Zadovoljna.si
Zormanova pravi, da ženska v vojsko prinese bolj čustveno plat, kar pa podrejeni cenijo.

Novice

Ko ženska zagrabi za orožje ...

Teja Grapulin
11. 11. 2009 18.55
5

Redkokatera deklica sanja o tem, da bi bila vojakinja, ko bo velika. Prej bo na seznamu želja kakšna baletka, ali pa učiteljica, ali pa pevka. A vse več jih je, ki se odločajo za vojaško uiformo in jih zanimajo tanki, orožje in druge vojaške zadeve.

Stotnica Nataša Zorman je namestnica poveljnika 132. gorskega bataljona Slovenske vojske.
Stotnica Nataša Zorman je namestnica poveljnika 132. gorskega bataljona Slovenske vojske.FOTO: Miro Majcen
Da bi nekoliko bolje razumeli, kaj se plete po glavi ženski, ki se odloči za vojaški poklic, smo v Bohinjski Beli obiskali stotnico Natašo Zorman. Tam ima sedež 132. gorski bataljon, v katerem je Zormanova namestnica poveljnika. Torej ne samo, da dela v tipično moškem okolju, moškim je tudi nadrejena. A Zormanova pojasnjuje, da sploh ni sanjala o tem, da bo vojakinja. Uniformo je oblekla bolj po naključju, zdaj pa ima svojo službo rada.

Njena karierna pot

Študirala je obramboslovje in takrat je mislila, da bo v obrambi delala v upravnem delu. Bila je štipendistka ministrstva in čeprav si je sprva drugače želela, so jo leta 2000 zaposlili v Slovenski vojski. Začela je prav v gorskem bataljonu kot poveljnica voda. Medtem je naredila šolo za častnike, leta 2002 je bila prerazporejena v športno šolo, kjer je bila poveljnica učne skupine. Nove naloge so prišle v letu 2004, ko so jo prerazporedili na poveljstvo sil na Vrhniki. Tam je opravljala delo pomočnika za šport, kasneje pa je v operativnem sektorju pokrivala operacije kriznega odzivanja. Slovenska vojska namreč sodeluje v operacijah kriznega odzivanja pod zaščito Organizacije združenih narodov, Evropske unije in Nata in tako prispeva svoj delež k preprečevanju konfliktov in obvladovanja kriz po svetu.

V vojski je hierarhija jasna, avtoriteto formalno daje čin, a pravo spoštovanje si mora vsak zgraditi sam.
V vojski je hierarhija jasna, avtoriteto formalno daje čin, a pravo spoštovanje si mora vsak zgraditi sam.FOTO: Miro Majcen

Namestnica poveljnika 132. gorskega bataljona je postala junija letos. Njene naloge v vojašnici v Bohinjski Beli so nadomeščanje poveljnika v času njegove odstotnosti, odgovorna je za delo štaba in čet. Skratka, skrbi za notranje delovanje bataljona. Zdaj je na majorskem položaju, kar pomeni, da se „pripravlja“ na čin majorja. Tako da, kot sama pravi, počasi, a nedvomno stopa naprej.

Bila že na Kosovem in v Afganistanu

Tako kot drugje so ženske v vojski enakopravne z moškimi kolegi, tudi kar se napotitve na misije tiče. Zormanova pravi, da si je zelo želela na misijo. Na Kosovem je bila od leta 2005 do 2006, delala je v poveljstvu Natove misije v Prištini, in sicer na poziciji "land desk officer" v operativnem centru. Zadolžena je bila za zbiranje poročil in pripravljanje poročil o dogodkih. Ta operativni center je aktiven štiriindvajset ur na dan vse dni v letu ter je živčni sistem in srce vsake operacije.

V Afganistanu jo je bilo strah le na začetku, potem pa se je morala navaditi na stalne alarme ob napadih.
V Afganistanu jo je bilo strah le na začetku, potem pa se je morala navaditi na stalne alarme ob napadih.FOTO: osebni arhiv

Njena druga misija je bila v Afganistanu, od oktobra 2007 do marca 2008. Kot častnica za zaščito sil je delala v operativnem sektorju regionalnega poveljstva Zahod v Heratu. Imela je tudi funkcijo namestnice poveljnika slovenskega kontingenta. Ves čas se je nekaj dogajalo, saj se v tem sektorju načrtujejo vse operacije, večinoma je bilo treba reagirati zelo hitro.

Na vprašanje, ali jo je bilo kdaj strah, odgovarja, da je bil strah le na začetku. Spominja se prvega alarma za napad, potem pa se je na stalno nevarnost navadila. V Afganistanu je žal to, da tu pa tam eksplodira kakšna raketa, že nekaj običajnega. V Heratu sicer pripadnice in pripadniki naše vojske delujejo na nadzornih točkah, patruljirajo v neposredni okolici kampa ter spremljajo vozila na ožjem območju Herata.

Ker si je želela na misijo v Afganistan, ji vsakodnevni izzivi niso predstavljali posebnih težav.
Ker si je želela na misijo v Afganistan, ji vsakodnevni izzivi niso predstavljali posebnih težav.FOTO: Miro Majcen

Ženske v Slovenski vojski

Leta 2007 je bilo v Slovenski vojski 960 vojakinj, to pomeni, da je med vsemi poklicnimi vojaki kar 16 odstotkov žensk. To Slovenijo uvršča v sam vrh vojaških organizacij, v katerih se zaposlujejo tudi ženske. Večje število žensk je v Slovensko vojsko prišlo šele po začetku njene profesionalizacije. Med pripadnicami je 10,5 odstotka častnic, podčastnic je 14 odstotkov, vojakinj 34 odstotkov, višjih vojaških uslužbenk je 7,6 odstotka. Šest pripadnic ima čim podpolkovnice, majork je 24, ostalih činov pa je številčno več.

Kaj je gorski bataljon

132. gorski bataljon je osrednja formacija Slovenske vojske v sestavi 72. brigade Slovenske vojske. Je prva vojaška formacija naše vojske, ki je popolnjena s pogodbenimi pripadniki rezervne sestave. Trenutno je teh rezervistov okoli štiristo. Gorski bataljon spada med sile za bojevanje, ki v primeru spopada z ognjeno močjo in manevrom v neposrednem spopadu porazijo nasprotnika. Gorski bataljon je specializiran za delovanje v sredo- in visokogorju ter na težje prehodnih terenih v vseh vremenskih razmerah. Tako se v gorskem bataljonu usposablja pogodbena rezerva, sodelujejo pa tudi v primerih zaščite in reševanja.

Zormanova pravi, da ženska v vojsko prinese bolj čustveno plat, kar pa podrejeni cenijo.
Zormanova pravi, da ženska v vojsko prinese bolj čustveno plat, kar pa podrejeni cenijo.FOTO: Miro Majcen

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658