Zadovoljna.si
Njam, kako tekne ...

Šport in zdravje

Kako se upreti psihološki lakoti!?

zadovoljna.si
14. 10. 2015 08.02
3

Strah pred lakoto je genetski in hkrati naraven pojav, ki ga je izkusil že vsak izmed nas. Zato ni prav nič nenavadnega, da želimo svoje telo zavarovati z velikimi količinami hrane, kar nas večkrat privede tudi do prenajedanja. Celoten proces so znanstveniki označili za psihološko lakoto, ki nastane ob popolnoma človeških problemih, ki niso povezani s hrano. To so osamljenost, stres, depresija in dolgčas.

Njam, kako tekne ...
Njam, kako tekne ...FOTO: iStockphoto
Težave rešujemo s hrano

Lakota je znak, ki ga pošljemo ob pomanjkanju energije telesu z zahtevo po hrani. Vendar se večkrat zgodi, da enak znak povzročijo tudi povsem nepomembni simptomi, kot sta med drugim depresija in stres. Čeprav se globoko v sebi zavedamo, da problem izvira iz naše glave, in ne iz želodca, ne mine veliko časa in naša usta so znova polna.

Lestvica lakote

Varljiva lakota se lahko pojavi že takoj po obroku ali med čakanjem na naslednji obrok. Ta nastane zaradi okusa, ki ga želimo zaznati ali pa nam trenuten okus tako ugaja, da ga ne želimo zamenjati, zato pojemo veliko več, kot v resnici potrebujemo. Da bi svoje telo uspešno prelisičili, bo potrebne  veliko vaje in vztrajnosti, vseeno pa bodo ob tem pomagali drobni zdravi prigrizki, kot so suho sadje in oreščki. Vseeno je treba poudariti, da s količino ni priporočljivo pretiravati.

Vključite alarm

Če niste prepričani, ali gre za resnično lakoto ali zgolj prevaro, poglejte na uro. Optimalen razmik med uravnoteženimi obroki se giblje okoli štiri ure, kar je tudi čas, ki ga telo potrebuje za popolno prebavo hrane. Če sta od zadnjega obroka minili le dve uri, je čas za kozarec naravnega soka ali jabolko.

Svoje težave rešujemo s prenajedanjem ...
Svoje težave rešujemo s prenajedanjem ...FOTO: iStockphoto
Visokoenergijski zajtrk

Ne bomo izgubljali besed o pozitivnih lastnostih prvega jutranjega obroka – zajtrka. Zelo pomembno pa je, da ločimo živila, ki so primerna za začetek dneva in bodo naše telo dolgotrajno nasitila. To so ogljikovi hidrati – žita, kruh, lahko pecivo in še bi lahko naštevali ter mleko in mlečni izdelki. Vsa našteta živila se pretvorijo v energijo in zagotavljajo daljši občutek sitosti. Polnozrnati rogljiček in sadni jogurt sta zato popolna kombinacija za uravnotežen začetek dneva.

Velika količina, nizka kalorična vrednost

Sadje in zelenjava sta najboljša sodelavca pri lajšanju občutka lakote. Za razliko od ostalih živil vsebujeta veliko količino vode, ki zapolni želodec in v telo vnese minimalno število kalorij. Končna številka je znova odvisna od vrste sadja ali zelenjave in seveda količine. Veliko dvomov vzbuja predvsem banana, ki je znana po veliki vsebnosti sladkorja in jo je priporočeno zaužiti zjutraj ali po napornem treningu.

Vlaknine so pomembne!

Vlaknine se razgrajujejo zelo počasi, zato omogočajo daljši občutek sitosti. Imajo tudi pomembno vlogo pri odpravljanju toksinov in odpadnih snovi iz telesa. Živila, ki so bogata z vlakninami, so polnozrnate žitarice, zelenjava, oreščki, semena in fižol.

Beljakovine

Zaradi visoke stopnje hranilne vrednosti daljši občutek sitosti zagotavljajo tudi beljakovine. V velikih količinah jih najdemo predvsem v mleku, mlečnih izdelkih, mesu, stročnicah in rižu. Priporočljivo jih je zaužiti predvsem za kosilo ali večerjo, seveda v kombinaciji z zelenjavo.

Uravnotežena kombinacija – meso in zelenjava
Uravnotežena kombinacija – meso in zelenjavaFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658