Zadovoljna.si
Prekomerna teža

Fit do poletja

Enostavna navada, ki pomaga pri hujšanju

L. E.
21. 03. 2018 07.34
1

Ste mislili, da delate nekaj dobrega zase, če zjutraj pojeste sicer zdrav, a majhen obrok? Ali pa zajtrk celo preskočite? Vedno znova študije dokazujejo, da s tem delate le napako. Zajtrk naj bo zdrav, a tudi obilen. Da bi shujšali, ni treba stradati. Pravzaprav tako dolgoročno zagotovo ne boste uspešni.

Prekomerna teža
Prekomerna težaFOTO: iStock

Zajtrk vam lahko pomaga pri hujšanju

Zjutraj si privoščite obilen, a zdrav zajtrk. Pojejte toliko, da se boste počutili siti. Na vašem krožniku so lahko ovseni kosmiči, jajca, zdrave palačinke ... Ne pozabite tudi na sadje in zelenjavo (avokado, paradižnik, špinačo ...)

Da lahko zajtrk pomaga shujšati, so ugotovili tudi na univerzi Tel Aviv v Izraelu. V njihovi študiji so sodelovali prekomerno težki odrasli, ki so imeli tudi sladkorno bolezen tipa dva (to je sladkorna bolezen, ki ni genetskega izvora, temveč si jo pridelamo z nezdravim življenjskim slogom). Tisti, ki so pojedli vsak dan obilen zajtrk, so v treh mesecih izgubili več odvečne teže in imeli tudi boljšo raven krvnega sladkorja.

3 preprosti načini, kako se znebiti trebuha do poletja

Zajtrk
Zajtrk FOTO: iStock

Tudi če nimate sladkorne bolezni je namreč preveliko nihanje krvnega sladkorja pomemben razlog, da ste pretežki. Po navadi se namreč teža nabere zaradi uživanja hrane, ki močno zviša sladkor v krvi, nato pa ta naenkrat hitro pade. Preveč takšnih nihanj telesu škodi. Do njih pa pride zato, ker preveč sladkorja v krvi povzroči izločanje hormona inzulina, ki krvni sladkor zniža. Če se to dogaja prepogosto, enostavno ta sistem neha optimalno delovati in rezultat je slaba presnova in večje tveganje za sladkorno bolezen.

Avtorica izraelske študije dr. Daniela Jakubowicz sicer poudarja, da je, da bi izgubili odvečno težo, pomembno, da začnemo jesti zdravo. Dodaja pa, da se ne zavedamo dovolj, kako pomembno je tudi, koliko hrane uživamo ob določenem času v dnevu. Predstavljajte si to tako. Če v prvem delu dneva ne boste pojedli toliko hrane, kot je telo potrebuje, se bo zgodilo, da boste zvečer dobili potrebo, da izropate hladilnik. V drugi polovici dneva se zaradi utrujenosti tudi težje zadržujemo, da ne bi posegli po nezdravi hrani. Če imate težave zaradi nihanja krvnega sladkorja, pa imate že tako in tako čisto preveliko željo po nezdravi, sladki, predelani hrani. Ta namreč močno dvigne krvni sladkor in vi ste telo na to navadili. 

Čaj, ki topi kilograme, obnorel hollywoodske zvezdnice

Naša presnova dela zjutraj bolje kot zvečer

"Naša presnova se čez dan tudi spremeni," pojasnjuje dr. Jakubowicz. "Kos kruha, ki ga zaužijete za zajtrk, ni tako redilen in ne dvigne toliko krvnega sladkorja kot kos kruha, ki ga zaužijete za večerjo." Zjutraj si lahko torej privoščite več ogljikovih hidratov in si jih tudi morate, saj vam prav ti dajejo energijo. Dopoldne se lahko tudi pregrešite pa bo vaše telo energijo, ki ste jo s tem vnesli, tako in tako porabilo. Trik za uspešno hujšanje je pravzaprav, da vnesete manj energije, kot je porabite. Napačno pa je razmišljanje, da se morate recimo izogibati krompirju, kruhu, testeninam ... Nasprotno, polnovredna žita vsekakor morate uživati, saj so zelo zdrava. Ne verjemite pa niti, da med hujšanjem ne bi smeli posegati po sadju. Čeprav to vsebuje sladkor, vsebuje bolj zdravo, naravno različico sladkorja. Poleg tega naše telo sladek okus potrebuje. Če boste pojedli več sadja, pa boste imeli tudi manj potrebe po tem, da bi posegli po tisti nezdravi sladki hrani.

Telovadba
TelovadbaFOTO: iStock

V študiji univerze v Tel Avivu je sicer sodelovalo 29 odraslih, 18 moških in 11 žensk. Tri mesece so bili razdeljeni v dve skupini, vsaka je imela različno prehrano. Ena je imela obilen zajtrk, srednje veliko kosilo in manjšo večerjo. Druga je imela šest isto velikih manjših obrokov in še tri prigrizke. Prvi so v povprečju izgubili po treh mesecih pet kilogramov. Drugi pa so celo pridobili v povprečju 1,4 kilograma. Imeli so tudi mnogo večjo željo po tem, da bi posegli po nezdravih predelanih ogljikovih hidratih. V prvi skupini se je pokazalo tudi, da je takšna prehrana zelo pomagala pri uravnavanju njihovega krvnega sladkorja. Pravzaprav se je pri njih občutno izboljšanje tu pokazalo že po dveh tednih.

Raziskovalci so zato zaključili, da ni pomembno le, da uživamo zdravo hrano, zelo pomembno je tudi, kdaj to hrano uživamo.

Še nekaj nasvetov za uspešno hujšanje

Za uspeh je ključno še, da ne mislite, da vam bo pomagala točno določena dieta. Uspešna dieta je pravzaprav tista, ki se je lahko držite celo življenje. Počasi torej zamenjujte nezdrava živila za zdrava, spreminjajte svoje navade v bolj zdrave. To se bo na teži prej ali slej poznalo in novo številko na tehtnici boste s takšnim hujšanjem lahko tudi obdržali. Vsak namreč lahko izgubi odvečno težo, če strada ali denimo uživa nekaj časa samo sadje in zelenjavo. A to dolgoročno ni zdravo niti tega ne more nihče dolgo zdržati. Treba je torej najti način, kako jesti normalno in hkrati ne preveč. Ugotoviti morate, koliko energije vaše telo porabi in toliko je posledično lahko pojeste. Energije, ki je ne porabite, namreč vaše telo shrani v maščobnih zalogah. Poleg tega potrebujete denimo tudi ogljikove hidrate. Brez njih boste hitro utrujeni. A poseči je treba po polnovrednih ogljikovih hidratih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658