Zamislite si, da si želite zjutraj pripraviti omleto. V krožniku razžvrkljate jajca, nato ponev pristavite na štedilnik, a ker ne želite umazati še ene žlice, olje dodate kar neposredno iz steklenice. No, v tem primeru je skoraj gotovo, da ga boste uporabili preveč, saj imamo pri veliki količini maščobe slabši občutek za pravilen odmerek. Zato naslednjič le žrtvujte tisto eno žlico, ki jo boste pri pomivanju komajda opazili.
Ocvrt krompirček, kroketi, zrezki, lignji, spomladanski zavitki – vse te jedi lahko pripravite z veliko ali zelo malo dodatne maščobe. Najenostavneje jih je vreči v cvrtnik, saj se tako, medtem ko se jed pripravlja, posvetite ostalim stvarem, a zavedati se morate, da je to tudi najbolj 'mastna' možnost, saj se bo hrana dobesedno utapljala v maščobi. Zato meso, lignje ali ribe raje popecite v ponvi ali specite v pečici, kjer boste proti sprijemanju uporabile bistveno manj maščobe. Še bolje kot pečica se bo obnesel žar, pri katerem za pripravo jedi sploh ne potrebujete olja ali masla. Da boste lahko manj mastno jedli tudi pozimi, se splača investirati v premični žar na oglje, ki ga lahko postavite na balkon ali teraso in pridno uporabljate vse leto – pa še štedilnik ne bo umazan.
Kuhajte, ne pecite
Veliko živil, ki jih običajno pečemo ali cvremo in pri tem dobesedno oblijemo z maščobo, bi lahko pripravili na veliko bolj zdrav način, brez maščob. Kuhanje v voku, dušenje ali kuhanje na pari so denimo tri izmed 'bolj zdravih' metod priprave hrane, sploh ko govorimo o zelenjavi, tanjših zrezkih in ribah.
Znebite se smetanove omake
Med kalorične bombe v kuhinji med drugim sodi tudi smetana, iz katere tako zelo rade pripravljamo razne omake in juhe. Če želite kuhati zdravo, se je tega maščob polnega izdelka bolje izogibati, kar pa še zdaleč ne pomeni, da se mu morate povsem odreči. Popolnoma dovolj bo že, če smetano delno zamenjate z manj mastnimi izdelki, kot so denimo navadno mleko, kisla smetana ali pinjenec.
Pri peki mesa, rib, krompirja in zelenjave lahko veliko maščobe prihranite tudi tako, da uporabite prevlečene ponve. Te so namreč opremljene s prevleko proti sprijemanju, ki v veliki meri preprečuje, da bi se hrana zažgala, čeprav smo dodali le kapljico ali celo nič olja oziroma masla. Najbolje je, če je ponev premazana s keramiko, ki prenese tudi ekstremno visoke temperature, ne da bi se pri tem ustvarjale strupene snovi.
Pri nakupu mesa in klobas bodite pozorni na količino maščobe, ki jo vsebujejo. Odlična izbira bo denimo perutnina, saj se tam maščoba skoraj v celoti nahaja v predelu neposredno pod kožo, ki ga zlahka odstranite, ostane pa vam le pusto meso. Tudi mleto meso vsebuje precej malo maščob, sploh če vam ga iz svežega mesa pripravi bližnji mesar.
Izogibajte se majonezi
Zelena solata velja za pravo mojstrico hujšanja, kar sploh ne čudi, če vemo, da ima zelo nizko energijsko vrednost, a nas vseeno pošteno nasiti. A pozor, lahka solata se lahko samo z napačno izbiro preliva spremeni v pravo kalorično bombo. Pripravki na osnovi majoneze vsebujejo veliko maščob, zato jih je bolje zamenjati z jogurtovim prelivom ali še bolje kar z balzamičnim kisom in kapljico bučnega olja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV