Zadovoljna.si
Nega kože

Lepota

7 ključnih dejavnikov za upočasnitev staranja

Karin Velikonja, inštruktorica obrazne joge
26. 01. 2020 08.11
0

Staranje je neizogiben proces, ki smo mu podvrženi čisto vsi. Od nas samih pa je odvisno, kako hitro se bo ta proces odvijal. Poleg genetskih dejavnikov na staranje močno vplivajo tudi zunanji dejavniki, naše navade in miselnost.

Na proces staranja lahko torej zelo vplivamo s pravilnimi izbirami, v nadaljevanju pa vam predstavljamo 7 ključev, ki bodo pripomogli k upočasnitvi tega procesa.

1. Spanje

Zadostna količina spanja (vsaj 7 ur dnevno, v popolni temi) je nujno potrebna, saj omogoča našemu telesu čas za razstrupljanje, regeneracijo in hormonsko ravnovesje. Zadostna količina spanja bo blagodejno vplivala na našo kožo in limfo (zbudili se bomo manj zabuhli, podočnjaki pa bodo postali preteklost).

Karin Velikonja, inštruktorica obrazne joge
Karin Velikonja, inštruktorica obrazne joge FOTO: osebni arhiv

2. Prehrana in prehranski dodatki

Prehrana igra ključno vlogo pri upočasnjevanju staranja in močno vpliva na naše zdravje. Pomembno je, da omejimo vnos procesirane hrane in rafiniranega sladkorja in v svoj vsakdan vključimo veliko (ekološko pridelane) zelenjave in sadja, polnega vitaminov in antioksidantov. Pri prehrani sta potrebni raznolikost in zmernost. Poleg zdrave prehrane pa ne smemo pozabiti na nekatere prehranske dodatke, ki so izredno učinkoviti pri ohranjanju zdravja in lepote. Med njimi so probiotiki, ki pomagajo ohranjati zdravo črevesje, prebavo in posledično vplivajo na marsikateri proces v telesu. Kolagen je ključna komponenta kože, las, mišic, sklepov, kosti, las, nohtov ... Tvori se v našem telesu, vendar njegova količina z leti strmo pada. Zato je pomemben dodaten vnos. Osebno priporočam hidrokolagen, saj je pri prehranskih dopolnilih za tvorbo kolagena pomembna aminokislinska sestava in velikost delcev do 2000 Daltona, saj se tako v popolnosti absorbira v telo. Poleg tega je priporočljivo dodajati tudi vitamin C in Omega 3 maščobne kisline. Pri vseh prehranskih dopolnilih bodite pozorni na sestavo - da ni umetnih sladil, aditivov, konzervansov in da so sestavine res naravne, saj je na trgu vedno več izdelkov z zavajajočimi trditvami.

3. Zaščita pred soncem

Kljub temu, da je sonce nepogrešljivo za pravilno delovanje našega telesa (z izpostavljanjem soncu se nam v telesu tvori vitamin D), pa prekomerno sončenje izredno postara našo kožo. Zato je pomembno, da se pred daljšo izpostavitvijo soncu primerno zaščitimo z oblačili, klobukom, sončnimi očali in uporabo učinkovitih krem z zaščitnim faktorjem. Na tržišču obstajajo številne možnosti izbire krem - s kemičnimi ali mineralnimi filtri. Vsekakor so zdravju in naravi prijaznejše kreme z mineralnimi filtri.

4. Skrb za kožo na obrazu

Pravilna skrb za kožo na obrazu vključuje pravi izbor krem za vaš tip kože, vsekakor pa je ključnega pomena izbira kakovostnega odstranjevalca ličil, ki bo učinkovito odstranil nečistoče in preprečil mašenje por. Dva velika zmagovalca v kozmetiki - ne glede na vaš tip kože - sta tudi hialuronska kislina in serumi z vitaminom C.

5. Obrazna vadba

Večina od nas se zaveda, da igra skrb za kožo veliko vlogo pri odpravljanju gubic na obrazu. Velika večina pa se ne zaveda, da se za kožo nahaja več plasti (mišice, kosti in maščobne blazinice) ki izjemno vplivajo na samo strukturo našega obraza.

Tako kot se nam z leti povešajo mišice zadnjice, se nam z leti povešajo mišice obraza in koža, ki je nanje pripeta.

Če za mišice (tako na telesu kot na obrazu) ne poskrbimo s pravilno vadbo, se bodo le-te z leti vse bolj povešale. Obrazna vadba, tako kot vadba za telo, dviga, učvrščuje in polni obrazne mišice, ki predstavljajo podlago koži in poskrbi, da le-ta ostane čvrsta in napeta.

Čustva vplivajo na videz našega obraza.
Čustva vplivajo na videz našega obraza.FOTO: Dreamstime

6. Dih

V vzhodnih kulturah dih velja za eno od največjih pomlajevalnih tehnik. Pravilen dih omogoča nemoteno delovanje in obnovo vseh celic, krepi zdravje in blaži stres. Vse to pa seveda vpliva tudi na stanje in videz naše kože.

7. Čustva

Čustva izjemno vplivajo na videz našega obraza in staranje, saj se vedno pokažejo na našem obrazu. Jeza, zaskrbljenost in začudenost povzročajo mimiciranje (nenadzorovano aktivacijo obraznih mišic) in posledično gubanje kože, kar lahko vidimo predvsem kot gubice na čelu in med obrvmi. Dolgotrajna žalost in depresija na našem obrazu povzročita upad ustnih kotičkov, ličk in nasolabialne gube. Zato je pomembno, da se naučimo soočati s čustvi in jih na pravilen način izraziti.

Staranje je naravni proces in ključnega pomena je, da ga sprejmemo in do njega ne pristopamo s strahom. Lepota in mladosten videz izhajata od znotraj in in sta odraz našega zdravja, navad, ljubezni do sebe in naše miselnosti, zato je pomembno, da se naučimo vzeti čas zase in delo na sebi. To nam bo pomagalo ohranjati zdravje in se bo zagotovo odrazilo na našem obrazu.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375