Zadovoljna.si
Odnosi

Odnosi

Zvestoba je zavestna odločitev

V.H.
07. 10. 2023 05.00
0

Ljudje se prostovoljno odločamo za odnose, sočasno pa vanje vstopamo tudi s svojimi sanjami, vrednotami in pričakovanji. Nekatere stvari si delimo, spet druge nas razdvajajo, vsekakor pa je zvestoba že od nekdaj cenjena vrlina, pa naj si gre za prijateljstvo, partnerstvo ali poslovno sodelovanje. In zvestoba je zavestna odločitev, ki pomembno vpliva na nas in našega partnerja oziroma tudi na prihodnjo srečo v dvoje.

Vsi imamo moč izbire in tudi sami sodelujemo pri tem, kakšen odnos bomo vzpostavili s svojo drugo polovico. Se bomo imeli radi in si bili predani ali bomo zunaj odnosa po svoje malo raziskovali ter morebiti površinsko zdravili svoje komplekse. Veliko je odvisno od nas, naših odločitev in vrednot, ki jih imamo, v kolikor smo si zvesti ter spoštujemo svoje ozadje. Definicija zvestobe pa lahko vključuje še marsikaj drugega, kar je pomembno v odnosu, a ključno je predvsem to, da smo pošteni, tako do sebe kot do svojega partnerja, kaj nam v resnici predstavlja zvestoba. 

Življenje se dogaja skozi izzive, ki v nas sprožajo različna čustva.
Življenje se dogaja skozi izzive, ki v nas sprožajo različna čustva.FOTO: Shutterstock

Negovanje zaupanja in predanosti 

V trenutku, ko se zavemo, da je zvestoba odločitev, sprejmemo tudi odgovornost za svoja dejanja. Gre za pripravljenost stati nekomu ob strani ali obvarovati odnos, ki nam nekaj pomeni, še posebej takrat, ko se znajdemo v stiski, krizi ali pa smo izpostavljeni najrazličnejšim skušnjavam. Na tak način zavestno negujemo odnos, predanost in vzpostavljamo zaupanje, ki se gradi skozi čas in s pozitivnimi izkušnjami v dvoje. To zavedanje nas tudi spodbudi, da smo bolj premišljeni pri svojih odločitvah in se ne prepuščamo hipnim vzgibom, niti tveganim situacijam, v katerih bi lahko izgubili nadzor nad sabo.

Usklajevanje vrednot in prepričanj 

Zvestoba je pogosto odvisna od naših vrednot, tako na eni kot na drugi strani. Če se odločimo, da bomo zvesti, običajno verjamemo v svojega partnerja, v njegova načela in ljubezen. Skupne vrednote ali uspešno prilagajanje prepričanj nas dela močne, da ne klonemo pred zunanjimi pritiski, hkrati pa nas motivirajo, da želimo iskati kompromise. V primeru, da se okoliščine spremenijo, spet igrajo pomembno vlogo naša prepričanja, na podlagi katerih je nastala naša zaveza, a je slednja pogojna, saj se z izgubo zaupanja zmanjša tudi naša predanost odnosu, ki ne ustreza več našim vrednotam. 

Krepitev čustvene vezi

Zvestoba nam omogoča, da se v partnerskem odnosu bolj sprostimo in si upamo biti tudi ranljivi. In prav z odkritostjo lahko odnos še poglobimo, zaradi česar čutimo medsebojno povezanost samo še močneje. Čustvena vez in povezava, ki jo vzpostavimo z nam drago osebo, pa krepi našo zvestobo, saj si običajno želimo obdržati ljudi, ki so nam pomembni in jih hočemo še dolgo imeti ob sebi. Namesto impulzivnega odziva tako raje stopimo večkrat korak nazaj, najprej ocenimo situacijo in se nato zavestno odločimo za zvestobo, ko svojega partnerja iskreno ljubimo. Zvestoba je namreč naša odločitev.

Zvestoba je zavestna odločitev.
Zvestoba je zavestna odločitev. FOTO: Adobe Stock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375