Zadovoljna.si
Kaiyukan - meduze

Potovanja

FOTO: Kaiyukan - čudoviti svet morskih globin

Julijana Grce
02. 03. 2016 13.55
0

Akvarij Kaiyukan v Osaki na Japonskem je eden največjih na svetu. Čudoviti svet morskih globin, ki v določenih akvarijih zasede tudi štiri nadstropja, obiskovalca hitro prevzame …

 

Tako je Kaiyukan videti od zunaj.
Tako je Kaiyukan videti od zunaj.FOTO: osebni arhiv

Ko sem pred kratkim obiskala Osako na Japonskem, smo se na deževen dan odpravili v tamkajšnji akvarij Kaiyukan, ki bo letos praznoval 20-letnico. Že pred vhodom nas je pozdravila tabla, ki ni obljubljala nič dobrega – v angleščini je pisalo, da je akvarij trenutno poln in naj se vrnemo popoldne. Vendar smo imeli dovolj časa in se odločili, da kar takoj poskusimo srečo. In ni nam bilo žal. Kaiyukan, v katerem bivajo živali značilne za posamezna območja Ognjenega obroča (tihomorskega vulkanskega pasu), obiskovalca hitro očara. Na srečo tudi o obljubljeni gneči ni bilo sledu …

Skozi morski tunel

Čudovit je že sam vhod v akvarij – v osrčje Ognjenega obroča obiskovalce popelje akvarij v obliki tunela, dolg 11 metrov, po katerem plavajo barvite ribe, značilne za tropske in subtropske vode, ki ga “stražita“ svetleča pingvina. Tunel nas je popeljal v “japonski gozd“, kjer med skalami, zelenjem in prijetnimi slapovi bivajo azijske vidre, počivajo veliki močeradi in plavajo postrvi.

Iz japonskega gozda pot vodi do “Aleutskega otočja“, kjer bivajo vidre, značilne za to vulkansko območje. Naslednja postaja je “zaliv Monterey“, v akvariju, ki predstavlja ta del, in si ga lahko ogledamo v kar treh nadstropjih, pa se zabavajo tjulnji in kalifornijski morski lev. Enega od tjulnjev smo celo lahko opazovali pri igri – malček se je veselo zabaval s plastično cevjo, ki jo je s plavutmi premetaval z enega konca akvarija na drugega.

Kapibare in pingivini

Dobro označena pot nato obiskovalca popelje do “Panamskega prekopa,“ kjer bivajo želve in ribe napihovalke. Temu pa sledi “Ekvadorski deževni gozd“, dom majhnih kapibar, ter ogromnih sladkovodnih rib. Naslednji akvarij je všeč vsem, ki so jim všeč led, mraz in … pingvini! V akvariju, ki predstavlja živalstvo Antarktike, in se razteza čez dve nadstropji, bivajo tri vrste pingvinov.

Pot nas je nato vodila k akvariju “Tasmansko morje,“ kjer obiskovalca očarajo tihomorski pisani delfini. So zelo igrivi, njihov akvarij pa se razteza po treh nadstropjih. Mimo njihovega bivališča pot vodi do “Velikega koralnega grebena,“ kjer je živalstvo tako raznoliko, da je kar težko odtrgati pogled in nadaljevati pot. Pred tem akvarijem se lahko ustavite v vsakem nadstropju, v enem je pred njim celo postavljena počivalnica – prostor, kjer si na udobnih sedežih obiskovalec lahko malo odpočije, uživa v umirjeni glasbi in opazuje pisani svet pod morsko gladino značilen za obale Avstralije.

 

Kaiyukan - steklo
Kaiyukan - stekloFOTO: osebni arhiv

5400 ton vode

Nato nas pot pripelje do največjega in tudi najbolj navdušujočega akvarija. Akvarij, ki predstavlja Tihi ocean, je globok devet metrov in napolnjen s 5.400 tonami vode. Steklo, ki obdaja ta akvarij, tehta 10 ton, meri pet metrov v višino, šest v širino in je debelo 0,3 metra. Že velikost akvarija obiskovalca naravnost očara. Sama si kar nisem mogla pomagati, da si v vsakem od treh nadstropij, v katerih se razteza, ne bi vzela nekaj minut za ogled živalstva v njem.

Je ponos Kaiyukana, v katerem bivata med drugim tudi dva morska psa kitovca – zaščitni znak tega osaškega akvarija. Družbo jima delajo manta, različne vrste skuš, skati, različni morski psi, tune in zanimiva riba, ki nima skoraj nič repa in je tako videti kot neke vrste ladja. Tudi ob tem akvariju je postavljena počivalnica in to kar v dveh nadstropjih.

Nazaj na Japonsko

Zanimiv je tudi akvarij, kjer bivajo živali, značilne za eno od območij japonskega morja – tu smo si ogledali hobotnice, kljunaste ostriže, orade in jastoge. V naslednjem akvariju, ki v času našega obiska še ni bil povsem nared, pa obiskovalce zabavata Kochobo in Kurin – pliskavki, ki sta v Kaiyukanu na obisku iz akvarija Toba.

Vendar se pot ne konča v japonskem morju. Naprej vodi do akvarija, v katerem okoli skal plava na tisoče sardin. Nato obiskovalca pot mimo “Cookove ožine“ z ribami napihovalkami ter ogromnimi želvami, pripelje do japonskih globin, kjer bivajo orjaške rakovice, ki se sicer najbolje počutijo 8000 metrov pod površjem.

 

Za starše z majhnimi otroki je dobro poskrbljeno. V vsakem stranišču je previjalnica, v dveh od nadstropij pa stojita tudi "dojilnici."
Za starše z majhnimi otroki je dobro poskrbljeno. V vsakem stranišču je previjalnica, v dveh od nadstropij pa stojita tudi "dojilnici."FOTO: osebni arhiv

Barviti svet meduz

Tudi zadnji prostor očara – v njem so akvariji z različnimi vrstami meduz, od takšnih, ki merijo komaj nekaj milimetrov in so povsem prozorne, do večjih barvitih meduz, ki bi se jih v resničnem življenju verjetno kar malo ustrašili. Nekateri akvariji s sicer prozornimi meduzami pričarajo povsem nov svet, ko se v njih spremeni osvetlitev in meduze oblije modra ali rdeča svetloba.

Za večino obiskovalcev se ogled akvarija ne konča, dokler ne dobijo priložnosti, da se pobliže spoznajo z nekaterimi prebivalci morskih globin. V plitkem, velikem bazenu plavajo skati in morski psi, ki so pozornosti očitno že vajeni. Tako hitro, ko se kdo približa robu, priplavajo in dovolijo, da se jih dotaknemo. Občutek je zanimiv, nenavaden in kar malce grozljiv. Sicer že ob vhodu v ta prostor obiskovalca opozarjajo table, ki prikazujejo, kje se živali lahko dotaknemo, vendar si ob dotiku ne moreš kaj, da ne bi do teh veličastnih živali občutil strahospoštovanja in se zavedel, da se jim v divjini verjetno ne bi upal niti približati ...

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 471