Zadovoljna.si
jogurt

Dieta

Dieta, ki je postala pravi spletni fenomen

J.V.
20. 04. 2015 08.00
11

Knjiga avtorice Anne Luck opisuje dieto z jogurtom, ki je postala pravi spletni fenomen zaradi svoje izjemno preproste priprave, čeprav je nekatere znanstvene raziskave ne podpirajo.

jogurt
jogurtFOTO: iStockphoto
Delovanje diete z jogurtom temelji na zmogljivosti probiotičnega jogurta, ki spodbuja delovanje zdrave črevesne flore, posledica tega pa je hitrejša prebava, izločanje toksinov in seveda s tem tudi hujšanje. Ob dobri prebavi hrani se izboljša tudi zdravje črevesja in s tem tudi zdravje celotnega organizma.

Poleg jogurta lahko jeste tudi sveže sadje, treba pa se je izogibati jogurtom, ki vsebujejo sladkor. Kot v svoji knjigi opisuje Anne, se jogurt ne uživa sam, ampak je priporočeno tudi uživanje živil s seznama.

Zajtrk
Zajtrk FOTO: Profimedia

1.dan: Za zajtrk si privoščite sadni ali navadni nemastni jogurt z žitaricami po lastni izbiri. Za kosilo pa na olivnem olju popražite zelenjavo in jo zmešajte s kuhanim rižem. Poleg soli in popra v zelenjavo ne dodajajte drugih začimb. Za posladek pojejte sadni jogurt. Pred spanjem si pripravite okusno solato iz korenja in šunke. Naribajte en korenček in eno jabolko ter na kocke narežite 50 g šunke. Vse skupaj popražite na olivnem olju in zmešajte z nemastnim jogurtom.

2.dan: Za zajtrk narežite eno kumaro in ji primešajte navaden jogurt, medtem ko si za kosilo privoščite purana z zelenjavo. Na koščke narezan puran posolite in popecite na olivnem olju, dodajte narezane šampinjone in papriko. Ko se zelenjava omehča, ji dodajte jogurt. Večerja naj bosta dve skodelici jogurta z nekaj jagodami.

3.dan: Za začetek dneva z jogurtom zmešajte sir, naribano jabolko in začinite z malo cimeta in soli, za kosilo pa popecite 150 gramov fileja osliča in kot prilogo naredite solato iz jogurta, narezane kumare in malo gorčice. Dan naj se zaključi z večerjo, za katero potrebujete 100 gramov testenin, eno narezano papriko in kuhano jajce. Vse sestavine zmešajte z jogurtom.

Vpliv na zdravje: Raziskava je pokazala, da imajo probiotični izdelki pozitiven učinek ne glede na vpliv drugih dejavnikov tveganja kardiovaskularnih bolezni, kot so indeks telesne mase, fizična aktivnost, kajenje, diabetes, dnevni vnos kalorij, uživanje rib. Jogurt naj bo čim manj sladkan in naj vsebuje čim manjši odstotek mlečne maščobe. Tako si lahko zagotovimo dodaten vir beljakovin, kalcija, riboflavina (B2), vitamina B12, cinka in kalija, hkrati pa v telo vnesemo razmeroma malo kalorij. Kot pravijo strokovnjaki, ni nikakršnega razloga, zakaj jogurta ne bi vključili na svoj vsakodnevni jedilnik.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658