Zadovoljna.si
image (28)

Šport in zdravje

Diete skozi zgodovino

R.O.
05. 10. 2009 19.21
0

Ljudje smo bili skozi zgodovino vedno obremenjeni s svojim videzom, eni bolj, drugi manj. Nemalokrat smo, kljub nevarnosti za zdravje, posegali po radikalnih možnostih izgube kilogramov.

Trend štiridesetih: Kajenje in dieta z javorjevim sirupom

V tem obdobju so ženske prisegale na kajenje: "Raje si privoščite cigareto in izgubite kak kilogram, kot da pojeste kaj sladkega." Takšna in podobna sporočila so bila v štiridesetih pogosta. Danes vemo več, ne le o škodljivosti kajenja, tudi telesno aktivnost smo vključili v naš vsakdan. Druga skrajnost prehranskih navad tega časa se skriva v javorjevem sirupu, limoninem soku in kajenskem popru. Oče 'zmešanice', na katero dandanes prisega tudi Beyoncé, je bil Stanley Burroughs, in očitno se zgodovina tudi na tem področju našega življenja ponavlja.

Trend petdesetih: Molitev

"Želite izgubiti kak kilogram ali dva? Molite za to!" Čeprav se marsikomu lahko zdi neverjetno, je v petdesetih zahodni svet preplavila množica knjižnih uspešnic, ki so postavljale duhovno lakoto pred dejanski občutek pomanjkanja hrane. Z molitvijo so predvsem predstavniki verskih skupnosti skušali privabiti v svoje vrste vse več vernikov.

Šestdeseta: Podporna društva in zeljna juha

V šestdesetih se je vse vrtelo okoli 'ljubezni' in koncept takratnega življenja se je kazal tudi na področju prehrane. 'Anonimni jedci' so se dobivali, sprva na skrivaj, kasneje tudi javno. Razpravljali so o izgubi kilogramov, delili izkušnje in leta 1972 je vodja skupine, Jean Nidetch iz New Yorka, izdala knjigo Weight Watchers, ki se je razvila v pravo gibanje. A izguba kilogramov ni bila vedno tako prijetna in prijateljsko nastrojena. V istem obdobju je luč sveta ugledala tudi uspešnica Dieta z zeljno juho, ki je obljubljala izgubo kilogramov, o kateri so vsi lahko le sanjali. Davek je bil precej velik, saj je stranski učinek diete povzročal negodovanja in neodobravanja vseh, ki so bili v bližini kandidata.

V osemdesetih je v ospredju 'dieta s tabletami'

Po tej filozofiji je bilo dovoljeno prenajedati se z vsemi mogočimi in nemogočimi jedmi, na koncu pa nastalo situacijo reševati s tabletami. Posledice bljuvanja hrane so strokovnjaki za zdravje kmalu povezali z uživanjem tablet in večino so tudi umaknili iz prodaje. Še danes pa velja, da se je treba pred uporabo zdravil, tudi tablet, ki vplivajo na prebavo, posvetovati s strokovnjakom.

Devetdeseta: 'Dieta močne discipline'

Lahek način izgube telesne teže in v večini primerov tudi zdravja je v tem času le še preteklost. Prehrana, ki jo uživamo v intervalih dveh tednov, je znana po nizki vsebnosti ogljikovih hidratov, visokem odstotku proteinov in izjemno nizkem vnosu kalorij, kar pomeni manj kot 1000 kalorij na dan. Restriktivne zapovedi vsebujejo: nič maščob, nič alkohola, nobenih priboljškov, razen svežega korenja in zelene, to je vse. Seveda so strokovnjaki za prehrano kmalu posegli v tedanje trende prehranjevanja in določili, da je dnevni vnos manj kot 1000 kalorij enakovreden stradanju in zato ni priporočljiv za naše zdravje.

Konec tisočletja: Atkinsonova metoda

Dr. Robert Atkins je dokazal, da ni treba stradati, da bi ohranili zdravje in vitko linijo, le ukiniti moramo škodljive ogljikove hidrate. Njegova dieta temelji na vnosu beljakovin, ki so nujne za rast in obnovo tkiv ter nas nasitijo za dalj časa. Telo porabi maščobe, namesto, da bi jih shranjevalo, in zmanjša se želja po nezdravi hrani, ki vpliva na hitro rast inzulina v krvi. Glavne beljakovine vnesemo v telo s kakovostnim mesom, jajci in mlečnimi izdelki, poznamo pa tudi rastlinske beljakovine, ki se nahajajo v stročnicah, semenih in oreščkih.

Danes je jasno in splošno znano, da je treba jesti vse po vrsti, v zmernih količinah in večkrat na dan. Če vsako uro popijemo še dva decilitra vode in se redno gibamo, smo poskrbeli za svoje zdravje po najboljših močeh. Sploh pa smo takšni, kot se počutimo. In točno takšne nas vidijo tudi drugi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658