Zadovoljna.si
Za raven trebuh morate zaužiti več manjših obrokov na dan.

Šport in zdravje

10 preprostih napotkov za raven trebuh

Z.N.
05. 08. 2011 16.34
17

Večina žensk se poleti obremenjuje zaradi oblike telesa, s katerim je le redkokatera predstavnica nežnejšega spola zadovoljna. Še posebej občutljiv del je navadno trebuh. Predstavljamo vam 10 napotkov za bolj raven in napet trebuh.

Za raven trebuh morate zaužiti več manjših obrokov na dan.
Za raven trebuh morate zaužiti več manjših obrokov na dan. FOTO: iStockphoto

Številne ženske menijo, da do ravnega trebuha najlažje pridejo, če ne jedo oziroma če jedo izjemno malo. A s tem, da ne jemo dovolj oziroma da izpuščamo obroke, svojemu telesu ne naredimo prav nobene usluge. Sladoled za zajtrk, paradižnik za kosilo in še tri kepice sladoleda za večerjo tako niso niti približno zdrav način za oblikovanje ravnega trebuha. Takoj ko se začnemo spet normalno prehranjevati, se trebušček znova napihne maščobe pa se nalagajo še hitreje, saj telo zaradi strahu pred morebitnim stradanjem zaužito hrano nalaga v obliki maščobnih zalog.

Predstavljamo vam 10 napotkov, ob upoštevanju katerih si boste lahko postopoma izoblikovali raven trebušček:

1. Prehrana. Večina žensk meni, da bodo imele raven trebuh le, če ne bodo jedle. Takšno razmišljanje je popolnoma napačno. Trebuh je, če ne jemo, resda raven, a se po prvem zaužitem obroku spet napihne. Da bi imeli trajno raven trebuh, se moramo najprej naučiti jesti po pet do šest manjših obrokov na dan, obroki pa naj bodo razporejeni na približno tri ure.

2. Tekočina. Pijte zadostno količino vode – vsaj dva do tri litre dnevno, a z njo ne pretiravajte. Z vodo lahko tudi za nekaj časa napolnite želodec in se tako izognete želji po vmesnih obrokih. Namesto vode lahko pijete tudi zeleni čaj, ki naj bi pomagal pri topljenju maščob.

3. Maščobe. Bodite pozorni na to, da med hujšanjem v telo vnašate dovolj zdravih omega 3 in 6 maščob, ki jih najdemo v ribah, mandljih, naravnem arašidovem maslu, olivnem olju, lešnikih ...

4. Ogljikovi hidrati in beljakovine. Izogibajte se gaziranim in sladkim pijačam. Poskusite se popolnoma izogniti vnašanju dodatnih sladkorjev v telo v obliki sladkih sokov in slaščic. V telo vnašajte dovolj beljakovin, ki pomagajo graditi mišično maso in pomagajo pri regeneraciji mišic po treningih. Večji odstotek mišične mase pomeni tudi manjši odstotek maščobe v telesu, mišična masa pa je tudi velik porabnik energije, kar pomeni, da se z večanjem odstotka mišične mase veča tudi poraba kalorij in hujšanje je bolj učinkovito.

5. Vadba. Izvajajte vaje za krepitev trebušnih mišic. Ob izgubi maščobe na predelu trebuha bo vaš trebušček videti še bolj čvrst. Po vadbi si obvezno privoščite obrok z visoko vsebnostjo beljakovin, ki pomagajo pri regeneraciji mišic.

6. Enostavni ogljikovi hidrati. Izogibajte se enostavnim ogljikovim hidratom, ki vas nasitijo le za kratek čas. Ob uživanju enostavnih hidratov se nivo sladkorja v krvi hitro dvigne, a nato spet hitro pade, zaradi česar imamo kmalu spet občutek lakote. Za raven trebuh ni treba jesti samo solate. Obstajajo številni primerni obroki, s katerimi lahko mučno hujšanje spremenite v povsem običajno življenje. Za kosilo si tako lahko brez težav privoščite tudi zrezek na žaru ali ribo, kot prilogo pa zelenjavo, riž ali solato. Uživajte veliko zelenjave. Zelenjava nima veliko kalorij in vsebuje veliko vlaknin, ki so pomembne za presnovo.

7. Kompleksni ogljikovi hidrati. Vključite v svoj jedilnik kompleksne ogljikove hidrate, saj telo ogljikove hidrate nujno potrebuje za normalno delovanje. Najdemo jih v sadju, zelenjavi, kompleksni hidrati so kaše, kosmiči, rjavi in črni riž, polnozrnate testenine, stročnice, polnozrnat kruh in vlaknine, ki vam dajejo dlje časa občutek sitosti in vam dajejo energijo več časa.

8. Jejte zajtrk. Je najpomembnejši obrok v dnevu. Po dolgem spanju spet zbudi vaš metabolizem in sproži porabo maščob. Vse obroke skrbno načrtujte in jih ne preskakujte. V trgovino se odpravite s seznamom živil, ki jih potrebujete, s tem se boste izognili nakupu nepotrebnih 'škodljivih' živil.

9. Dnevnik. Zapišite si, kaj v dnevu zaužijete, pri tem pa bodite iskreni sami do sebe. Le če boste skrbno zapisovali vse, kar zaužijete, boste imeli popoln pregled nad vsemi 'pregrehami' in edino tako boste vedeli, kaj morate še storiti, da uredite svoje prehranjevalne navade.

10. Pozitivne misli. Pozitivno razmišljanje vam bo pomagalo pri doseganju cilja. Zaupajte vase in se diete lotite s pozitivnimi mislimi. Raje pomislite na vse, v čemer boste uživali, in ne le na tisto, čemur se morate odreči. Vsake toliko (recimo enkrat na teden ali na 10 dni) si privoščite »day off« in uživajte v pregrehah, a ne pretiravajte. Naslednji dan pa se ne izgovarjajte, da imate slab dan – ponovno se zberite in odločno nadaljujte pot do cilja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646