Drage dame, kako pa ve nosite svoje torbice?
Če ste jih navajene nositi na eni rami, naj vas opozorimo, da je prav to lahko vzrok vašim bolečinam v hrbtenici. Pomislite, na kateri rami nosite torbico in preverite, ali nimate v njej nepotrebnih stvari. Vsaka med nami je prepričana, da brez šmink, deodorantov, glavnikov, blokov in še česa ne moremo preživeti niti enega samega dneva. Pa je res tako? Strokovnjaki so mnenja, da je ta, na videz nedolžna navada, lahko razlog za vaše bolečine. Ena stran telesa je zaradi preobremenjenosti bolj napeta, druga manj. Zato je pomembno, da nosite torbice izmenično, enkrat na eni in drugič na drugi strani. Kaj lahko naredimo za svoje zdravje? Najvažneje je, da vsaj enkrat mesečno izpraznimo torbico, pregledamo vsebino in odstranimo nepotrebno navlako. Če se ne morete odločiti, kako izpeljati ta podvig, razdelite vse drobnarije v tri kategorije: obdrži, podari, zavrži. Se vam zdi nemogoče? Niti ne, saj je zdravje na prvem mestu.
Pogosto zehate?
Strokovnjaki si še niso edini, zakaj zares zehamo. Je vzrok utrujenost, potrtost, nalezljiv pojav, ko nekdo v naši družbi zeha, morda dolgčas ali pa gre za pomanjkanje vsebnosti kisika v krvi? Možna razlaga je povezava z našim načinom dihanja. Z običajnim dihanjem namreč ne uporabljamo celotne prostornine pljuč in z zehanjem občasno bolj intenzivno predihamo pljučne mešičke. Na ta način oskrbimo kri z novo in svežo zalogo kisika. In kdaj je še priporočljivo zehati? Na letalu, ob vzletu in pristanku ali ko se hitro vzpenjamo in spuščamo. Znana je tudi zgodbica priznanega profesorja na eni naših fakultet, ko je opazil, da študenti neprestano zehajo. Zaskrbelo ga je, da so predavanja preveč monotona, nezanimiva in dolgočasna, a je sčasoma ugotovil, da je razlog v pomanjkanju svežega zraka v predavalnici. Ko so poskrbeli za prezračevanje, je bilo vzdušje popolnoma drugačno. Če le moremo, prezračimo prostor, v katerem se zadržujemo dalj časa.
Zmanjšajte glasnost vašega sprejemnika
Strokovnjaki opozarjajo, da lahko preglasna glasba vpliva na naš sluh. Če poškodujemo slušni organ se lahko zgodi, da prekinemo komunikacijo z možgani. Sledijo težave, ki si jih res ne želimo in lahko pripeljejo celo do motenj v govoru. Priporočila strokovnjakov so jasna: zmanjšajte glasnost vašega radijskega sprejemnika. Če so ušesa predolgo obremenjena, se lahko pojavi zvonenje v njih ali celo nerazumevanje našega sogovornika. V obeh primerih sta nujna obisk zdravnika specialista in sprememba navad.
Nosite kakovostna sončna očala
Strokovnjaki nas neprestano opozarjajo tudi o škodljivosti sončnih žarkov. Pomembno je, da pazimo na naše oči, veke in kožo okoli oči. Priporočljiva so očala z veliko površino, ki zaščitijo kar največje območje zgornjega dela obraza. Najvažneje pa je, da imajo naša očala dovolj visok zaščitni faktor, ker sončna svetloba na določenem območju ni vidna, je pa za naše oči škodljiva. Kakovostna sončna očala ustavijo vse UV žarke kratkovalovnega področja do okoli 400 nm in nosijo nalepko z oznako UV 400. Ob sončnem vremenu je vrednost UV indeksa ponavadi med 7 in 9 in takrat je nevarnost izpostavljanja soncu velika. Zaščitimo se s pokrivalom, sončnimi očali, uporabimo zaščitno kremo, med 11.00 in 15.00 pa se ne izpostavljajmo soncu. Pri vrednostih 10 in več pa je najbolje, da se soncu v tem času popolnoma izognemo. Če to ni mogoče, uporabimo vsa zaščitna sredstva.
Vaše mišice kričijo: uporabi nas!
Gibanje je izjemno pomembno za naše zdravje, a že pri vsakodnevnih opravilih si lahko z nepravilnimi gibi nakopljemo težave. Če se sklonimo in poberemo nekaj s tal, moramo nujno pokrčiti kolena. S tem prenesemo obremenitev s hrbtnih na stegenske mišice in gluteus, mišice naše zadnjice. Pri obremenitvah naj sodelujejo tudi trebušne mišice, ki prav tako poskrbijo za zaščito hrbtenice. V skrbi za naše zdravje strokovnjaki priporočajo, da se gibamo redno, vsak dan in na ta način poskrbimo za vitalnost vse do pozne starosti.
Kako pravilno spati?
Za marsikoga je spanje prava umetnost. Udobna lega telesa je pri ljudeh različna, a za vse velja, da mora biti celo telo v isti liniji. Nikar ne uporabljajmo previsokih blazin, ki povzročajo bolečine v vratu, ramenih ali celo glavobole. Strokovnjaki pravijo, da je najboljša lega telesa takrat, ko spimo na hrbtu ali na bokih. Pri tem uporabljamo blazino, ki glavo le podpira. In še to, ne zvijajte se v klopčič. Pustite, da si telo odpočije v zravnani legi in se prepustite sladkim sanjam.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV