Zadovoljna.si
Trebuh

Zdravje

Kako se v menopavzi znebiti maščobe okoli trebuha?

Špela Zupan
16. 10. 2023 05.00
0

Ena od težav, ki se lahko pojavi tik pred in ob nastopu menopavze, je nabiranje maščobe okoli trebuha, kar ni zgolj estetsko moteče, temveč ima lahko tudi negativne učinke na zdravje. Zakaj se kopiči maščoba in kako se lahko spopadate z izzivom, je razložila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa.

Čeprav se morda zdi, da se težave s kopičenjem maščob v telesu in predvsem v trebušnem predelu pojavijo v menopavzi, se lahko začno že veliko let prej, ko večina žensk še niti ne pomisli, da se ji bliža, je pojasnila univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije in klinična dietetičarka, Andreja Čampa

Zato je treba biti na spremembe pozoren in prilagoditi življenjski stil že v predmenopavzalnem obdobju, torej dve do 10 let pred menopavzo oziroma med 35. in 45. letom starosti. Že takrat se lahko namreč pri nekaterih pojavijo "tipični" znaki, kot so recimo vročinski oblivi, utrujenost, nočno potenje, nespečnost, povečanje telesne teže, želja po sladkem ali alkoholu, prebavne težave, togost ali bolečine v sklepih, manjša kostna gostota, je nanizala.

Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti
Preberi še
Menopavza: kdaj nastopi, kakšni so simptomi in kako se z njo spopasti

Telo začne že v obdobju pred nastopom menopavze postopoma proizvajati vse manj ženskih hormonov estrogena in progesterona. Posledice so upočasnjena presnova, upad mišične mase in naraščanje telesne maščobe ter manjša poraba kalorij, kar lahko vodi v povečanje telesne mase. 

V menopavzi je treba bolj kot kdaj koli prej nadzorovati vnos kalorij in poskrbeti za redno telesno aktivnost.
V menopavzi je treba bolj kot kdaj koli prej nadzorovati vnos kalorij in poskrbeti za redno telesno aktivnost.FOTO: Adobe Stock

Prav tako lahko ženska postane manj aktivna zaradi zgoraj nanizanih simptomov, kar je dodatno slabo za vzdrževanje telesne mase. Zato obdobje pred in ob nastopu menopavze lahko resnično sovpada s povečanjem telesne mase. Čeprav pa po pojasnilih Andreje Čampa v strokovnih krogih velja, da ne gre za posledico menopavze kot take, temveč so vzroki – kot zgoraj pojasnjeno – v počasnejši presnovi, spremembi telesne sestave in manjši porabi energije.

Ob menopavzi se spremeni telesna sestava; ženske izgubljajo mišično maso in pridobivajo višji delež skupne telesne maščobe. Praviloma se kopiči predvsem v trebušnem delu, kar je povezano z dejavniki tveganja za nastanek srčno-žilnih bolezni in z razvojem sladkorne bolezni. Zato sta ključni redna telesna vadba in uravnotežena zdrava prehrana z zmerno vsebnostjo ogljikovih hidratov.

V obdobju pred in ob pojavu menopavze je po nasvetu Andreje Čampa še posebej pomembno, da ženske redno telovadijo in uživajo uravnoteženo mediteransko prehrano, ki z zmerno vsebnostjo ogljikovih hidratov upočasni stimulacijo in izločanje inzulina. 

Kaj bi morale jesti po 50. in 60. letu starosti?
Preberi še
Kaj bi morale jesti po 50. in 60. letu starosti?

Za vzdrževanje zdrave telesne mase priporoča uživanje zelenjave, stročnic in zmerno uživanje sadja, pustih beljakovin in nenasičenih maščob (oreščki, oljčno olje) ter izogibanje enostavnim sladkorjem in sladkemu. V obroku naj pol krožnika predstavlja zelenjava ter četrt škrobna živila in četrt beljakovine. Celotna prehrana naj bo energijsko revnejša kot v obdobju pred menopavzo, pri čemer naj bo energijski vnos nižji za približno 500 kalorij na dan. Bistveno je prav tako popiti zadosti tekočine, najbolje vode.

V menopavzi je bistveno omejiti vnos predelanih živil, sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov ter uživati več vlaknin, beljakovin in zdravih maščob.
V menopavzi je bistveno omejiti vnos predelanih živil, sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov ter uživati več vlaknin, beljakovin in zdravih maščob.FOTO: Adobe Stock

Smiselno je uživanje živil, ki vsebujejo selen ter vitamina C in E, saj prispevajo k antioksidativnim učinkom in pomagajo nevtralizirati škodljive proste radikale v telesu, ki lahko privedejo do razvoja bolezni in pospešijo staranje. Zmanjševanje kostne gostote upočasnjujeta s kalcijem obogatena prehrana in redno jemanje vitamina D, zaradi prenehanja menstruacije pa je manjša potreba po železu. 

Zdrava sezonska živila, ki bi jih morali jesti jeseni
Preberi še
Zdrava sezonska živila, ki bi jih morali jesti jeseni

Andreja Čampa je še izpostavila, da večinoma ni znana učinkovitost alternativnih izdelkov ali izdelkov, ki so na voljo brez recepta, kot so fitoestrogeni. "Prehranska dopolnila rastlinskega izvora, ki obljubljajo nadomeščanje ženskih spolnih hormonov, glede na številne raziskave žal niso zelo učinkovita. Prav tako uživanje soje (fitoestrogenov) in vlaknin lahko pri določenih posameznicah blaži simptome, medtem ko pri drugih nima nikakršnega učinka," je obrazložila.

Priporočila univerzitetne diplomirane inženirke živilske tehnologije in klinične dietetičarke Andreje Čampa za ohranitev zdrave teže in telesne sestave v menopavzi:

-         Povečajte telesno aktivnost, ki naj postane del vašega vsakdana brez izgovorov. Vsak dan bodite aktivni vsaj 60 minut in najprimernejša oblika vadbe je hitrejša hoja.

-         Redno uživajte vitamin D v obliki prehranskega dopolnila (1000 IE/dan).

-         Uredite si prehranjevalno rutino s tremi dnevnimi obroki (zajtrk, kosilo in lažja večerja). Če zmorete, imejte med zadnjim obrokom in prvim jutranjim vsaj 12 do 15 ur premora brez obrokov. Prehranjevalna rutina velja za vse dni v tednu, tudi za vikende in dopustniške dni.

-         Prehrano sestavite po vzoru mediteranske prehrane in prehranjevalnega krožnika. Pol krožnika naj predstavlja zelenjava, četrt škrobna živila in četrt beljakovine.

-         Vaša snovna vsakodnevna živila naj postanejo: raznovrstna zelenjava, stročnice, nemastni navadni jogurt in skuta, do dva sveža sadeža, dva do trikrat tedensko morske in sladkovodne ribe (losos, sardela, skuša in postrv) ter pusta perutnina. Škrobna živila previdno odmerjajte na krožnik in naj bodo vedno bogata z vlakninami. Dnevno priporočam kos ali dva polnozrnatega kruha, pri kosilu zajemalko riža, testenin ali kaše, za večerjo pa se raje odpovejte ogljikovim hidratom. Opustite maslo in mastno meso, glavna maščoba naj postanejo oljčno olje in oreščki (s slednjimi previdno, ker imajo veliko kalorij). 

-         Prehranjujte se doma, kjer lahko nadzorujete količino dodane maščobe in drugih nepotrebnih mašil.

-         Opustite premastne sire, mesne izdelke in drugo predelano hrano, vse oblike industrijsko pripravljenih sladic in alkohol.

-         Postavite si dan v tednu za domačo sladico.

-         Nadzorujte telesno maso.

S pravilnim pristopom in zdravim načinom življenja lahko tudi v menopavzi ohranite zdravo težo, zdravje in dobro počutje. Jemljite ga kot naravni del življenja vsake ženske, ki prinaša spremembe in tudi izzive. Zaradi upada ravni ženskih hormonov, zlasti znižanja estrogena, se resda upočasni presnova in upada mišična masa, kar lahko privede do povečanje telesne mase in maščob v telesu. 

7 japonskih vaj, ki bodo pomladile vaš obraz za sedem let
Preberi še
7 japonskih vaj, ki bodo pomladile vaš obraz za sedem let

Vse vpliva na manjšo porabo kalorij, a rešitev obstaja – uživati je treba zdravo in uravnoteženo prehrano, skrbeti za hidracijo, vzdrževati redno telesno aktivnost, nadzorovati stres ter poskrbeti za zadosten in kakovosten spanec. Nekaterim lahko prav tako pomaga hormonska terapija, zlasti za nadomeščanje estrogena, o čemer pa se je treba posvetovati z zdravnikom. 

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
S pravilnim pristopom in zdravim načinom življenja lahko tudi v menopavzi ohranite zdravo težo, zdravje in dobro počutje.
S pravilnim pristopom in zdravim načinom življenja lahko tudi v menopavzi ohranite zdravo težo, zdravje in dobro počutje.FOTO: Dreamstime
Koraki, s pomočjo katerih boste v svojo garderobo vnesle trajnost
Preberi še
Koraki, s pomočjo katerih boste v svojo garderobo vnesle trajnost

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 387