Zadovoljna.si
Odprava na Madagaskar oktober 2016

Svet na Kanalu A

Mladi slovenski zdravniki poskušajo svet spremeniti na bolje

J.V./zadovoljna.si
27. 10. 2016 10.51
0

Na Madagaskar, kamor je že stopilo lepo število slovenskih odprav, v začetku meseca oktobra pa je tja odpotovala nova odprava mladih zdravnikov, ki bodo v naslednjih treh mesecih nudili brezplačno zdravniško pomoč.

Madagaskar je četrti največji otok na svetu. Leži v Indijskem oceanu, na njem pa živi približno 18 milijonov prebivalcev, ki lahko uživajo v raznoliki pokrajini in neskončnih peščenih plažah. V rajskem okolju, ki bi se mu z veseljem prepustil marsikateri turist, pa so domačini največkrat prikrajšani za tisto, kar imamo v Sloveniji za samoumevno – osnovno zdravniško oskrbo. Slednjo so imeli že pred leti v mislih slovenski zdravniki, ki so ta afriški otok redno obiskovali in po svojih najboljših močeh skrbeli, da bi prebivalcem tamkajšnjih odročnih vasi nudili tisto, kar jim država ne more zagotoviti. Tudi danes ni drugače, na Madagaskar še vedno, z le enim ciljem – pomagati ljudem, večkrat na leto odhajajo slovenske odprave.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Skupina treh študentk medicine in dveh študentov dentalne medicine se je v začetku oktobra odpravila na trimesečno humanitarno-medicinsko odpravo na Madagaskar. Čeprav se zavedajo izziva, ki jih čaka, pa se predvsem veselijo izkušenj, s katerimi bodo rešili marsikatero življenje, domov pa se vrnili kot boljši zdravniki. Tudi tokratna odprava se je odločila za odročno vas Matanga, kjer bodo tamkajšnjim prebivalcem nudili brezplačno zdravniško pomoč in oskrbo. Vas, v kateri bodo bivali, leži na jugovzhodu otoka, v njej pa živi okoli 21 tisoč ljudi. Namen odprave je nadaljevanje dela prejšnjih odprav, nudenje osnovne zdravstvene oskrbe domačinom; osveščanje tamkajšnjega prebivalstva o ustrezni higieni, prehrani in preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni ter pridobivanje novega znanja in izkušenj o tropskih boleznih.

Humanitarna odprava Madagaskar
Humanitarna odprava Madagaskar FOTO: Arhiv predhodnih odprav

»Tri mesece bomo s prostovoljnim delom pomagali prebivalcem Madagaskarja, ki sicer nimajo možnosti dostopa do zdravnika. Delovali bomo v vasici Matanga na jugovzhodu Madagaskarja, kjer nameravamo po najboljših močeh in z znanjem, ki smo ga pridobili tekom študija, pomagati lokalnemu prebivalstvu. V ta namen smo se in se bomo do odhoda izobraževali na posameznih klinikah,« pravijo mladi zdravniki. 

Na pot so se odpravili pod okriljem Sekcije za tropsko medicino na Infekcijski kliniki v Ljubljani in Medicinske fakultete v Ljubljani. Sekcija za tropsko medicino že od leta 1990 združuje študente Medicinske fakultete in Visoke šole za zdravstvo in jim pomaga pri usposabljanju, organizaciji in izpeljevanju humanitarnih odprav v dežele tretjega sveta. Do sedaj so študentje v okviru te organizacije opravili že več kot 100 projektov v državah Afrike, Južne Amerike in Jugovzhodne Azije.

V preteklih letih so se v Madagaskar odpravile že številne skupine slovenskih zdravnikov in ko so se vrnili, jih je večina dejala, da imajo tamkajšnji prtebivalci povsem drugačen odnos do zdravja in do samega telesa, kot ga imamo mi. "Oni imajo povsem drugačno mentaliteto. Še vedno verjamejo v prednike in verjamejo, da vse bolezni, za katerimi trpijo danes, izvirajo iz prednikov, ki naj bi jih zastrupili ali na nek način kaznovali,“ je pred pred časom za portal Vizizta.si pojasnila Petra Marčun, ki je bila na Madagaskarju leta 2012. "Vedo, da belci delajo čudeže. Damo kako čudežno tabletko in je v enem dnevu vse pozdravljeno. Čim zdravljenje traja predolgo, prenehajo verjeti v učinke ali jemati zdravilo. Težko se je s tem soočiti in starše prepričati, da otrok mora antibiotik jemati 14 dni in ne le dva dneva."

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375