Zakaj učenju ljubezni ne posvetimo več časa?
Pravzaprav se ljubezni sploh ne učimo. Pa bi se jo morali, če bi hoteli živeti v harmoniji sami s seboj in z ljudmi okoli nas.
Kakšna je sploh razlika med zaljubljenostjo in ljubeznijo? Prva se zgodi ali pa ne, na to nimamo vpliva. Lahko le uživamo vsak trenutek in po mnenju prof. Dorothy Tennov z univerze Connecticut to obdobje traja pribljižno dve leti. V tem obsedenem stanju ljubezni nemalokrat živimo pod lažnim vtisom, da je oseba, s katero smo v zvezi, brez napak. Naša okolica vse te napake sicer dobro opazi in nas svari pred njimi, a mi vemo le to, da smo srečni, kot še nismo bili, in tako srečni hočemo ostati do konca življenja. Roko na srce, v to obdobje ni treba vložiti prav veliko napora. Kar zgodi se. In kaj potem, ko to obdobje mine?
Posvečen čas, usluge, darila, dotik in besede potrditve. To je pet jezikov ljubezni.
Če nismo pripravljeni in ne poznamo primarnega jezika ljubezni našega partnerja, si ne obetajmo nič dobrega. Čisto mogoče je, da 'novi zvezi' ne bomo več kos. Ugotovili bomo, da s partnerjem, ki smo ga še pred kratkim povzdigovali med oblake, nimamo nič več skupnega, da se je ljubezen izpela, da je odšla neznano kam. Sledila bo ločitev in čustveni zlom ter žalost in razočaranje. Vam je kaj znano? K sreči ni prepozno in svojo prihodnost si lahko naredimo lepo in po naši meri. Naša naslednja zveza lahko postane tista prava. Samo potruditi se je treba. Spoznajmo naravo ljubezni in uspešno prebrodimo prehod iz obdobja obsedene romantične zaljubljenosti v obdobje zaobljubljene ljubezni. To je ljubezen, ki se je zavedamo. Je zaobljuba, da bomo ljubili brez zadržkov. V dobrem in slabem. Ta ljubezen ne čaka na spodbudo toplih čustev, ampak pričakuje zanimanje partnerja, kajti zaobljubila sta se, da bosta skrbela drug za drugega.
Kam je odšla najina ljubezen?
Če se naučimo izražati ljubezen v jeziku svojega partnerja, se bo ta oseba čutila ljubljeno. In če se odziva v našem jeziku ljubezni, bo s tem zadovoljila našo čustveno potrebo po ljubezni. Tako preidemo iz vznesenega obdobja romantične zaljubljenosti v obdobje trdne zaobljubljene ljubezni, polne neomajnega zaupanja.
Najprej moramo ugotoviti, kateri jezik ljubezni govorimo sami. Opazujmo sebe in svoje vedenje, ugotovimo, kaj pričakujemo od sebe in drugih. Prisluhnimo svojim pritožbam. Potem skušajmo ugotoviti, kateri jezik ljubezni govorijo drugi okoli nas. Prisluhnimo njihovim besedam, prošnjam in pritožbam. Marsikaj lahko ugotovimo z vprašanji o tem, kaj si ljudje okoli nas želijo. Predvsem se moramo potruditi in se sočloveku močno posvetiti.
Pokaži in povej na glas, ko imaš nekoga rada.
Če želimo nekomu jasno in glasno sporočiti ljubezen in spoštovanje, potem je vložen čas vreden napora. Ko enkrat ugotovimo, kateri jezik ljubezni govorijo naši najdražji, jim enostavno in na pravi način povejmo, da jih imamo radi in da jim želimo vse najboljše. Ja, vsem. Staršem, otrokom, bratom, sestram, babicam, dedkom, stricem, tetam, prijateljem in sodelavcem. In ne pozabi nase. V prvi vrsti moraš imeti rada samo sebe.
Zaključek nagradne igre
Vsem, ki ste zaljubljeni v življenje in ste svoje misli delili z nami, se lepo zahvaljujemo. Nagrajenci (svoje misli boste našli pod fotografijami v članku), nam svoje podatke sporočite po elektronski pošti zadovoljna@pop-tv.si. Knjige, ki jih podarja založba Tuma boste prejeli po pošti.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV