Zadovoljna.si
Nosečniški trebuh

Fit do poletja

Vaje, s katerimi delate strašansko škodo svojemu telesu po porodu

J.V.
15. 02. 2018 07.54
0

Nuša Gnezda se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Veliko jih namreč v želji po ravnem trebuhu izvaja vaje, kot so trebušnjaki, a se ne zavedajo, da s tem svojemu telesu povzročajo več škode kot koristi. "Vadba mora biti prilagojena stanju po porodu," pravi Nuša in dodaja, da je največja napaka, ki jo lahko naredi ženska po porodu ta, da gre na prvo vadbo, ki jo vidi.

Hiter način hujšanja, ki je obnorel Slovenijo!

Kdaj in zakaj si se začela ukvarjati s trenerstvom in svetovanjem ženskam, ki si želijo fit telesa in so pravkar rodile?

Na fakulteti za šport sem diplomirala iz fitnes trenerstva, več let sem delala kot osebna trenerka, kasneje, ko sem rodila sina, pa sem se začela ukvarjati predvsem z mamicami po porodu. Tri leta nazaj, ko sem jaz rodila, ni bilo še nobenih smernic za trening po porodu, tako da sem začela odkrivati in se izobraževati na tem področju. Povezala sem se tudi z fizioterapevti in ginekologi.

Marsikatera novopečena mamica po porodu komaj čaka, da se loti vadbe. Kdaj je najbolj priporočljivo in varno z njo spet začeti?

Najbolj varno je začeti 6 tednov po porodu, vendar se zgodnja rehabilitacija lahko začne že v porodnišnici z raznimi dihalnimi vajami. Šest tednov po porodu pa pomeni, da začnemo počasi in previdno, s premišjenimi treningi, ki so primerni za telo, ki je bilo 9 mesecev noseče in dalo čez rojstvo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Se ti zdi, da imajo ženske na razpolago dovolj informacij glede tega, ali je to tema, o kateri bi morali pisati in govoriti veliko več?

V zadnjem času sem sama tudi veliko prispevala k temu, da se je o tem začelo več govoriti, vendar  je informacij še vedno premalo, predvsem v stroki. Na svoji spletni strani imam veliko informacij na to temo, tudi pišem veliko, vendar mamice so vsak dan na novo in te informacije žal ne pridejo do njih. Ko je čas za kopalke pa v paniki planejo po prvi vadbi, ki jim je pri roki.

Seveda niso primerne vse vaje, katerih nikoli ne bi smele delati, ker so nevarne? Katere so nasploh največje napake, ki jih ženske delajo?

Največja napaka je, da mamica v želji, da bi dobila svoje predporodno telo nazaj, gre na prvo vadbo, ki jo vidi. Ta vadba skoraj zagotovo ni primerna zanjo, saj z napačnimi vajami dobi vse tisto česar si ne želi. Večji trebuh, inkontinenco, utrujenost, itd. Na tovrstnih vadbah so vaje, kot so poskoki in trebušnjaki, najbolj pogoste, to so pa tudi vaje, ki delajo strašansko škodo na telesu po porodu. Po porodu mislim, na več let po porodu.

5 stvari, ki vplivajo na to, kako hitro boste shujšale

Kaj se lahko zgodi, če vaje vseeno delajo? Ena najbolj pogostih zdravstvenih težav je verjetno razmik trebušnih mišic.

Diastaza rektusov ali razmik trebušnih mišic je zelo pogost problem, večinoma še vedno ženske zanjo sploh niso slišale, ne vedo tudi, da imajo zaradi razmika še vedno trebuh kot nosečnice, tudi če so rodile že več let nazaj. Diastaza rektusov pa je tudi razlog za bolečine v križu, inkontinenco in druge težave.

To je verjetno tudi zato, ker večini največ preglavic povzroča prav trebuh in večina jih ne ve, kako spet do ravnega trebuščka. Kakšen nasvet bi jim dala?

Ja, ker si večina želi raven trebuh, jim logika narekuje trebušnjake (klasične upogibe trupa), ne vedo pa, da si z njimi delajo še večji trebuh. Obstaja veliko vaj za trebuh in trup, s katerimi varno in učinkovito krepimo trebušne mišice, in ki “potegnejo trebuh noter” ne pa ven.

Jejte to in shujšali boste!

Kakšna pa je primerna vadba za nosečnice oziroma ženske, ki so pravkar rodile in se želijo vrniti v formo?

Vadba mora biti prilagojena stanju po porodu. Telo je bilo in je v boju z atomsko bombo, utrujenost, neprespanost, dojenje, hormoni, raztegnjeno medenično dno, šibak trup, … Vsemu se moramo z vadbo prilagoditi in še vedno pripeljati žensko do rezultatov na varen način.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kaj pa prehrana? Glede na to, da si tudi sama mamica, kakšne prehrane si se po rojstvu sinčka držala sama?

Sama pri prehrani ne kompliciram in večinoma jem zdravo hrano, kar pomeni meso, ribe, jajca, veliko zelenjave, krompir, riž in druge priloge, obožujem juhe in mineštre. Tako sem jedla tudi po porodu. Svoje telo poznam zelo dobro in če kdaj vidim, da sem pretiravala s hitro prehrano, potem to uravnotežim z zdravo prehrano. Tako lahko jem vse in moja teža ostaja enaka.

Večina svoj uspeh meri glede na številko na tehtnici, čemur sama nasprotuješ.

Ja, ker številka na tehtnici nam ne pove, kakšen odstotek maščobe imamo, koliko tehtajo mišice, koliko so nam hlače prav, ...

Medtem ko so nekatere zelo motivirane, da se bodo vrnile v formo, pa  drugim manjka motivacije. Kako bi jih spodbudila k vadbi?

Počutje! Počutje je podcenjeno, saj vemo, kako se počutimo po telovadbi, ko nas nič ne boli, ko bi lahko premikali gore in imamo veliko energije. Tega občutka se ne da primerjati z ničemer. In to je največja motivacija. Motivacija ne pride sama po sebi, kdaj se moramo dobesedno prisiliti. Zato predlagam, da začnete, si oblečete trenirko, obujete športne copate in naredite 10 počepov. Zagotovo ne boste ostale samo pri tem, saj boste dobile naval energije in hotele boste še več in več.

Sicer pa ne svetuješ le mamam, ampak vsem ženskam, ki si želijo fit in zdravega telesa. Koliko časa pred poletjem bi morale začeti, da bi bil uspeh zagotovoljen?

Gre se bolj zato, da prej ko začnemo, bolje jo bomo odnesle kasneje v življenju in po porodu. Veliko jih začne tudi po porodu, kar ni nič narobe, rezultate imajo lahko tudi, če nikoli niso migale. Seveda pa večjo podlago, kot jo ima telo, lažje je. Če bi želele fit postavo samo za poletje, potem je ta pristop zgrešen in žal nam ne bo uspelo. Spremeniti je treba življenjski slog in mišljenje, potem pa pridejo rezultati.

Nosečniški trebuh
Nosečniški trebuh FOTO: iStock

Na spletu so zelo priljubljeni videposnetki z naslovi '10 minut na dan za raven trebuh'. Kolikokrat in po koliko časa pa bi morali dejansko vaditi?

Napačno je mišljenje, da moramo za rezultate vaditi vsak dan po najmanj eno uro. To je norost. Vedeti moramo, da ni vse samo v porabi kalorij, saj ima telo hormone, ki nam lahko zelo zagrenijo življenje in pot do rezultatov. Če je treninga preveč, začne maščoba na telesu hitro ostajat nespremenjena, ker nam stresni hormoni zadržujejo maščobo. Izguba maščobe je zapleten postopek, kjer mora biti vadbe ravno prav, ne preveč in ne premalo. Tukaj nastopimo trenerji.

Se ti zdi, da so Slovenke nesamozavestne in kritične do svojih teles in bi se morale imeti bolj rade?

Seveda, pa ne samo Slovenke, vse ženske. Mediji so nam 'sprali možgane', zato normalno žensko telo ni več ok, ker ne ustreza nečloveškim merilom. 40-letnice se zgledujejo po najstnicah, manekenkah, računalniško obdelanim modelom. To je bolno. Kakšen vpliv ima to na naše otroke, hčerke in naslednje generacije si ne znam predstavljati.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 399