Zadovoljna.si
Jure, Alenka, Alina, Anika Košir

Novice

Jure Košir: Kako Slovenci smučamo?

Nina Valant
16. 01. 2009 19.35
2

Nad zadnjimi tragičnimi dogodki na smučiščih, ki so terjali nedolžne žrtve, so se mnogi zamislili. Objestnost je očitno tudi na belih poljanah zahtevala svoj davek.

Vedno hitrejše vlečnice in sedežnice privedejo do tega, da je na smučiščih vedno več smučarjev.
Vedno hitrejše vlečnice in sedežnice privedejo do tega, da je na smučiščih vedno več smučarjev.FOTO: Nina Valant

Na slovenskih smučiščih so v preteklih letih veliko starih sedežnic in vlečnic zamenjali z novimi, ki so predvsem veliko hitrejše. To pomeni, da ni več čakanja pod sedežnico, večje število ljudi se prepelje na vrh smučišča in nato se gneča naredi na samem pobočju, kar privede do večjega števila nesreč. To pa ni edini vzrok za vedno več trkov, ki se končajo s hudimi poškodbami. Smučarska oprema je vedno boljša, omogoča doseganje vse višjih hitrosti, tudi preko 30 kilometrov na uro. In pri taki hitrosti veliko neizkušenih smučarjev izgubi nadzor nad smučmi.

Na Starem vrhu se je pred kratkim zgodila tragična nesreča, ko je teptalnik povozil 6-letno deklico.
Na Starem vrhu se je pred kratkim zgodila tragična nesreča, ko je teptalnik povozil 6-letno deklico. FOTO: POP TV

Smučarja je treba vzgojiti

Novinarka POP TV Ana Marija Ficko meni, da bi tako kot za avto morali tudi za smučanje opraviti preizkus znanja. "Smučarja je treba vzgojiti in vsak, ki se poda na smučišče, moraj najprej poznati osnove tega športa. Če jih ne obvlada, naj se ne poda na progo. Nekateri pravijo, da proge niso urejene, da so preozke. To ni res! Problem je v tem, da ljudje ne znajo smučati, kar peljejo se naravnost. Nato pa pride do višjih hitrosti, ne znajo se ustaviti in samo še vpijejo: Umakni se," ugotavlja Ana Marija. Nesreč na smučišču je torej vedno več in če so se včasih končale z zlomom rok ali nog, se danes končajo veliko huje.

Tudi slavnim ni prizanešeno

Tudi Jure Košir je med treningom smučanja že doživel, da se je vanj zaletel smučar: "Nezgodo sem doživel, še ko sem treniral smučanje, bilo je med prostim treningom. Na progo, ki ni bila dovolj dobro zaščitena, je prismučala ženska. Ker je nisem pravočasno zagledal, je prišlo do precej hudega trka, vendar sem takrat že smučal s čelado in na srečo nisem utrpel hujših poškodb. Bi pa bilo precej drugače, če ne bi imel čelade," pravi Košir.

Juretova žena Alenka je pred leti doživela hudo nesrečo, ko se je vanjo z veliko hitrostjo zaletel smučar.
Juretova žena Alenka je pred leti doživela hudo nesrečo, ko se je vanjo z veliko hitrostjo zaletel smučar.FOTO: mediaspeed

Hudo smučarsko nesrečo je pred več leti doživela tudi Juretova žena Alenka. Vanjo se je z veliko hitrostjo zaletel smučar. Posledice so bile hude. Alenka je imela počeno vranico in ledvico ter zlomnjeno ključnico. Po tej hudi nesreči se je težko ponovno postaviti na smuči. Na bele strmine se je podala šele letos. Kar osem let je potrebovala, da se je spet opogumila.

Neprijeten trk je na smučišču doživela tudi pevka skupine Atomik Harmonik Špela Grošelj. Vanjo je trčil deskar. "Brezskrbno sem smučala in kar naenkrat me je povozil deskar. Na srečo nisem utrpela hujših poškodb, dobila pa sem neverjeten strah pred smučanjem. Zaradi te nesreče nisem smučala pet let. Lansko sezono sem se opogumila in se ponovno podala na bele strmine. Letos pa še nisem stopila na smuči, ker me je kar malo strah, ko vidim, kakšne nesreče se dogajajo zadnji mesec,“ pripoveduje Špela.

Kaj pravi zakonodaja

Na smučiščih morajo čelado nositi otroci do 14. leta, tako namreč veleva zakon o Varnosti na smučiščih. Vendar pa je nadzor spoštovanja zakona precej nedosleden. Novinarka Ana Marija Ficko: "Lahko povem, da na slovenskih smučiščih v vsej svoji smučarski karieri še nisem opazila nikogar, ki bi nadzoroval smučarje. Zdi se mi, da ni nikakršnega nadzora. Na tujih smučiščih je vse bolj strogo."

Jure je v svoji karieri nekaj let tekmoval brez čelade.
Jure je v svoji karieri nekaj let tekmoval brez čelade.FOTO: Reuters

Boris Grilc z notranjega ministrstva je pojasnil: "Uporabo nošenja čelad nadzirajo nadzorniki smučišč in tudi policisti, ki svoje delo opravljajo na smučišču. Pri tem je treba poudariti, da zakon ne predpisuje ustrezne sankcije za neuporabo čelad." Zanimivo je, da isti zakon tudi pravi, da v primeru, da otrok ali mladoletnik smuča brez čelade, mora kazen v višini 100 evrov plačati oseba, ki ga spremlja na smučišču.

Za varnost moramo poskrbeti sami

Jure Košir je prepričan, da bi na smučiščih morali čelado nositi prav vsi. Kako strogi so nadzorniki v tujini, je na lastni koži občutil tudi sam: "V Ameriki so tudi nas, profesionalne smučarje, kaznovali, ker smo se v conah, kjer je bilo označeno, da je treba zmanjšati hitrost, vozili prehitro. Odvzeli so nam celo smučarske karte. V ZDA je to zelo strogo, v Evropi pa ne." Paradoksalno je, da je zakon sicer strožji kot pred leti, nesreč, ki se končajo s hudimi poškodbami, nekatere celo s smrtnim izzidom, pa vse več.

"Z novejšo tehniko smučanja smučamo hitreje in z bolj zaključenimi zavoji. Če dogajanja okoli sebe ne opazuješ, lahko zelo hitro pride do trka. Na smučiščih je zelo težko predvideti situacijo," pravi Košir in dodaja, da bi se vsi morali seznaniti s FIS pravili. Smučarjem svetuje, naj se ne precenjujejo, začetniki naj bodo bolj previdni, vsi pa naj veliko bolj opazujejo dogajanje na smučišču in upoštevajo označbe.

V Špelo Grošelj se je na smučišču zaletel deskar.
V Špelo Grošelj se je na smučišču zaletel deskar. FOTO: osebni arhiv

"Nobeni predpisi ali sankcije ne morejo biti tako učinkoviti kot zavedanje, da za svojo varnost lahko naredimo največ sami,“ opozarja Milan Žvan s fakultete za šport.

Ob koncu ...

Naj bo vaša letošnja zimska sezona polna lepih smučarskih dni. Na bele strmine se ne podajte brez čelade, pazite nase ter ravno tako na vse ostale smučarje in ne pozabite, da na smučišču ne tekmujete – temveč uživate.

Kako za svojo varnost na smučiščih skrbite sami? Svoje mnenje, negativne in pozitivne izkušnje s smučišč, napišite na forum.

Vrhunski alpski smučar Matthias Lanzinger se je v lanski sezoni poškodoval tako hudo, da so mu morali amputirati nogo.
Vrhunski alpski smučar Matthias Lanzinger se je v lanski sezoni poškodoval tako hudo, da so mu morali amputirati nogo.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658