Rahlo okrogel trebušček
Če je vaš trebuh v zgornjem delu raven, pod popkom pa imate nekaj maščobnih oblog, ki vam neprivlačno 'visijo' od telesa, potem spadate med ženske s tipom rahlo okroglega trebuščka. Zvezdniški osebni trener James Duigan za te posameznice pravi, nimajo pomanjkanja gibanja, saj jih ima veliko izmed njih čisto dovolj telovadbe že z zahtevno službo in skrbjo za otroke, poleg tega jih večina obiskuje še fitnes. A zakaj potem pravzaprav imajo tak trebušček, ki kar noče in noče izginiti? Nikar se ne omejujte pri prehrani, saj naj bi bilo po mnenju zvezdniškega trenerja prav napačno izvajanje trebušnjakov ter vaje na napravah, ki tvorijo trebušne mišice, krivo za obline na trebuhu. S temi vajami namreč povečate pritisk na spodnji del hrbta, ki se močneje upogne navznoter in zato porine spodnji del trebuha navzven. Zato klasične trebušnjake nadomestite v vajo v položaju za sklece, pri kateri ste oprte na podlahti. V tem položaju v vsaj desetih ponovitvah vztrajajte vsaj 30 sekund.
Trebuh v obliki rešilnega obroča
Če opazite dva ali več maščobnih obročkov od želodca navzdol, potem imate trebuh v obliki rešilnega jopiča. Ženske s tako obliko trebuha imajo pogosto službo, v kateri delo opravljajo pretežno v sedečem položaju, obožujejo ogljikove hidrate, sladkarije in niso ravno zaprisežene telovadbi. Če bi se rade znebile 'šlaufkov', morate v prvi vrsti močno omejiti uživanje sladkih prigrizkov, izdelkov, ki vsebujejo veliko maščobe ter vnos alkohola. Posezite raje po ribah, jajcih, pustem mesu, zelenjavi, avokadu in oreščkih in se vsak dan odpravite na dolg sprehod ali se vpišite na ure joge.
Nosečniški trebuh
Vam je že kdaj kdo na ulici čestital za naraščaj, ve pa sploh niste v veselem pričakovanju? Potem vam verjetno trebuh precej mlahavo odstopa od telesa, kar je posledica razširjenja vezivnega tkiva. S tako obliko telesa se sooča veliko mamic in tistih, ki so si v zadnjih mesecih ali letih vzele premalo časa zase, posledično pa tudi za zdravo prehrano in športne aktivnosti. Osnovni nasvet zvezdniškega trenerja za te ženske je »Vzemite si več časa zase.« Določite si sklop vaj za krepitev trebušnih mišic, ki jih boste pridno izvajale vsak dan, prav tako naj vaša dnevna rutina postanejo tudi sprehodi, ki naj bodo vse bolj intenzivni in naj počasi preidejo v rekreativni tek. Pri prehrani vam Diugan svetuje veliko rib in morskih sadežev, izogibajte pa se ogljikovim hidratom.
Stresni trebuh
Tistim, ki se skoraj vsakodnevno znajdejo v stresnih situacijah, se maščobne obloge začnejo kopiči na steno želodca in trebuha, muči jih lahko tudi napenjanje. Z obliko stresnega trebuha se pogosto soočajo zlasti ženske, ki so nagnjene k perfekcionizmu. V dolgotrajnih stresnih obdobjih se namreč poveča izločanje hormona kortizona v telesu, to pa povzroči nalaganje maščobe na želodčno in trebušno steno. Poleg tega se lahko zaradi stresa pojavijo tudi prebavne motnje in razdraženost želodca, kar vodi v napihnjenost, kar še poveča trebuh. Težava teh žensk je po mnenju zvezdniškega trenerja v tem, da zaradi obilice dela pogosto pozabijo na hrano in tako konstantno izpuščajo obroke. Namesto tega se dobesedno 'zalivajo' s kavo in energijskimi 'bombami', ki so pogosto v obliki sladkih pijač ali prigrizkov. V prvi vrsti te posameznice potrebujejo pošten lepotni in regenerativni spanec. Največji sovražnik stresnega trebuha je namreč leptin, hormon, ki ga telo proizvaja, medtem ko spimo, njegova naloga pa je uravnavanje apetita. Zato se enkrat za spremembo brez slabe vesti odpravite spat nekoliko bolj zgodaj, zmanjšajte količino vnosa kave v telo (na največ dve kavi dnevno) in se poskusite večkrat na dan sprostiti z dihalnimi vajami. Poleg tega pazite na to, da boste dnevno zaužile dovolj hrane, bogate z magnezijem, in tako pomirile razdražen želodec. Tudi pri športnih aktivnostih ne pretiravajte: zadovoljite se s sprehodom ali obiskom kakšne ne preveč zahtevne vadbe.
Napihnjen trebuh
Če imate zjutraj, ko se oblečete raven trebušček, zvečer pa se ob pogledu v ogledalu zdrznete nad rahlo nakazano izboklino v srednjem ali spodnjem delu trebuha, potem imate verjetno napihnjen tip trebuha. Ta tip ni odvisen od vaše teže, povzročata pa ga lahko stres ali alergija na določeno hrano. Ženskam, ki se soočajo s takimi težavami Diugan svetuje, da se najprej pri zdravniku pozanimajo, ali morda njihov želodec ne prenaša laktoze ali glutena. V tem primeru se bodo hrani, ki je želodec ne prenaša, morale žal izogibati in temu prilagoditi svoje prehranjevalne navade. Poleg tega je pomembno, da so vaši obroki zjutraj in opoldne bolj obilni, prav tako pa si za hrano vedno vzemite dovolj časa in jo dobro prežvečite. Uživajte veliko probiotičnih izdelkov, ki bodo pomagali uravnavati vašo črevesno floro in zmanjšati nastajanje plinov ter posledično tudi napihnjenost. Črevesju lahko pomagate tudi z vsakodnevnim gibanjem, ki pa naj ne bo preveč intenzivno.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV