Zadovoljna.si
Kefir izvira izpod Kavkaza.

Šport in zdravje

Krepi imunski sistem, vpliva na vitalnost in razstruplja telo

M.V.
07. 04. 2016 07.57
3

Starodavni napitek ljudstev izpod Kavkaza, ki ga poznamo pod imenom kefir, ni le povsem naraven, temveč v sebi skriva tudi ogromno zdravilnih učinkov. Uravnoteženo in hranljivo živilo, ki pomaga krepiti imunski sistem, v zdravstvu uporabljajo za lajšanje nekaterih resnih bolezni, pomirjevalno vpliva tudi na živčni sistem, zmanjšuje zakisanost telesa in uravnava delovanje prebavil. Sama beseda kefir pomeni dobro počutje, zato vam kozarček na dan ne bo služil le kot okusno okrepčilo, temveč bo vsesplošno blagodejno vplival na vaše počutje.

Kefir izvira izpod Kavkaza.
Kefir izvira izpod Kavkaza.FOTO: iStockphoto
Je kefir boljši kot jogurt? Medtem ko sta tako kefir kot jogurt kultivirana mlečna izdelka, pa vsebujeta različne vrste koristnih bakterij. Jogurt vsebuje prehodne koristne bakterije, ki čistijo prebavni sistem in zagotavljajo hrano prijateljskim bakterijam, ki so naravno prisotne v našem telesu. Kefir v bistvu kolonizira prebavni trakt – dosežek, s katerim se jogurt ne more postavljati.

Zdravje izpod Kavkaza

Naravni zdravilni napitek, ki ga v zdravstvu uporabljajo celo za lajšanje nekaterih bolezni, izvira izpod Kavkaza, kjer živijo ljudstva, ki slovijo po visoki starosti in trdnem zdravju. Že odkar pomnijo, izdelujejo osvežilno pijačo iz kravjega ali kozjega mleka, ki mu za pospešitev fermentacije dodajajo kefirna zrna. Slednja so nastala po naključju, ko so sveže mleko fermentirali v vrečah iz kozjih kož, ki so bile obešene na soncu. Izročilo pravi, da je moral vsakdo, ki je prišel mimo vreče, udariti vanjo, da se je vsebina premešala. Odvzeto mleko so nadomestili z novim. Natančen nastanek kefirnih zrn znanstvenikom še danes predstavlja izziv, ki mu niso povsem kos, legenda pa pravi, da jih je prinesel sam Mohamed in ljudi naučil, kako naj ravnajo z njimi.

Priprava kefirja

Postopek priprave kefirja v mlekarni traja od štiri do pet dni in se nato nadaljuje v plastenki ali lončku, o čemer priča napihnjen pokrovček. Pod vplivom žive kefirjeve kulture se v pasteriziranem mleku sproži postopek fermentacije, ki temeljito spremeni sestavo končnega izdelka v primerjavi z njegovo osnovno surovino – mlekom. Med procesom fermentacije bakterije in kvasovke kot vir hrane izkoriščajo osnovne sestavine mleka in jih pri tem spreminjajo v enostavnejše, lažje prebavljive snovi. Osnovne spremembe, do katerih pride v tem času, so razgradnja mlečnega sladkorja (laktoze) do mlečne kisline, razgradnja beljakovin do njihovih osnovnih sestavnih enot aminokislin in razgradnja mlečne maščobe do prostih maščobnih kislin. Pri tem se sproščajo ogljikov dioksid, vitamini B-kompleksa, protimikrobne snovi idr.

Naravni napitek skriva ogromno zdravilnih učinkov.
Naravni napitek skriva ogromno zdravilnih učinkov.FOTO: iStockphoto
Pri pripravi kefirja doma bodite pozorni na čas in temperaturo.
Pri pripravi kefirja doma bodite pozorni na čas in temperaturo. FOTO: iStockphoto

Zdravilni učinki kefirja:
- krepi imunski sistem,
- pozitivno vpliva na vitalnost,
- uravnava delovanje prebavil,
- razstruplja organizem,
- deluje protiumorno,
- znižuje raven holesterola ter varuje srce in ožilje,
- zmanjšuje zakisanost telesa,
- izboljšuje presnovo hrane, primeren je za diete,
- zagotavlja dodatno nego nosečnicam in doječim materam,
- prispeva k zdravju imunskega sistema in pomaga krepiti bolnike z aidsom, sindromom kronične utrujenosti, herpesom in rakom,
- deluje pomirjujoče na živčni sistem in pomaga mnogim, ki trpijo za motnjami spanja, depresijo in motnjami pozornosti in hiperaktivnostjo,
- zavira nezdravo hrepenenje po hrani, saj uravnoveša in krepi telo.

Kako kefir pripravite doma?

Kefir si lahko seveda pripravite tudi doma. Pri tem bodite pozorni na čas in temperaturo, ki sta pomembna dejavnika, saj določata gostoto in okus vašega kefirja. V toplejših poletnih mesecih je kefir pripravljen za uživanje po 18 urah. Če ga pustimo predolgo na sobni temperaturi, se bo zgostil in se sčasoma začel spreminjati v sir in sirotko. Če je vaš kefir "grudast" in prekisel, ste ga pustili zunaj predolgo. Biti mora kremast in "pitek" – rahlo gostejši od mleka. Na tej točki ga dobro pretresite in shranite v hladilnik. Rahlo se bo še zgostil, saj se kultura razvija naprej, vendar veliko počasneje.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375