Zadovoljna.si
Jezero

Potovanja

Slovenska jezera, za katera verjetno še niste slišali

A.K., J.V.
18. 03. 2023 05.00
2

Ker se vse prevečkrat na izlete odpravljamo na vedno iste priljubljene lokacije, smo tokrat naredili spremembo. Izbrali smo pet idiličnih jezer v Sloveniji, za katera verjetno še niste slišali.

Razporejena so od Obale do Prekmurja, zato lahko vsak najde sebi najbližje. Nekatera imajo urejene krožne sprehajalne poti, druga služijo kot izhodišče za pohode v hribe, tretja pa so enostavno tako idilična in skrita, da se velja tam ustaviti vsaj za nekaj časa in se napojiti z njihovo blago energijo. Tokrat predstavljamo jezeri v Fiesi, tri Bobovniška jezera, Hodoško in Ivarčko jezero ter skrivnostno Divje jezero. 

Jezeri v Fiesi 

Marsikdo ne ve, da naše obalno mesto Fiesa skriva dve slikoviti jezeri, ki sta v preteklosti nastali zaradi odkopavanja gline za potrebe takratne opekarne. Eno od jezer je manjše, sladkovodno in ima okoli 6 metrov globine. Drugo je globlje, nekoliko večje od sladkovodnega, njegova zanimivost pa je, da je povezano tudi z morjem. V njem se torej mešata slana in sladka voda, zato predstavlja življenjski prostor številnim živalskim in rastlinskim vrstam. Leta 1989 sta bili jezeri v Fiesi označeni za naravni spomenik, uvrščeni pa sta tudi v inventar naravne dediščine Slovenije. Ob prihodnjem obisku Pirana se sprehodite po obalni pešpoti do Fiese in si oglejte ta naravna dragulja. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Bobovška jezera

Jezerca Bobovek so bolj kot splošni javnosti znana lokalnim prebivalcem, zato jih predstavljamo tudi vam. Gre za skupino treh jezer, ki jih najdemo blizu naselja Bobovek pri Kranju. Največje jezero se imenuje Krokodilnica, južno jezero je Čukova jama, najmanjše med njimi pa so poimenovali Ledvička. Tako kot jezeri v Fiesi so tudi ta nastala z izkopavanjem gline za opekarno Bobovek. Njihova zanimivost je, da so leta 1953 ob izkopavanju našli celo ostanke mamuta ter žarno grobišče. V neposredni bližini se nahaja tudi protokolarno posestvo Brdo. V poletnem času se v jezerih marsikdo rad ohladi, skozi vse leto pa so odlična izbira za sprehode v naravi. Razglašena so za naravno znamenitost. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Hodoško jezero

Na skrajnem severovzhodu Slovenije blizu meje z Madžarsko leži slikovito Hodoško jezero, ki je svoje ime dobilo zaradi bližnjega naselja Hodoš. Ni pa prepoznavno le po tem imenu – ker je bilo ustvarjeno na Dolenskem potoku, ga nekateri imenujejo tudi Dolensko jezero. Gre za umetno jezero, ki je bilo sprva namenjeno zadrževanju vode za potrebe namakanja. Znano je tudi kot naravni habitat vidre, v njegovi oklici pa so našli kar 20 vrst kačjih pastirjev. Ob prihodnjem obisku Prekmurja se velja ustaviti ob tem 5,2 hektara velikem umetnem jezeru, okoli katerega je speljana prijetna sprehajalna pot. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ivarčko jezero

Na Koroškem se v idilični gozdni pokrajini nahaja Ivarčko jezero, ki je bilo nekoč del športno-rekreacijskega centra. V poletnih mesecih služi tudi kot osvežitev pred vročino, je pa kopanje mogoče na lastno odgovornost. Sicer pa to majhno jezero leži na nadmorski višini 633 metrov, globoko je okoli pet metrov in velja za najnižje ležeče alpsko jezero v Sloveniji. Okolica je bila nekoč prilagojena obiskovalcem, zato tam ne manjka klopi, pomolov in prostorov za piknike. Kljub trenutnemu (nekoliko zapuščenemu) stanju je odlična izbira za vse ljubitelje narave, saj služi tudi kot izhodišče za pohod na Uršljo goro. Okoli jezera vodi sprehajalna pot, v neposredni bližini pa najdemo tudi ostanke gradu Šrotnek. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Divje jezero 

V neposredni bližini Idrije, natančneje na desnem bregu reke Idrijce, najdemo Divje jezero, ki ga označujejo za kompleksen naravni pojav. Sestoji namreč iz podzemne jame, kraškega izvira in jezera. Ker leži skrito med drevesi, vas bodo do tja usmerile informacijske table, z gotovostjo pa lahko rečemo, da ima jezero pridih skrivnosti. Doslej ga je uspelo potapljačem raziskati vse do globine 160 metrov. Voda v jezeru ima vse leto temperaturo od 7 do 10 stopinj. Že vse od leta 1967 je zavarovano kot naravni spomenik, del Krajinskega parka Zgornja Idrija pa je postalo leta 1993. Pravijo mu tudi prvi slovenski muzej v naravi. V njegovi bližini najdete tudi viseči most, ki je del naravoslovne učne poti ob Rakah. 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 387