Rakotvorna spojina
Zaskrbljujoč je zlasti podatek, da je benzen rakotvorna aromatska spojina, ki lahko ob daljši izpostavljenosti povzroči tudi resne okvare jeter, ledvic, pljuč, srca, možganov in kromosomov. Nekateri nutricionisti so prepričani, da rakotvorne snovi nikakor ne sodijo v živila, saj lahko že najmanjše količine pomenijo veliko nevarnost nastanka kuge 21. stoletja. Benzen sicer nastane ob stiku benzojske kisline in sadja ali vitaminov.
Pazite na emulgatorje
Potrošnik lahko vsebnost benzena v pijači preprosto preveri po seznamu sestavin na embalaži, kjer morajo biti navedene vse snovi, ki jih napitek vsebuje. Benzen vsebujejo vsi napitki, pri katerih se med sestavinami pojavi besedica 'benzen' in pa emulgatorji od E 210 do E 213. Podrobnejše oznake so benzojska kislina (E 210), natrijev benzoat (E 211), kalijev benzoat (E 212) in kalcijev benzoat (E 213). Tako uvozniki teh pijač kot tudi oblasti naj bi se problema zavedali že nekaj let, a očitno še niso ukrepali. Proizvajalci pa zagotavljajo, da naj te izredno majhne količine benzena v pijačah ne bi imele vpliva na zdravje.
Naredite sami!
Vsi, ki bi radi žejo pogasili na zdrav način in vam je navadna voda preveč dolgočasna pijača, se lahko odločite za nekaj alternativ, ki bodo sicer morda malo bolj zamudne, a zato tudi bolj zdrave. Vodo lahko odlično poživite in aromatizirate s sveže stisnjeno limono, poleg tega pa vas bo ta napitek zelo odžejal. Enako osvežilno pijačo dobite tudi, če vodi dodate nekaj listov mete. Za polno mero vitaminov olupite sadje (če je potrebno), narežite na manjše koščke in ga zmešajte v zdrav 'smoothie'. Doma pripravljene napitke lahko naredite, tik preden jih zaužijete in ker ne bodo tedne stali v hladilniku, jim ni treba dodati nobenih konzervansov in aditivov.
Pridružite se nam na Facebooku, to lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV