Zadovoljna.si
Žita predstavljajo zdrav in nizkokaloričen obrok.

Šport in zdravje

Preženite lakoto

Saša Osolnik
05. 01. 2009 18.30
2

Vam pogosto kruli po želodcu? Ste lačni in ne veste, zakaj? Predstavljamo vam skrivnosti, kako lahko občutite sitost, ne da bi zato pojedli več kot običajno.

Za številne ženske bi bilo vzdrževanje zdrave telesne teže prav preprosto, če ne bi bilo glavne ovire – občutka lakote. Ta nam pove, kdaj telo potrebuje novo gorivo za lažje delovanje in spopadanje z različnimi dejavnostmi. Vendar se zgodi, da lakoto predolgo ignoriramo in tako hitro prelomimo vse obljube in načrte o zdravem prehranjevanju. Le kateri od nas ni znana misija »pojej vse, kar vidiš«? Najnovejše raziskave so odkrile, kako jesti z občutkom in obenem brez stradanja zgubiti odvečne kilograme.

piškoti
piškoti FOTO: iStockphoto


Več obrokov ...
je glavno pravilo, ki ga poudarjajo vsi strokovnjaki na področju zdrave prehrane. Če želite kontrolirati občutek lakote, morate jesti vsake 4 ure. S tem boste imeli lakoto pod nadzorom. Mnogo ljudi je ob dietah obremenjenih s številom vnosa kalorij, kar pa povzroča nenehno lakoto in razmišljanje o hrani. Zato ob veliki lakoti posežemo po nezdravih prigrizkih in slaščicah, ki pa lakote ne ublažijo, temveč jo še dodatno spodbudijo. Hitra hrana povzroči tudi hitri dvig krvnega sladkorja ter posledično naval inzulina, ki mu sledi želja po novi hrani.

Nasvet:

Namesto vrečke čipsa si raje privoščite file piščančjih prsi in malo zelenjave. Gibanje inzulina bo tako bolj enakomerno, prav tako pa se boste izognili nenadnemu napadu lakote do naslednjega obroka.


Žita predstavljajo zdrav in nizkokaloričen obrok.
Žita predstavljajo zdrav in nizkokaloričen obrok. FOTO: iStockphoto

Zajtrkujte

Omejevanje pri jutranjem obroku povzroči večji vnos kalorij preko dneva, zato zajtrkujte redno in v večjih količinah. Enako velja za ljudi, ki zajtrk preskočijo. Zato si zjutraj vzemite 15 minut in dan začnite zdravo in brez nadležnega kruljenja v želodcu.

Nasvet:

Pripravite si umešana jajca, polnozrnat kruh, sveže sadje ali žita; takoj se boste počutili bolje in imeli boste več energije za nove izzive.

Razgibajte se

Ni treba vsak dan hoditi v telovadnico in na organizirane vadbe, če vam primanjkuje časa. Svojemu telesu vsaj 4-krat na teden privoščite sprehod in se nadihajte svežega zraka. To vam bo dalo več energije, telo pa bo aktiviralo kemikalije, ki zavirajo občutek lakote. Poleg tega se boste po gibanju počutili boljše kot ob enournem počitku pred televizijo ali računalnikom.

Nasvet:

Namesto na kavico v bližnji lokal povabite prijateljico na sprehod in združite prijetno s koristnim.

Zakonca v postelji
Zakonca v posteljiFOTO: iStockphoto


Proteini so zdravi

Ameriške raziskave so dokazale, da ljudje, ki so se odločili za prehranjevanje s 30 odstotki proteinov, 20 odstotki maščob in 50 odstotki zdravih ogljikovih hidratov, zaužijejo 440 kalorij na dan manj kot običajno in izgubijo tudi do 5 kilogramov v treh mesecih. Najboljše od tega je, da se ves čas počutijo siti do te mere, da ne morejo več pojesti običajne porcije hrane.

Nasvet:

Zdravi ogljikovi hidrati se skrivajo v zelenjavi, sadju in polnozrnatih živilih, medtem ko so proteini v lososu, piščančjih prsih in stročnicah. Prav tako pa ne smemo pozabiti na vitamine, ki se skrivajo v sadju in zelenjavi.


Gibanje je zdravo
Gibanje je zdravoFOTO: iStockphoto

Z glavo na zabavo

Znano je, da ob druženju in zabavah ljudje pojemo kar 40 odstotkov več hrane kot običajno. Poleg hrane si privoščimo tudi alkohol in razne koktajle, v katerih se kalorije kar množijo. Seveda to ne pomeni, da se odpovejte dobrim zabavam, vendar vsekakor pazite, kaj zaužijete in predvsem koliko. Nikakor pa pod nobenim pogojem ne stradajte.

Nasvet:

Namesto koktajla si privoščite kozarec rdečega vina ali penine. Ko boste pregledovale jedilnik, ne posegajte po ocvrti hrani, raje si privoščite meso na žaru, testenine s tuno ali lososom, solato s piščancem … Verjemite, tudi zdrava hrana je lahko okusna.

Pazite na velikost

Porcije seveda. Ne glede na to, kako zdrava je določena vrsta hrane, se pri njej lahko omejimo in si na krožnik naložimo zmerno količino. Tako bomo svoje telo prepričali, da je količina na krožniku zadostna za potešitev naše lakote, poleg tega pa se vsi zavedamo, kako grozen je občutek, ko poješ več, kot je telo potrebovalo. Je res vredno, da nas po vsakem obroku boli želodec?

Nasvet:

Hrano jejte z manjšega krožnika in jo dobro prežvečite. Prav tako ob jedi pijte vodo in ne jejte stoje, saj s tem avtomatsko telesu pošiljate signale, da se vam mudi.


Privoščite si spanec

Pomanjkanje spanca spodbuja naš tek in hrepenenje po sladkih, slanih in škrobnatih jedeh, zato si privoščite, da se bo telo vsako noč dobro spočilo in opomoglo po naporih. Pri tem je treba poudariti, da vsak človek ne potrebuje 8-urni spanec. Sami morate ugotoviti, koliko ga potrebuje vaše telo.

Nasvet:

Po neprespani noči sezite po bananah, ki imajo na telo enak učinek kot čokolada – da nam energijo in zadovolji potrebo po sladkorju. Prav tako vam skodelica kavice več zagotovo ne bo škodila.

Mediteranska hrana
Mediteranska hrana FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658