Zadovoljna.si
plaža Whitehaven, otok Whitsunday, Avstralija

Potovanja

To enostavno morate videti!

Ma.K.
16. 03. 2016 07.49
13

Naš planet je poln nenavadnih pokrajin. Nekatere so kopenske tvorbe, ki so se oblikovale več tisoč let, druge so posledica ravnanja človeka, vse pa so na neki način spremenile naš svet, ga naredile lepšega in edinstvenega.

Od žuborečega jezera lave v Etiopiji do jezera, ki sredi puščave obstaja že 2 tisoč let. To so pokrajine, ki so tako neverjetne, da je težko verjeti, da so resnične. V nadaljevanju vam predstavljamo 29 najbolj edinstvenih!

V bližini mesta Torrevieja v Španiji ležita dve slani in zelo rožnato obarvani jezeri, imenovani Las Salinas de Torrevieja. Rožnata barva naj bi bila posledica delovanja alge, ki pod določenimi pogoji sprošča rdeč pigment.

 

A photo posted by @leonorsybil on

Door to Hell oziroma po slovensko Peklenska vrata lahko občudujete v turkmenistanski puščavi. Jama, v kateri že 40 let neprestano tlijo plameni, vzbuja mešane občutke. Leta 2010 so ukazali, da se zasuje, še danes pa ostaja odprta. Brezno je sicer nastalo, ko so se tla pogreznila pod geološkim najdiščem leta 1971. Takrat so namreč odkrili podzemno komoro, polno plinov. Po neljubem dogodku so se znanstveniki odločili nahajališče plina zažgati, pri tem pa so se malce ušteli. Domnevali so, da bodo zaloge plina pošle že v nekaj dneh, a tudi desetletja pozneje še vedno lahko opazujemo žarečo luknjo.

Door to Hell, Peklenska vrata, Turkmenistan
Door to Hell, Peklenska vrata, TurkmenistanFOTO: Thinkstock

Naravni terasasti termalni vrelci Hierapolis-Pamukkale v provinci Denizli na zahodu Turčije segajo daleč v zgodovino: v drugo stoletje pred našim štetjem. Obdajajo jih korita iz kalcita, vroči izviri v vodi pa so videti kot neverjetni beli oblaki.

Hierapolis-Pamukkale, Denizli, Turčija
Hierapolis-Pamukkale, Denizli, TurčijaFOTO: Pinterest

Wai-O-Tapu se imenuje termalna čudežna dežela na Novi Zelandiji, ki je posledica več tisočletij trajajoče vulkanske aktivnosti. Pokrajina velja za najbolj pisano in raznoliko geotermalno atrakcijo na Novi Zelandiji, polno mehurčkov v blatnih bazenih, mineralnih teras in gejzirjev.

Wai-O-Tapu, Nova Zelandija
Wai-O-Tapu, Nova ZelandijaFOTO: Thinkstock

Jezero Natron v Tanzaniji je znano po svoji globoki rdeči barvi. Močna živahna barva je posledica delovanja alg in organizmov, ki obožujejo sol, za piko na i pa za čudovit pogled na to jezero skrbi še na milijone flamingov, ki ta kraj obiskujejo od junija do novembra.

Jezero Natron, Tanzanija
Jezero Natron, TanzanijaFOTO: Thinkstock

V Ženevi so lahko popotniki priča veličastnemu pogledu stičišča dveh rek. Reka Rona se nadaljuje iz jezera Lehman, medtem ko reko Arve napajajo ledeniki v dolini Chamonix. Ko se zlijeta, pričarata neverjetno, skorajda nezemeljsko kuliso.

sotočje Rone in Arve, Ženeva
sotočje Rone in Arve, ŽenevaFOTO: Thinkstock

Depresija Danakil v severovzhodnem kotu Etiopije je eno od najbolj vročih območij na planetu. Temperature tam dosegajo tudi do 62 stopinj Celzija. Z dvema aktivnima vulkanoma, brbotajočim jezerom lave, gejziri, kislimi ribniki in številnimi mineralnimi usedlinami je celotno območje videti kot stvaritev kakšnega drugega planeta.

Depresija Danakil, Etiopija
Depresija Danakil, EtiopijaFOTO: Thinkstock

Riževe terase v kitajski provinci Yunnan so vklesane v pobočje pokrajine. Različne vrste vegetacije rišejo čudovito pokrajino različnih zelenkastih odtenkov.

Riževe terase, Yunnan, Kitajska
Riževe terase, Yunnan, KitajskaFOTO: Thinkstock

Antelope Canyon, ki leži v bližini kraja Page v ameriški zvezni državi Arizona, je najbolj pogosto fotografiran kanjon na ameriškem jugozahodu. Potniki se zgrinjajo na ta kraj, da bi v svoje objektive ujeli podobe kanjona, ki so ga izdolbli tisočletni vetrovi in hudourniške poplave, ki so krive, da so stene kanjona tako gladke.

Antelope Canyon, Arizona
Antelope Canyon, ArizonaFOTO: Thinkstock

Narodni park Göreme v Kapadokiji je vulkanska pokrajina, ki je v celoti nastala zaradi erozije. Popotniki lahko občudujejo koničaste vrhove, ki jim domačini pogovorno pravijo kar 'pravljični dimniki' in so značilnost te turške regije. Poleg tega je Kapadokija dom tisoč let starih jamskih bivališč, ki se jih prav tako izplača obiskati.

Narodni park Göreme, Kapadokija, Turčija
Narodni park Göreme, Kapadokija, TurčijaFOTO: Thinkstock

Jezero Crescent (v slovenščini Polmesec, v kitajščini Yueyaquan) je izvir sveže vode, ki ima obliko polmeseca in leži v puščavi Gobi. Za to oazo verjamejo, da je obstajala že pred približno 2 tisoč leti, danes pa je to kraj številnih dejavnosti, kot so deskanje po sipinah in jahanje kamel.

Jezero Crescent , Polmesec, Yueyaquan, puščava Gobi
Jezero Crescent , Polmesec, Yueyaquan, puščava GobiFOTO: Thinkstock

Na prvi pogled so sipine Lencois Maranhenses v severovzhodni Braziliji videti kot povprečen niz peščenih sipin, a so njihova dna pogosto napolnjena z vodo, saj v vlažnem obdobju leta nizko ležeča zemljišča pogosto poplavi. V bazenih, ki nastanejo ob tem, živijo celo ribe.

Lencois Maranhenses, Brazilija
Lencois Maranhenses, BrazilijaFOTO: Thinkstock

Čudo v narodnem parku Yellowstone v ameriški zvezni državi Wyoming je tudi izvir Grand Prismatic. Gre za največji naravni termalni izvir v ZDA, priljubljen pa je zaradi svojih pisanih barv, ki so v poletnih mesecih mešanica oranžne in rdeče, pozimi pa je območje odeto v zelene odtenke.

Grand Prismatic, Yellowstone, Wyoming
Grand Prismatic, Yellowstone, WyomingFOTO: Thinkstock

Na plaži Whitehaven na otoku Whitsunday v Avstraliji lahko najdete majhen zaliv, v katerem plima pomeša pesek in vodo ter tako ustvarja dih jemajoče prizore. Bel pesek in turkizna voda se spretno prelivata, skrbita za prečudovit razgled in rišeta slikovite valove.

plaža Whitehaven, otok Whitsunday, Avstralija
plaža Whitehaven, otok Whitsunday, AvstralijaFOTO: Thinkstock

V deževnem obdobju je slana ravnina Salar de Uyuni v Boliviji prekrita z nizko vodo, v kateri se zrcali prečudovito nebo, človek pa ima med sprehodom po tej pokrajini občutek, da hodi po morju.

Salar de Uyuni, Bolivija
Salar de Uyuni, BolivijaFOTO: Thinkstock

Nujno se izplača obiskati tudi termalni izvir in smučarsko središče Zao Onsen v gorovju Yamagata na Japonskem. Obiskovalci so namreč priča osupljivim oblikam 'ledenih dreves', ki se šibijo pod enormnimi količinami snega in rišejo osupljivo kuliso.

Zao Onsen, Yamagata, Japonska
Zao Onsen, Yamagata, JaponskaFOTO: Thinkstock

Salinas Grandes je velika solna puščava v Argentini. Območje se razprostira na 3.700 kvadratnih kilometrih in vključuje bazene s slano vodo v okviru prostranstva, ki človeka navdaja s strahospoštovanjem.

Salinas Grandes, Argentina
Salinas Grandes, ArgentinaFOTO: Thinkstock

Tempelj Ta Prohm, ki leži v mestu Angkor v Kambodži, se lahko pohvali s fascinantnim videzom. Tempelj je namreč vtkan v korenine dreves, ki dominirajo tako na tleh kot tudi na stenah zgradbe.

Tempelj Ta Prohm, Angkor, Kambodža
Tempelj Ta Prohm, Angkor, KambodžaFOTO: Thinkstock

Namibijska obmorska puščava Sand Sea je v Parku Namid-Naukluft. Območja sipin pogosto pridejo v stik z meglo in ustvarjajo edinstveno okolje, ki je dom številnim edinstvenim živalskim in rastlinskim vrstam.

Sand Sea, Park Namid-Naukluft, Namibija
Sand Sea, Park Namid-Naukluft, NamibijaFOTO: Thinkstock

Vulkan Kelimutu na otoku Flores v Indoneziji je dom trem barvitim jezerom, ki so odeta v slikovite barvne odtenke: od turkizne do sijoče zelene. Jezera so izjemno gosta, tako da je presenetljiv videz njihovih barv, ki naj bi bile posledica raztapljanja mineralov.

Vulkan Kelimutu, otok Flores, Indonezija
Vulkan Kelimutu, otok Flores, IndonezijaFOTO: Thinkstock

The Wave je skala iz peščenjaka v puščavi Paria Canyon-Vermillon Cliffs Willderness v bližini meje med zveznima državama Arizona in Utah. Znana je po svojih barvitih in edinstvenih formacijah. Potrebna je kar dobra pohodniška kondicija, da jo dosežete, prav tako boste morali pridobiti dovoljenje za obisk tega čudesa sveta.

The Wave, Paria Canyon-Vermillon Cliffs Willderness, Arizona, Utah
The Wave, Paria Canyon-Vermillon Cliffs Willderness, Arizona, UtahFOTO: Thinkstock

Kolumbijska reka Caño Cristales je pokrita z vodnim rastlinjem, ki ga krasijo odtenki rdeče, modre, rumene, oranžne in zelene barve - odvisno od vremenskih razmer. Večino leta je videti kot vsaka druga reka, od junija do decembra pa se v njeni strugi nariše dih jemajoča mavrica.

reka Caño Cristales, Kolumbija
reka Caño Cristales, KolumbijaFOTO: Thinkstock

V ameriški zvezni državi Utah lahko najdete tudi narodni park Bryce Canyon, ki je domovanje barvitim geološkim strukturam, ki jih je oblikovala erozija in jih imenujejo hoodoo. Park se lahko pohvali z največjo kolekcijo teh hoodoojev na svetu.

narodni park Bryce Canyon, Utah, ZDA
narodni park Bryce Canyon, Utah, ZDAFOTO: Thinkstock


Puščava White Sands National Monument je ameriški narodni spomenik v Novi Mehiki, ki se lahko pohvali z največjimi mavčnimi sipinami na svetu. Približno 442 kvadratnih kilometrov velika površina belih sipin je videti, kot bi bila prekrita s snegom.
Puščava White Sands National Monument, Nova Mehika
Puščava White Sands National Monument, Nova MehikaFOTO: Thinkstock

Spektakularna pokrajinska tvorba v jugozahodnem delu Sahare v Mavretaniji, imenovana Richat ali po domače Oko sahare, je s svojim petdesetkilometrskim premerom vidna iz vesolja in je od prvih poletov v vesolje pogosta orientacijska točka za astronavte. Strokovnjaki so včasih menili, da je velikanska tvorba posledica udarca meteorita, danes pa so vse bolj prepričani, da je ta neverjetna struktura posledica erozije.

Narodni park Plitvička jezera je največji tovrstni park na Hrvaškem in eden od najstarejših narodnih parkov v jugovzhodni Evropi. Sestavlja ga 16 med seboj povezanih jezer, ki se raztezajo med vrhovoma Mala Kapela in Plješivica. Jezera so obdana z bujnim gozdom in številnimi slapovi, katerih vode so leta deponirale lehnjak, apnenčaste ovire in tako ustvarile naravne jezove.

Narodni park Plitvička jezera, Hrvaška
Narodni park Plitvička jezera, HrvaškaFOTO: Thinkstock

Fly Geyser v Nevadi je nastal kot posledica naključnega kopanja vodnjaka leta 1916. V 60. letih prejšnjega stoletja je voda začela uhajati iz izvrtane lokacije in je oblikovala gejzir, ki je znan po svojiih čarobnih spreminjajočih se barvah.

Fly Geyser, Nevada, ZDA
Fly Geyser, Nevada, ZDAFOTO: Thinkstock

Ledene jame, ki jih najdemo v Kamčatki v Rusiji, so znane po neverjetnih oblikah in čudovitih odtenkih vijoličaste, modre, zelene in rumene barve, ki se zalesketajo, ko sončni žarki prodrejo skozi ledeniški led.

ledena jama, Kamčatka, Rusija
ledena jama, Kamčatka, RusijaFOTO: Thinkstock

Namibijski Dead Vlei oziroma Mrtvo barje je obdano z največjimi peščenimi sipinami na svetu in je posejano s posušenimi oziroma mrtvimi drevesi, ki so stara več kot 900 let.

Dead Vlei, Mrtvo barje, Namibija
Dead Vlei, Mrtvo barje, NamibijaFOTO: Thinkstock

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 399