Zadovoljna.si
Blagodejni učinki kamilice.

Moda

Neboleče tudi v 'tistih dneh'

Saša Osolnik
09. 01. 2009 19.39
2

Se tudi ve vsak mesec bojujete s slabim počutjem, ki nastopi med menstruacijo? Niste edine, tako se počuti kar 90 odstotkov žensk, ki se soočajo z nihanjem razpoloženja in bolečino. Da bodo tisti dnevi v mesecu postali prijetnejši, vam ponujamo nekaj koristnih nasvetov.

Menstruacija-nadloga vsake ženske.
Menstruacija-nadloga vsake ženske.FOTO: iStockphoto


Večina žensk prve znake bolečin opazi že teden dni pred začetkom mesečnega perila. Ponavadi se pojavijo v predelu trebuha, ledvic in križa, na dotik pa postanejo občutljive tudi prsi. V tem času je pomembno, da nas ne zebe, zato je potrebno paziti, da so oblačila topla in ne odkrivajo ledvic, ki so še posebno občutljive. Za boljše počutje jejte hrano, bogato z vlakninami, ki se nahajajo predvsem v polnozrnatih živilih. Ker se vaše telo pripravlja na nekajdnevno čiščenje, potrebuje veliko vitaminov, ki mu bodo vračali energijo, potrebno za normalno delovanje.


Preženite bolečino

Tablete zamenjajte z zdraviili na zeliščni osnovi.
Tablete zamenjajte z zdraviili na zeliščni osnovi. FOTO: iStockphoto

Če bolečine nastanejo ob začetku menstruacije, jih namesto s tabletami omilite z zeliščnimi pripravki, ki jih najdete v vsaki lekarni. Tovrstni pripravki, ki se razredčijo z vodo ali čajem, so telesu bolj prijazni in se lažje razgradijo. Posebno primerni so za tiste, ki jih boleča menstruacija spremlja skozi celo življenje, saj nimajo stranskih učinkov in ne škodujejo jetrom, kot je to značilno za nekatera močnejša protibolečinska sredstva ob redni uporabi. Slaba stran zeliščnih zdravil je le ta, da pričnejo delovati nekoliko kasneje kot pa protibolečinske tablete.


Tiste, ki ste slabokrvne, nikakor ne posegajte po aspirinu, saj ta redči kri. Če bolečina še vedno ne mine, obiščite svojega ginekologa, ki vam bo svetoval in predpisal primerna zdravila.

Privoščite si počitek

Če je le možno, telesu namenite daljši počitek kot običajno. Prijalo vam bo, če boste s seboj v posteljo odnesle tudi topel termofor in ga položile na spodnji del trebuha ali na predel ledvic. Če termofora nimate, si pomagajte kar s plastenko, ki jo napolnite z vročo vodo, zavijte v brisačo in položite na mesto, kjer občutite bolečino. Ko nimate časa za poležavanje, ali pa vas tovrstna nadloga preseneti v službi, poiščite radiator in se nanj naslonite. Toplota bo omilila bolečino in počutili se boste boljše.

Pravilna prehrana

Pri hrani posegamo po tisti z veliko magnezija, ki zmanjšuje krče. Najdemo ga v zeleni listnati zelenjavi, soji, arašidih, orehih, siru, bananah, avokadu, rjavem rižu ter posušenih marelicah. Minerali se skrivajo predvsem v sadju in zelenjavi, lahko pa jemljemo tudi pripravke iz magnezija v obliki šumečih tablet. Zelo dober vpliv na zmanjšanje bolečine pa imajo tudi maline in ananas. Tiste, ki imate slabšo kri, posezite po železu, ki ga vsebuje brokoli.

S pravilno izbiro hrane lahko omilite bolečino.
S pravilno izbiro hrane lahko omilite bolečino.FOTO: iStockphoto


Čaj kot zdravilo

Blagodejni učinki kamilice.
Blagodejni učinki kamilice. FOTO: iStockphoto


Posezite po kamiličnem čaju, ki sprošča napeto maternico in pomirja. Enako velja za ingver, koprivo ter rman. Primeren je tudi čaj malinjaka, ki zmanjšuje krvavitev. Pijte ga večkrat na dan, nesladkanega, ali pa mu dodajte rjav sladkor ali med.

Štiri skodelice čaja na dan zmanjšujejo tveganje za nastanek raka.








Gibanje je pomembno

Čeprav se sliši nelagodno, vam bo gibanje v času mesečnega perila resnično pomagalo. Namesto visoko aktivnih telesnih vadb, se v prvih dneh raje odločite za jogo ali pilates, lahek tek ali kolesarjenje. Če se vseeno ne počutite pripravljene za tovrstne športe, si privoščite kratek sprehod ali pa se odpravite peš po nakupih. Verjemite, telo vam bo hvaležno.

Joga vas bo pomirila in napolnila z novo energijo.
Joga vas bo pomirila in napolnila z novo energijo.FOTO: iStockphoto


Razvajanje z eteričnimi olji

Sproščujoča masaža.
Sproščujoča masaža. FOTO: Dare Čekeliš

Eterično olje jasmina dodajte v kopel, ali pa si z njim zmasirajte spodnji del trebuha. Sivka vas bo pomirila, zato z njo odišavite spalnico in lažje boste zaspali. Kamilica ima blagodejen učinek, lahko pa jo uporabljate za masažo, sproščujočo kopel ali kot dišavo.

Spodnji del trebuha si masirajte z nežnimi krožnimi gibi v nasprotni smeri urinega kazalca.









Vložek ali tampon

Dandanes na trgu obstaja prava poplava različnih higienskih izdelkov. Vložki so različnih velikosti, lahko imajo lepljivo spodnjo površino in krilca, ki omogočajo, da ostane na svojem mestu. Tiste z bolj občutljivo kožo lahko izberete ščitnike, ki so prevlečeni z bombažno plastjo in koži pustijo dihati. Vložke izbirajte glede na jakost krvavitve in velikost. Enako velja za tampone, ki so bolj primerni za športne dejavnosti, saj vam omogočajo nemoteno gibanje. Novost, ki se je pojavila v zadnjem letu, so tamponi s posebnim aplikatorjem, ki omogoča preprostejšo namestitev, je bolj higieničen, po uporabi pa ga preprosto odvržete.


SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 395