Zadovoljna.si
Barvanje jajc zahteva čas. Vzemimo si ga.

Novice

Pobarvajmo jih skupaj

A.O.
10. 04. 2009 18.55
0

V tradicionalno velikonočno pojedino sodijo šunka, hren, potica, predvsem pa pirhi. Ti na eni strani simbolizirajo kaplje Kristusove krvi, na drugi pa novo življenje in nov začetek.

Naučimo se jesti z očmi. Toplo priporočamo.
Naučimo se jesti z očmi. Toplo priporočamo.FOTO: iStockphoto

Velika noč je čas, ki ga najraje preživljamo v družinskem krogu. Praznične mize so bogato obložene s potico, šunko, hrenom in pirhi. In kako si najlepši del leta lahko še polepšamo? Vzemimo si čas in pokažimo otrokom, kako so naše babice in dedki barvali pisanice.

To so bili časi, ko so izbirali barve v naravi. Za nežno rdeče pirhe so uporabljali sok rdeče pese ali brusnic. Če so želeli rumene pirhe, je bila prava izbira lupina pomaranče. Zelena jajca so dobili, če so jih namakali v vreli špinačni vodi in modre, če so uporabili vodo borovnic. Rjava so postala, če so jih namočili v vrelo kavino usedlino.

Jajca, pobarvana s čebulnim olupkom

Surova jajca ovijemo s čebulnimi olupki in jih previdno ovijemo z elastiko. Položimo jih v posodo in kuhamo največ petnajst minut. Ko se ohladijo, jih previdno odvijemo, obrišemo in namažemo z maščobo. Vsako posebej zloščimo in postavimo na ličen krožnik ali v košarico.

Barvanje jajc zahteva čas. Vzemimo si ga.
Barvanje jajc zahteva čas. Vzemimo si ga.FOTO: iStockphoto

Bogata tradicija krašenja jajc

V Sloveniji imamo bogato tradicijo krašenja velikonočnih jajc. Najpogosteje sicer barvajo že trdo kuhana, drugod z različnimi tehnikami umetelno okrasijo jajčno lupino. Iz te navade so marsikje naredili pravo ljudsko umetnost.

V Beli krajini imajo značilne pisanice ali pisanke. Surovemu jajcu izpihajo vsebino in nanje s stopljenim voskom narišejo različne ornamente (tehnika batik). Pobarvajo jihz z rdečo in črno barvo in skozi luknjici napeljejo rdečo volno.

V okolici Metlike so znane tudi drsanke. Pri teh na pobarvano in kuhano jajce delajo okraske z nožkom. Motivi so zelo različni, pogosto so to cikcakaste črte, spirale, trikotniki ali polževe hišice.

Remenke oziroma rumenke ali rumenice poznajo v Prekmurju. Tudi oni uporabljajo batik tehniko. Arhaične okrasne prvine ter rastlinske vzorce porišejo z voskom, nato jajce pobarvajo. Tudi pri čipkastih vzorcih uporabljajo batik tehniko, nakar sledi vrtanje in brušenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658