Zadovoljna.si
image (28)

Novice

Kaj pa vi, ste za zgoraj brez?

Bilka Baloh
30. 07. 2009 18.51
7

Tabu temo razgaljenega telesa je razblinil že Andy Warhol v sredini prejšnjega stoletja. V končni fazi smo si pod obleko ali kopalkami vsi zelo podobni. Pa vendar vsako poletje prinese toliko neokusnih pripomb na račun golote. Predvsem na račun žensk, v zadnjem času pa tudi moških.

Zakaj se ne bi slekli

Golota je popolnoma naravna stvar in se mi razprava o tem zdi popolnoma nesmiselna. Filozofiranje na to temo je izgubljanje časa. Povsem normalno je, da se ženske sončijo zgoraj brez, pa še prava paša za oči so. Danilo Slivnik

Posamezniki se želijo vsaj v času počitnic prepustiti lagodju in sproščeno uživali v morju in soncu. Res pa je, da na nekaterih plažah golota ni zaželena, zato se dekleta sončijo na odročnih in osamljenih plažah, skrivajo svoja telesa in tetovaže. Za tiste, ki pa imajo vodna plovila, pa tako ali tako velja pravilo, da plujejo goli. Večina si obleče kopalke, ko se približajo marini ali laguni. Sploh pa, kadar gre za družinske odisejade, so kopalke navadno na varnem nekje na jadrnici ali čolnu.

Golota na plaži je nekaj povsem vsakdanjega. Žal so tudi mene pred leti slikali, čeprav sem se odmaknila na najbolj odročen kotiček, kjer bi lahko v miru uživala. Je pa res, da nekateri to počnejo iz vzgiba, da bi postali "slavni". Ker je to v slovenskem prostoru težko, nemalokrat postanejo tarča posmehovanj in neokusnih izjav v medijih. Miša Molk

 Tetovaže danes – modna muha ali okras

Vse več moških in deklet se odloča za najrazličnejše tetovaže na izpostavljenih predelih telesa. Gre zgolj za modno muho ali je namen okrasiti in polepšati svoje telo? Le-te vidimo na prsih, rokah, nogah, medeničnem predelu, gležnjih ... Vsekakor so tetovaže lahko zelo estetske in kreativne. Problem je v tem, da se pigment pomeša s krvjo kapilar in tetovaže ostanejo trajne. Dandanes sicer obstajajo posebne laserske tehnike, s katerimi se jih da odstraniti. Postopek je dolgotrajen in boleč. Koža na tem predelu pa nikoli ni več taka kot je bila.

Golo telo skozi zgodovino

Me sploh ne moti, da so me ovekovečili v najrazličnejših rumenih časopisih. Pravzaprav so mi naredili samo veliko reklamo. Sama se sončim v toplesu, odkar pomnim in se mi golota na plaži ne zdi nič spornega. Sporni so mediji, ker si s tem dvigujejo naklade, poleg tega pa paparace še mastno plačajo. Neža Marolt

Golota in lepota hodita z roko v roki že tisočletja. Sledovi okraševanja in poslikav teles, upodobljenih na stenah ter drugih predmetih, pričajo, kako si je človek prizadeval spreminjati, lepšati svoje telo, bodisi ritualno ali samo za okras. Prazgodovinska umetnost se je izražala predvsem v kiparstvu in stenskih slikarijah. Pred približno 25.000 leti so našli kipca z očitnimi ženskimi oblikami, t. j. "'Willendorfska Venera" in "'Venera iz Tepe Saraba". Obe imata poudarjena rodila, zadnjico in prsi, ki prikazujejo simbol rodnosti ter razmnoževanja. Tako žensko kot moško telo ima skozi zgodovino veliko veljavo. Erotiko je poznala tudi grško-antična umetnost, kot je Mironov "Metalec diska".

Zakaj bi se sramovali svojega telesa

Vse skupaj je postalo tako škandalozno po razpadu rimskega cesarstva, z razvojem krščanstva. Golo telo naj bi predstavljalo nekaj, kar je grešno in nehigienično. V tem času je bilo tudi umivanje prava redkost. Že sam podatek, da je v Parizu v Versaillu, v ogromni palači Ludvika XIX., ena sama kopalnica, pove veliko. Razlog je seveda utemeljen. Bali naj bi se kolere in kuge, ki se je širila z vodo. Sam kralj naj bi se temeljito okopal le enkrat na leto, tako se je bal vode in z njo povezanih bolezni.


Različna plemena po svetu so gola še dandanes


Zanimive so poslikave ameriških indijancev in afriških plemen, ki so abstraktne, geometrične ter polne kontrastnih vzorcev in barv. Aborigini so si telesa barvali v obredne in poročne namene, za čaščenje bogov, odganjanje zlih duhov, ob lovu na divjad, predvsem pa zaradi želje po spreminjanju telesa. Te poslikave imajo predvsem simboličen pomen. Iz poslikanih sten v jamah še danes jemljejo simbole in motive ter si jih z zemljo rišejo na telo. Uporabljajo tudi barve, ki jih pridobivajo iz oglja, saj in ilovice, nato pa jih s prsti nanašajo na telo. Zelo poznane so tudi maorske tetovaže po obrazu, ki ponazarjajo njihovo hierarhično lestvico. Črte na obrazu so prvo pravo tetoviranje, ki ga zasledimo u zgodovini poslikavanja na telo in obraz.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658