Zadovoljna.si
Savina Atai

Šport in zdravje

Savinina stotka: 14. teden v znamenju čiščenja notranjih organov

zadovoljna.si
06. 05. 2013 12.13
19

Savina Atai vas bo na portalu Zadovoljna.si vodila skozi 100-dnevni program, katerega namen je, kot pojasnjuje Savina, sistematična obnova zdravja po vzoru mojstric kitajske medicine v kombinaciji z naprednimi pomlajevalnimi, shujševalnimi in lepotnimi tehnikami ter nutricionističnimi dognanji "anti-aging" medicine.

Savina Atai in Arturo Peal sta za vas pripravila teden razstrupljanja.
Savina Atai in Arturo Peal sta za vas pripravila teden razstrupljanja.FOTO: osebni arhiv
Program, ki smo ga poimenovali Savinina stotka, se je začel v ponedeljek, 4. februarja, tukaj pa vam Savina Atai podaja navodila za 14. teden.
Savina Atai 14. teden
Savina Atai 14. teden FOTO: osebni arhiv

V 14. tednu se naučite cikla vaj, dihanj in stimulacije akupresurnih točk za razstrupljanje notranjih organov, ki temelji na sistemu dr. Artura Peala – mojstra terapevtske joge, akupunkture in akupresure iz ZDA, ki nas je spet obiskal v Sloveniji in spremljal na Face Force Yoga retreatu na Kreti. Izvedite ga danes in vsaj enkrat na mesec – tako generalno čiščenje bo preprečilo, da bi se nesoočena čustva nabirala v vas ter črpala vaše zdravje in moč.

Sproščanje negativne energije

Skozi proces razstrupljanja se bomo sprehodile skozi pet glavnih notranjih organov ter sprostile negativno energijo v njih preko odpiranja vrat negativnim čustvom, ki zastajajo v vsakem od organov. Vsakemu organu pripada njegov parni organ, karakter, ustrezen okus, ki ga definira, element, čutilo, tkivo, zvok … In posvetile se bomo enemu za drugim. Vsakega pa bomo pospremile tudi s specifičnimi dihalnimi vajami, ki sproščajo ustrezna čustva.

Nežnovanje čustev v petih organih

V jutranji vadbi je smiselno začeti z elementom vode (ledvica), da zaključimo z elementom lesa (jetra), ki nas dokončno prebudi, v večernem času pa je bolj prijetno potovanje po organih začeti z elementom lesa in vadbo zaključiti z elementom vode, ki nas prijetno uspava.

Sproščanje
Ležimo na hrbtu, noge stegnemo v zrak, jih naslonimo na steno in aktiviramo trebušno dihanje: najprej napolnimo z zrakom trebušno votlino, nato pljuča, potem še nežno vdihnemo v predel ključnice. Za trenutek zadržimo dih in počasi izdihnemo v obratnem vrstnem redu. Naredimo nekaj ponovitev.

Objem z brisalci
Noge položimo na tla, kolena so privzdignjena in se dotikajo, stopala na tleh v širini ramen. Smo v breztežnostnem položaju, noge so sproščene, brez napetosti, z rokama pa se objamemo. Mirujemo in nežno dihamo. Tokrat ne vodimo diha, ampak ga samo spremljamo.
Roki razširimo v odročenje.
Vdihnemo. Od izdihu kolena zdrsnejo v levo. Ob vdihu se spet dvignejo in ob izdihu nežno padejo na levo (pa ne do tal). Nekajkrat ponovimo, smo kot brisalci na avtomobilskem steklu.
Vdihnemo. Ob izdihu kolena zdrsnejo na levo, glava gre na desno. Držimo pet dihov. Ob vdihu se poravnajo tako kolena kot glava. Ponovimo izdih in padec kolen na desno, ko se glava zasuče na levo. Držimo pet dihov. Ponovimo.

Drevo na dlani
Drevo na dlaniFOTO: iStockphoto

1. LES
Organ: jetra (yin) in žolčnik (yang)
Čutilo: oči/vid – tai či in či gong vračata energijo nazaj, jo spuščata v jetra; umirjeno gibanje izboljšuje vid
Tkivo: kite – uravnovešena jetra kažejo lahkotnost gibanja, trzanje obraza ali telesa se pokaže, ko smo v neravnovesju
Okus: kislo
Zvok: kričanje
Čustvo: jeza – v normalnih okoliščinah jezo izrazimo. Ko je ne, jetra trpijo, so obremenjena in smo kot ekonom lonec. Stagnacija či-ja v jetrih je po TKM (tradicionalni kitajski medicini) najbolj pogosta blokada. Čustveni simptomi: frustracije, tečnost, zoprnost, vzkipljivost.

Ljudje z uravnoteženim elementom lesa so dobri vodje, radi imajo izzive, naravnani so na akcijo. Ko pa je energija jeter v neravnovesju, pa so tečni in sitni. Na telesu najdemo področje, ki je povezano z jetri, na stranskih delih trupa po dolžini ter na zunanji in notranji strani nog. Znak, da jetra niso v ravnotežju, se kaže tudi v občutku utesnjenosti na levi in desni strani trupa. Zato bomo ta del raztegnili z vajo:

Rogljiček
Ležimo na hrbtu, noge so stegnjene in skupaj, roke počivajo na tleh stegnjene ob ušesih. Počasi stopicamo z nogami na levo stran in smo pozorni, da boki ostajajo na tleh, jih ne dvigamo. Nato se še s stegnjenimi rokami pomaknemo po tleh na levo in obmirujemo v položaju dišečega rogljička. Mmmm in uživamo … Ramena so na tleh. Razteg lahko povečamo tako, da desni gleženj položimo na levega, z levo roko pa se primemo za desni komolec. Namen vaje je odpiranje in raztezanje prostora med rebri in kolki.
Vztrajamo od dve do tri minute, zaželeno pa je še več, saj traja nekaj časa, da se vezivno tkivo začne sproščeno raztezati.
Ponovimo na drugo stran.

Kričeče papirnate brisače
Stojimo. Ena noga je spredaj, druga zadaj. Predstavljamo si, da intenzivno trgamo papirnate brisače iz avtomata, ki ga največkrat najdemo poleg umivalnikov. Najprej poteg z eno roko, nato še z drugo. In spet. Sodelujejo še noge in celo telo. Z vsakim potegom dodamo še kratko jezno besedo (npr. 'Ven!'). Potegnemo jo iz stopal ven. Močno.
Nato naredimo pesti tako, da palca pokrivata štiri preostale prste in preboksamo namišljeno škatlo za papirnate brisače. Spet ponavljamo glasno kratko jezno besedo.
Se umirimo, obstojimo, zapremo oči in odpiramo 'ventilčke' našega 'ekonom lonca'.

Masaža točke najvišji val
Točko najdemo na narti nad palcem in kazalcem tik pod kostjo. Ponovimo še na drugi nogi. Najboljša stvar za uravnovešanje lesa so vse vrste gibanja: fizično, psihično, čustveno. Gibanje je bolj učinkovito kot akupresura, akupunktura, kitajska zelišča …

Dih, ki raztaplja jezo
Smo v sedečem ali ležečem položaju, pomembno je, da je hrbtenica poravnana. Opazujemo dihanje in ga razdelimo na tri dele. V mislih štejemo vdih: 1, 2, 3 in izdih 1, 2, 3. Ko ujamemo naravni ritem dihanja, začnemo postopno podaljševati izdih. Tako nekaj krogov štejemo vdih: 1, 2, 3 in izdih: 1, 2, 3, 4. Nato izdih dih še podaljšamo, torej vdih: 1, 2, 3 in izdih: 1, 2, 3, 4, 5. Podaljšujemo izdih, dokler se popolnoma ne pomirimo.

2. OGENJ
Organ: srce (jin) in tanko črevo (jang)
osrčnik (jin) in trodelni grelec (jang)
Trodelni grelec ni fizični organ, povezuje tri centre, tri ravni energije:
Zgoraj: srce, pljuča/sprejema zrak od zunaj
Sredina: prebavni sistem/spreminja hrano v či v telesu
Spodaj: reproduktivni organi/se najtežje obnavlja
Čutilo: jezik
Tkivo: žile
Okus: grenko
Zvok: smeh
Čustvo: sreča, veselje – pri presežku vodi v manijo

Ko imamo presežek ognja v telesu, se pojavi nespečnost, tesnobnost, 'nore' sanje. Nespečnost, sploh tisto, ko zvečer ne moremo zaspati (druga je prebujanje ponoči), zdravimo z zeleno zelenjavo.
Ljudje, ki imajo veliko ognja, so zgovorni, v centru pozornosti. Pomanjkanje ognja se kaže kot dramatiziranje, skrajnost pa je paranoja.

Savina Atai 14. teden
Savina Atai 14. tedenFOTO: osebni arhiv

Odpiranje srca
S partnerjem stojimo tako, da se dotikamo s hrbtoma. Stegnjene roke ob telesu se s prsti prepletejo. Stopimo korak naprej, dvignemo prepletene roke v odročenje, glavi se stikata. Nekajkrat zadihamo. Se obrnemo eden proti drugemu in se objamemo. Ponovimo še na drugi strani.

Savina Atai 14. teden
Savina Atai 14. tedenFOTO: osebni arhiv

Meditacija sat-čit-ananda
Ležimo, kolena so pokrčena, stopala na tleh. V ašramih delajo to vajo po 25 minut, mi jo bomo pet minut. Smejali se bomo namreč pet minut. Tudi če nam ni do smeha, delamo zvok smeha. Po petih minutah ostanemo v tem položaju in samo dihamo, smo tiho. Počasi se obrnemo na bok in se dvignemo v sedeč položaj. Glava se dvigne zadnja.
Četudi je to vaja za uravnavanje ognja, se uravnava tudi element lesa. Čustva se prepletajo, lahko pritečejo solze. Osvobajanje telesa osvobodi tudi čustva in smeh je zdravilo za srce. Pa še to: ne se jemati preveč resno. Veliko pacientov je pacientov zato, ker se jemljejo preveč resno. Sprosti se, ne se obsojati zaradi spodrsljajev, ampak se nasmej.

Masaža točke vrata duha
Točko vrata duha najdemo na zunanji strani zapestja, na pregibu, v liniji mezinčka tik pod dlanjo. Masažo te točke izvajamo zelo previdno, saj je telo na tej točki izjemno odzivno in lahko hitro pride do presežka elementa ognja.

Udžaji dih, ki pomiri srce
Sedimo s poravnano hrbtenico, zapremo oči. Dihamo trebušno, globoko in sproščeno, na grlenem delu pa naredimo zaporo, ki zoži pretok zraka skozi sapnik. Občutek je, kot tik preden zaspimo ali tik preden zasmrčimo, ko je dih glasen in stisnjen.

3. ZEMLJA
Organ: vranica (jin) in želodec (jang)
Čutilo: usta
Tkivo: mišice – ko je šibka vranica, imamo šibke mišice. Vranico okrepimo, ko okrepimo mišice, posebej stegenske; zunanja stran stegen = želodčni meridian, notranja stran stegen = vranični meridian
Okus: sladko, a ne sladkor! – Spanje vedno ugodno vpliva na element zemlje, saj je sladek spanec substitut za sladek okus 
Zvok: petje
Čustvo: skrbi, preveč misli

Ljudje ob neravnovesju vranice veliko skrbijo za vse okoli sebe, so malenkostni in preveč zaščitniški do drugih. Ko je vranica v ravnovesju, je človek umirjen, prijateljski, zadovoljen.

Dih preobrazbe
Dih preobrazbeFOTO: osebni arhiv

Dih preobrazbe
Stojimo poravnano, stopala so v širini bokov, vdihnemo. Z izdihom pritisnemo z brado na grodnico, pokrčimo kolena in se spustimo eno nadstropje niže, z dlanmi se opremo na kolena. Ko popolnoma izpraznimo zrak iz telesa, zadržimo dih in črpamo s trebuhom ven in not. Ko začutimo, da potrebujemo vdih, dvignemo, odklenemo brado, se poravnamo in šele potem vdihnemo. Vajo na začetku izvedemo trikrat, kasneje povečujemo število ponovitev.
Ta meditacija je odlična za uravnavanje elementa zemlje. Skrb je samo misel in meditacija nam da perspektivo, čistejši pogled. Skrb je isto, kot da bi molili za stvari, ki jih ne želimo v življenju. Tai či in či gong sta odlična za krepitev mišic in s tem vranice.

Masaža točke stičišče treh jinov
Najdemo točko štiri prste nad gležnjem na notranji strani nog, kjer se srečajo trije meridiani – vranični, jetrni in ledvični. Če pritisk na točko ne boli, kaže na pomanjkanje energije v katerem od treh meridianov. Kadar imamo premalo elementa zemlje, se to kaže skozi prebavne težave, drisko, neprebavljeno hrano.
Petje
Ležimo na hrbtu, stopala so na tleh, kolena pokrčena, roke v odročenju. Začnemo oponašati neki napev kot v risanki, z glasom oblikujemo zvoke karikatur: 'Lalalalala …' pačimo se neumno, kot se le da. Zabava naj traja dve minuti.

Dihanje ognja
Dihanje ognja je odlična budnica za prebavila, ki morajo zjutraj narediti prostor za nov vlakec. Zato lahko to vajo naredimo že v postelji, še preden vstanemo. Ležimo na hrbtu, roki sta stegnjeni ob telesu. Dvignemo roki in nogi nekaj centimetrov od tal, glavo dvignemo in pogled usmerimo na prste na nogah. Zapremo usta in začnemo dihati skozi nos z močnimi, kratkimi in enakomernimi vdihi in izdihi. In še zanimivost:

Zadnjica je stičišče treh elementov:
- Element zemlje (močna vranica pospešuje pretok tekočin v telesu, če pa je vranica šibka, pa tekočina zastaja)
- Spodnji grelec trodelnega grelca/ledvični (če ni uravnotežen, ne segreva in odplavlja nepotrebnih snovi)
- Element lesa/jetra (negibanje postopoma vodi v nabiranje maščob)
Z leti naj bi bilo normalno, da se zadnjica veča. Veliko zadnjico namreč povezujejo z modrostjo, pogumom in stabilnostjo.

4. KOVINA
Organ: pljuča (jin) in debelo črevo (jang) – pljuča so sprejemnik /vdih/, debelo črevo pa oddajnik /odpuščanje/
Čutilo: nos
Tkivo: koža – najbolj zunanji del telesa; tudi energija či je zunaj fizičnega telesa, to je zaščitni či, ki deluje kot imunski sistem, obramba. Ljudje, ki so čustveno nestabilni, hitreje zbolijo.
Okus: pekoče
Zvok: ihtenje
Čustvo: žalost – ob izgubi življenja bližnjih je element kovine najbolj prizadet (ali pljuča ali debelo črevo)

Ljudje v ravnovesju so osredotočeni in zelo organizirani. Ko niso, se pojavijo tesnoba, kompulzivne motnje, obsedenost, človek je izgubljen v prostoru, nepovezan.

Jokava opera
Jokava operaFOTO: osebni arhiv

Jokava opera
Ležimo na hrbtu, stopala so na tleh, kolena pokrčena, roke v odročenju. Nekaj minut pojemo v opernem slogu jokavo in dramatično, kot se le da. Pretiravamo. Ko se izpojemo, se nežno obrnemo na bok in potegnemo kolena k prsim.
Masaža alarmne točke
Poiščemo kost ključnice, najdemo sredino. Nato gremo dva prsta navzdol in pomasiramo. Aktiviranje točke prinaša ravnovesje, uporabljamo jo takrat, ko koga oživljamo zaradi utopitve in tudi pri masaži pacientk z rakom na dojki. Ne pozabimo: pritisk pomirja, masaža stimulira.

Savina Atai 14. teden
Savina Atai 14. tedenFOTO: osebni arhiv

Riba
Dlani damo pod zadnjico, se dvignemo na komolcih, glavo zvrnemo na teme in uživamo v raztegu in odpiranju prsnega koša. Vaja neguje tako element kovine kot tudi element lesa.

Dih za dvig razpoloženja
Sedimo po turško, hrbtenica je poravnana. Sproščeno počasi izdihnemo skozi obe nosnici. S sredincem desne roke zapremo levo nosnico in globoko, polno vdihnemo skozi desno. Ko so pljuča polna zraka, za trenutek s palcem zapremo še desno nosnico in zadržimo sapo, nato pa odpremo levo nosnico in globoko izdihnemo. Za trenutek zapremo obe nosnici, nato pa spet odpremo desno in vdihnemo. Vsak vdih vstopi v telo skozi desno, izdih pa skozi levo nosnico. To dihanje nas poživi, pospeši celično dihanje in pripravi na nove izzive, ki so pred nami.

5. VODA
Organ: ledvica (jin) in mehur (jang)
Čutilo: ušesa
Tkivo: kosti
Okus: slano
Zvok: stokanje
Čustvo: strah – razprši energijo ledvic

Ljudje, ki imajo uravnoteženo energijo vode, so lojalni, zvesti, znajo uporabljati možgane. V življenju nas je strah jeze, žalosti … Rečemo 'jezen sem' ali pa 'strah me je jeze'. Kljub temu da čustva morajo biti pretočna, nas je velikokrat strah velikih čustev. Ženske imamo močno sposobnost menjati čustva. Včasih v določeni situaciji človek sploh ne reagira čustveno, reakcija pa se pojavi kasneje z zamikom, ko smo v varnem okolju. Zato je dobro imeti varen prostor, kjer lahko izrazimo svoja čustva, povemo, kar si mislimo. In seveda dobro je imeti partnerja, ki ti pusti, da si to, kar si. Energije vode nimamo nikoli dovolj oziroma preveč. Ravnotežje se poruši zaradi premalo jin ali jang ledvične energije, nikoli pa je ne more biti preveč. Aktivnosti, ki izčrpavajo energijo vode: pomanjkanje spanja, ponočevanje, gledanje televizije v nočnih urah … pravzaprav vse, kar počnemo ponoči, pa ni spanje.

Moški: pretirana ejakulacija oslabi element vode
Ženske: orgazmi krepijo moč elementa vode; najbolj pa jo izčrpa porod, zato se je treba čim prej regenerirat.

Voda
VodaFOTO: iStockphoto

Pripenjanje magnetkov
Sedimo po turško, hrbet je poravnan, ramena so sproščena. Blazinice prstov pripnemo na čeljustni del in pritiskamo vanj in dol, vendar prsti ostajajo na mestu. To sproži pospešeno izločanje sline, ki je življenjski eliksir. Nato počasi prsti zdrsijo po čeljustnem sklepu navzdol.

Masaža spalne točke
Primemo za gležnje in najdemo na vsaki nogi spalno točko. Nahaja se na notranji strani gležnja, pol palca pod sredino kosti in pol palca nazaj proti peti, na obeh nogah. Počivamo, spremljamo dihanje.

Položaj trupla
Ležimo na hrbtu, roke so ob telesu, noge so sproščeno stegnjene in skupaj, trebušno dihamo. Zapremo oči in umirjeno dihamo. Na glas ponavljamo mantro: 'Varna sem … varna sem …' vedno tiše in tiše in na koncu ponavljamo mantro samo v mislih. Mirovanje je odlično za uravnavanje vode. Ko dobimo sporočilo, da nismo varni, dobimo občutek ogroženosti. Lahko se zataknemo v tem občutku boja za preživetje, pa se tega niti ne zavedamo. Dihanje z diafragmo je način, kako se znebiti občutka strahu.

Dih umirjanja
Sedimo po turško, hrbtenica je poravnana. Sproščeno počasi izdihnemo skozi obe nosnici. S palcem desne roke zapremo desno nosnico in globoko, polno vdihnemo skozi levo. Ko so pljuča polna zraka, za trenutek s sredincem zapremo še levo nosnico in zadržimo sapo, nato pa odpremo desno nosnico in globoko izdihnemo. Ponovimo devetkrat. Vsak vdih vstopi v telo skozi levo, izdih pa skozi desno nosnico. To dihanje nam pomaga, ko se želimo umiriti in uravnati procese v telesu.

In ko bomo z vadbo uglasile svoja čustva, nas bo življenje samo povabilo, da zaplešemo z njim!

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 634