Ameriški znanstveniki so odkrili, da devet od desetih ljudi, ki imajo težave z odvečnimi kilogrami, svojo težo lahko pripišejo genom in se je tako kljub redni vadbi ali strogemu režimu prehranjevanja ne bodo mogli kar tako znebiti. Tako imenovani 'gen debelosti' ali 'gen lakote' je tako močan, da se lahko ob njegovi mutaciji tudi miši zredijo na za dvakratnik svoje teže. Do zaključka, da obstaja 'gen debelosti', tako imenovani CEP19, so znanstveniki prišli s pomočjo eksperimenta z belimi miškami. Ob mutaciji je gen mišim spodbudil apetit in jih obenem polenil, to pa je bilo krivo za hitro naraščanje kilogramov. Prav na podlagi teh rezultatov so postavili teorijo, da 'gen debelosti' resnično vpliva na naš apetit in raven energije v našem telesu. Ko gen normalno deluje in ne mutira, je namreč tudi apetit umirjen, zato se ljudje ne nažirajo in posledično tudi ne debelijo.
Potrebnih bo še veliko raziskav
»Ta gen je prisoten tako pri ljudeh, kot tudi pri miših, pa tudi pri še preprostejših organizmih. Narava ga smatra kot enega najpomembnejših, če upoštevamo dejstvo, da je svojo strukturo ohranil več kot 700 milijonov let,« pravi vodja raziskave, priznani genetik dr. John A. Martignetti. Znanstveniki verjamejo, da bi oživitev tega gena oziroma preprečevanje njegove mutacije ter omogočanje normalnega delovanja, lahko zmanjšalo tveganje za prekomerno telesno težo in nastanek sladkorne bolezni tipa 2. Prav tako naj bi znanstveniki odkrili, da mutacija tega gena lahko povzroči številne bolezni, ki prizadenejo najrazličnejše organe: jetra, ledvice, trebušno slinavko itd. Ob razkritju rezultatov so znanstveniki dejali, da je prekomerna telesna teža globalni problem in da bilo v borbi proti temu potrebnih več dodatnih raziskav, saj bomo le tako lahko našli najboljši način, da ga odpravimo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV