za proces obnove celic. Spodbuja rast novih kožnih celic, kar pomaga ohranjati gladko in enakomerno polt. Ta superjunaški vitamin spodbuja tudi proizvodnjo kolagena, beljakovine, ki vaši koži daje strukturo in elastičnost. Kot rezultat, lahko vitamin A pomaga zmanjšati videz drobnih linij in gub, kar daje vaši koži bolj mladosten in poln videz.

Vitamin A priskoči na pomoč tudi v boju proti aknam. Pomaga namreč pri uravnavanju proizvodnje sebuma, ki je mastna snov, ki lahko zamaši pore in povzroči akne. Z vzdrževanjem ravni sebuma lahko vitamin A pomaga preprečiti, da bi se nadležni mozolji pojavili na vaši koži.

Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin A – kakšna je njegova vloga in kje ga najdemo?

Poleg tega je tudi močan antioksidant. Vitamin A se bori proti prostim radikalom, tistim zahrbtnim molekulam, ki lahko povzročijo oksidativni stres in poškodujejo vaše kožne celice. Z nevtralizacijo teh prostih radikalov vitamin A pomaga zaščititi vašo kožo pred okoljskimi agresorji, kot sta onesnaženje in UV-sevanje, ter jo ohranja zdravo in prožno.

Za tiste, ki se borijo s hiperpigmentacijo ali neenakomernim tenom kože, lahko vitamin A spremeni igro. Ima sposobnost zaviranja proizvodnje melanina, pigmenta, ki je odgovoren za temne madeže in razbarvanje. Z dosledno uporabo lahko vitamin A pomaga zbledeti te trdovratne madeže in razkrije bolj enakomerno in sijočo polt.

Vitamin A
Vitamin AFOTO: Adobe Stock

Kje ga najdemo?

Vitamin A je na voljo v različnih oblikah, vključno s kremami, serumi in celo peroralnimi dodatki. Retinoidi, derivati vitamina A, se pogosto uporabljajo v izdelkih za nego kože zaradi svojih izjemnih lastnosti pomlajevanja kože. Vendar pa je nujno, da začnete z nizko koncentracijo in postopoma povečujete uporabo, da preprečite morebitno draženje.

Eden najboljših načinov za pridobivanje vitamina A je s prehrano. Poiščite bogate vire, kot so sladki krompir, korenje, špinača, ohrovt in druga listnata zelena zelenjava. Ti pisani čudeži so polni beta-karotena, predhodnika vitamina A, ki ga lahko vaše telo po potrebi pretvori.Če imate raje živila živalskega izvora, pa se obrnite na živila, kot so jetra, jajca in mlečni izdelki

Kaj je niacinamid in zakaj je nepogrešljiv v negi kože?
Preberi še
Kaj je niacinamid in zakaj je nepogrešljiv v negi kože?

Vitamin B

Če gremo naprej, naletimo na živahen vitamin B. Ta dinamična skupina vitaminov, vključno z B3 (niacin), B5 (pantotenska kislina) in B7 (biotin), je ključnega pomena za pomlajevanje kože. Vitamini skupine B pomagajo ohranjati kožno pregrado za vlago, preprečujejo suhost in izboljšajo njeno splošno teksturo. Imajo tudi vlogo pri zmanjševanju vnetja in spodbujanju enakomernega tena kože. Zamislite si vitamin B kot ekipo v zakulisju, ki neutrudno dela, da zagotovi, da vaša koža zasije.

Vitamin B3 ali niacin je močan, ko gre za nego kože. Pomaga okrepiti pregrado kože za vlago, jo ohranja hidrirano in prožno. Z izboljšanjem sposobnosti kože, da zadržuje vlago, se lahko vitamin B3 spopade s suhostjo, zmanjša rdečico in izboljša celotno teksturo vaše kože. Poiščite živila, bogata z vitaminom B3, kot so perutnina, ribe, arašidi, gobe in zeleni grah, da vaši koži zagotovite hrano, po kateri hrepeni.

Vitamin B: zakaj je pomemben in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin B: zakaj je pomemben in kje ga najdemo?

Vitamin B5, znan tudi kot pantotenska kislina, deluje kot vlažilec, privlači in zadržuje vlago, da vaša koža ostane mehka in napeta. Ta vitamin B je prav tako vključen v proces regeneracije kože, pomaga popraviti in pomladiti poškodovano kožo. Živila, kot so avokado, brokoli, polnozrnata žita in jogurt, so odlični viri vitamina B5.

Nenazadnje imamo biotin, znan tudi kot vitamin B7. Biotin igra ključno vlogo pri proizvodnji keratina, beljakovine, ki tvori strukturo vaše kože, las in nohtov. Zadostne ravni biotina prispevajo k zdravi koži s spodbujanjem rasti in obnove celic. Če želite povečati vnos biotina, v svojo prehrano vključite živila, kot so jajca, mandlji, sladki krompir, losos in špinača.

Vitamin B
Vitamin BFOTO: Adobe Stock

Vitamin C

Potem pa je tukaj vitamin C, ki lahko vašo kožo spremeni iz dolgočasne v bleščečo. Ta vitamin je mojster v umetnosti sinteze kolagena, ki daje vaši koži čvrst in napet videz. Je tudi močan antioksidant, saj ščiti kožo pred poškodbami, ki jih povzročata izpostavljenost soncu in onesnaženost. 

S spodbujanjem proizvodnje kolagena vitamin C pomaga zmanjšati videz drobnih linij in gub, kar daje vaši koži mladosten in napet videz. To superjunaško hranilo pomaga tudi pri popravljanju in preprečevanju škode, ki jo povzročajo okoljski stresorji, kot sta UV-sevanje in onesnaženje.

Če želite izkoristiti prednosti vitamina C užijte veliko sadja in zelenjave. Citrusi, kot so pomaranče, limone in grenivke, so znani po visoki vsebnosti vitamina C. Vključitev teh živil v vašo prehrano lahko vaši koži da naravno spodbudo. Drugi odlični viri so jagode, kivi, papaja, paprika in listnata zelenjava, kot sta ohrovt in špinača. Ne pozabite, da je ključnega pomena redno uživanje živil, bogatih z vitaminom C, da ohranite enakomerno oskrbo vaše kože.

Toliko vitamina C bi morali zaužiti na dan
Preberi še
Toliko vitamina C bi morali zaužiti na dan

Poleg prehranskih virov lahko vitamin C najdete tudi v različnih izdelkih za nego kože. Poiščite serume, kreme in losjone, ki vsebujejo vitamin C, znan kot askorbinska kislina ali L-askorbinska kislina. Ti lokalni tretmaji vam omogočajo neposredno dostavo vitamina na kožo in tako povečajo njegovo učinkovitost. Pri izbiri izdelka za nego kože z vitaminom C se odločite za stabilne formulacije in bodite pozorne na koncentracijo, da zagotovite optimalne rezultate.

Ne pozabite, da je vitamin C nekoliko občutljiv na svetlobo, zrak in toploto, kar lahko zmanjša njegovo moč. Zato pravilno shranjujte živila, bogata z vitaminom C in preverite rok uporabnosti izdelkov za nego kože, da povečate njihovo učinkovitost. Doslednost je ključnega pomena, ne glede na to, ali vitamin C vključujete v svojo prehrano ali rutino nege kože, zato naj vam postane navada, da kožo nahranite s tem močnim hranilom.

Vitamin C
Vitamin CFOTO: Dreamstime

Vitamin D

Seveda pa ne smemo pozabiti na sončni vitamin - vitamin D. Čeprav morda ni neposredno vključen v nego kože, lahko njegovo pomanjkanje povzroči težave s kožo. Vitamin D podpira imunski sistem, zdrav imunski sistem pa pomeni manjše tveganje za kožne okužbe in vnetja. Ta izjemen vitamin pomaga tudi pri rasti in obnovi kožnih celic. Pomaga pri uravnavanju procesa celične proliferacije in diferenciacije ter zagotavlja pravilen promet kožnih celic. 

Primarni vir vitamina D je sončna svetloba. Ko je vaša koža izpostavljena sončni svetlobi, sproži naravni proces, ki vašemu telesu omogoči proizvodnjo vitamina D. Vendar je pomembno, da vzpostavite ravnovesje in se zaščitite pred soncem. Prizadevajte si za kratko, a redno izpostavljenost soncu, po možnosti zjutraj ali pozno popoldne, ko sončni žarki niso tako intenzivni. Ne pozabite zaščititi kože s kremo za sončenje in nosite ustrezna oblačila, da preprečite prekomerno izpostavljenost in morebitne poškodbe zaradi sonca.

Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?
Preberi še
Vitamin D: zakaj je pomemben, kakšen mora biti dnevni vnos in kje ga najdemo?

Poleg sončne svetlobe lahko vitamin D najdete tudi v nekaterih živilih. Mastne ribe, kot so losos, skuša in sardele, so odličen vir tega hranila. Druge možnosti vključujejo obogatene mlečne izdelke, jajca in gobe. Vključitev teh živil v vašo prehrano lahko pomaga povečati vnos vitamina D, zlasti če je izpostavljenost sončni svetlobi omejena zaradi dejavnikov, kot sta podnebje ali življenjski slog.

Prehranski dodatki so še ena možnost, o kateri lahko razmislite, če imate težave z pridobivanjem zadostne količine vitamina D iz sončne svetlobe ali prehranskih virov. 

Vitamin d
Vitamin dFOTO: Dreamstime

Vitamin E

Vitamin E slovi kot nežni varuh zdravja vaše kože. Ta z antioksidanti bogat vitamin ščiti vašo kožo pred okoljskimi poškodbami, jo vlaži in pospešuje celjenje

Vitamin E je močan antioksidant, ki pomaga nevtralizirati škodljive učinke prostih radikalov. Te škodljive molekule ustvarjajo dejavniki, kot so izpostavljenost soncu, onesnaženost in stres, in lahko povzročijo opustošenje na vaši koži, kar povzroči prezgodnje staranje. Z bojem proti prostim radikalom vitamin E pomaga ohranjati celovitost vaše kože, spodbuja bolj mladosten videz in zmanjšuje znake staranja.

Vitamin E ima tudi ključno vlogo pri vlaženju in negi vaše kože. Deluje kot emolient, pomaga zadrževati vlago in krepi naravno zaščitno bariero kože. Zaradi tega je še posebej koristen za tiste s suho ali dehidrirano kožo, saj pomaga blažiti suhost in spodbuja bolj gladko in prožno polt. Poleg tega ima vitamin E protivnetne lastnosti, zaradi česar je še posebej koristen za občutljivo ali razdraženo kožo. Lahko pomaga pomiriti rdečico, zmanjšati vnetje in pomiriti kožne bolezni, kot sta ekcem ali rozacea. 

Čemu služi vitamin E in zakaj je tako pomemben?
Preberi še
Čemu služi vitamin E in zakaj je tako pomemben?
Vitamin E
Vitamin EFOTO: Adobe Stock

Kje lahko najdete vitamin E? 

Eden najboljših naravnih virov vitamina E se nahaja v različnih oreščkih in semenih. Posebej bogati s tem hranilom so mandlji, sončnična semena in lešniki. Vključite jih v svojo prehrano kot prigrizek ali jih potresite po solatah in jedeh za dodatno povečanje vitamina E.

Vitamin E najdete tudi v rastlinskih oljih, kot so sončnično olje, olje pšeničnih kalčkov in olje žafranike. Ta olja se lahko uporabljajo pri kuhanju ali kot lokalno zdravljenje za neposredno nego vaše kože. Poleg tega številni izdelki za nego kože, kot so vlažilci, serumi in kreme, vsebujejo vitamin E kot ključno sestavino. Poiščite izdelke, ki na seznamu sestavin omenjajo tokoferol ali tokoferil acetat, ki sta obliki vitamina E.

Vitamin K

Zadnji, a nič manj pomemben, pa je vitamin K, neopevan junak v iskanju brezhibne kože. Ta vitamin pomaga zmanjšati podočnjake in igra ključno vlogo pri procesu strjevanja krvi, ter pomaga pri celjenju ran in modric. S spodbujanjem pravilnega krvnega obtoka pomaga vaši koži učinkoviteje okrevati po poškodbah. To lahko privede do zmanjšanja povnetne hiperpigmentacije, kar zmanjša pojav temnih madežev.

Če se borite s podočnjaki, je vitamin K morda vaš rešitelj. Pomaga pri zmanjševanju videza podočnjakov s krepitvijo kapilar in izboljšanjem pretoka krvi okoli oči. Vključitev sestavin, bogatih z vitaminom K, v vašo rutino nege kože lahko pomaga zmanjšati te nadležne sence in razkriti svetlejši in bolj živahen predel pod očmi. 

5 znakov, da vaši koži primanjkuje vitamina D
Preberi še
5 znakov, da vaši koži primanjkuje vitamina D
Vitamin K
Vitamin K FOTO: AdobeStock

Kje najdemo vitamin K?

Vitamin K lahko najdete v različnih virih hrane, zlasti v zeleni listnati zelenjavi. Špinača, ohrovt, brokoli in blitva so odlična izbira za povečanje vnosa vitamina K. Ta zelenjava, polneahranil, ne prispeva le k vašemu splošnemu zdravju, ampak tudi vaši koži zagotavlja hrano, po kateri hrepeni.

Poleg prehranskih virov lahko najdete vitamin K tudi v izdelkih za nego kože, oblikovanih posebej za ciljanje podočnjakov in spodbujanje celjenja kože. Poiščite kreme ali serume za oči, ki vsebujejo vitamin K ali njegove derivate. Pri lokalni uporabi lahko ti izdelki prinesejo koristi vitamina K neposredno na področja, ki ga najbolj potrebujejo.

Ne pozabite, čeprav imajo izdelki za nego kože svoje mesto, je za zavidljiv sijaj bistvenega pomena tudi negovanje vaše kože od znotraj z uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini. 

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje hranil
Preberi še
Znaki, da vašemu telesu primanjkuje hranil

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 387