Sladka, surova, pečena, ribana, kuhana, na tisoč in en način. Nikar ne zavrzite olupka, ki je izjemno bogat s flavonoidi. Bogata vsebnost antioksidantov je le še razlog več, da si privoščite slastno jabolko. Saj poznate pregovor, ki pravi: Eno jabolko na dan, odžene zdravnika stran. Vse leto bi morali redno uživati jabolka, tudi zaradi vlaknin, ki skrbijo za redno prebavo.
Datlji
Sladki sadež, ki prihaja s Srednjega vzhoda, vsebuje malo maščob in je bogat z vlakninami. Suhi in sveži datlji so zelo hranljivi, le da je v slednjih več vitamina C. Če si datlje večkrat privoščite za sladico, se morate zavedati, da vsebujejo veliko sladkorja. In če ne skrbite redno za svoje zobe, vam grozijo zobne bolezni, saj sladkor v ustih takoj fermentira in tvori zobne obloge. Pri nas poznamo datlje le kot sadež, marsikje pa ga ponudijo kot drugačno specialiteto: polnjene datlje s svežim sirom in mandlji ali skuhane v samostojni jedi z narezanim govejim mesom.
Grejpfrut
Križanca limone in pomaranče, značilnega trpkega okusa, enostavno ne morete zgrešiti. Dodajte ga zmiksani zeleni zelenjavi, primešajte pol avokada in okrasite z škampovimi repki ali pa uživajte v svežem soku stisnjenega sadeža. En sadež vsebuje več kot tri četrtine dnevne porabe vitamina C in znižuje nivo holesterola. Je bogat s folno kislino, vsebuje betakarotenoide, flavonoide in preostale učinkovine, ki nas ščitijo pred boleznimi srca in ožilja. Zanimivo je, da uporabljajo izvlečke iz pečk v kozmetične namene, strokovnjaki pa opozarjajo, da lahko redno uživanje grenivke moti delovanje nekaterih zdravil. Pa še to, trije ali več obrokov sadja dnevno naj bi zmanjšalo tveganje za starostno pešanje vida.
Kivi
Dodajte ta sladek sadež, ki raste tudi pri nas, različnim jedem: v sadni solati se odlično ujame z jagodami, pomarančo ali ananasom. Če ste ljubitelj sočnih in slastnih zrezkov, jih pred pečenjem natrite s kivijem. Le-ta poskrbi, da je zaradi encima actinidina meso mehkejše. Kivi je odličen vir vitamina C, vsebuje zelo malo maščobe in uravnava nivo holesterola. Pri kombinaciji z nizkokaloričnim jogurtom pa je pomembno, da obrok pojemo takoj, saj encim actanidin razgradi tudi proteine v mlečnih izdelkih.
Mandarine
Majhni, sladki citrusi, se v jesensko-zimskem času še kako priležejo. Največkrat si jih privoščimo kar tako, za malico ali kot hitro nadomestilo pri padcu sladkorja. V kombinaciji z mandlji, datlji ali medom predstavljajo mandarine odličen in zdrav obrok, bogat z vitamini, betakarotenoidi in proteini. Če si želite privoščiti nekoliko bolj nenavadno solato, zmešajte mandarinin sok z oljem, kisom in ingverjem. Slastno, nevsakdanje in prav okusno.
Brstični ohrovt
Tipična jesensko-zimska zelenjava, ki z nizkimi temperaturami, zaradi koncentracije sladkorja, še pridobi na kakovosti. Gre za zanimiv pojav, kako se večina vrst zelja zavaruje pred zamrznitvijo. Brstični ohrovt je bogat z vitaminom B, minerali in tudi kalcijem. Čeprav si ga marsikdo zaradi značilnega trpko-grenkega okusa ne privošči pogosto, ga strokovnjaki za prehrano priporočajo predvsem ženskam, saj je izjemno bogat z železom. Tudi v primeru, če želite izgubiti kak kilogram ali dva ali pa se odločite za jesensko čiščenje telesa, je brstični ohrovt prava izbira: v 100 gramih te zelenjave je le 38 kalorij.
Narava ima vedno prav
Jesen je bogata s tistimi skupinami živil, ki naše telo pripravijo na zimo. Prisluhnimo si in se kdaj spomnimo na naše babice, ki so govorile, da je treba jesti tisto, kar trenutno raste okoli nas. Izkoristimo dela proste dni za obisk bližnjih kmetij in razvajajmo svoje čute.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV