Zadovoljna.si
Debelost

Šport in zdravje

Morda niste vedeli, kaj vse redi ...

Z.K.
11. 12. 2012 08.00
4

Dandanes se mnogi spopadajo z debelostjo, ki velja za vse pogostejšo težavo razvitega sveta. Nezdrava hrana, ki v sebi skriva sladkorje, povečuje raven inzulina, ta pa vodi v debelost. Odvečni kilogrami so lahko povezani tudi s pomanjkanjem spanja ali določenih vitaminov, kot je tako imenovan sončni vitamin. Preberite podrobnosti ...

Pomanjkanje vitamina D vodi v debelost

Znanstveniki so prepričani, da je pogost vzrok za debelost pomanjkanje vitamina D. Tako imenovani sončni vitamin, saj je največji vir tega vitamina ravno sonce, spada v skupino vitaminov, topnih v maščobah, in ima zelo pomembno vlogo pri metabolizmu maščob, shranjenih v našem telesu. Ko ga telesu začne primanjkovati, to začne tvoriti še več maščobnih celic. Z regulacijo vitamina D je mogoče pospešiti porabljanje maščob in tako tudi hujšanje. Ko imamo v telesu zadostno količino vitamina, maščobne celice dobijo signal za krčenje. Naravno je prisoten v zelo malo živilih, najbogatejši viri tovrstnega vitamina so mastne ribe, ki bi jih morali zaužiti vsaj dvakrat na teden. Izbirate lahko med lososom, slanikom, skušo in sardinami. Vsekakor je najprimernejša oblika vitamina D tista, ki jo s pomočjo sonca naše telo tvori samo.

Kje se skriva sladkor?

Poznani viri sladkorja so sladkarije, kot so piškoti, bomboni, čokolada, torte, muffini in podobno. Mnogokrat pa pozabljamo, da se sladkor nahaja tudi v polnozrnatih ploščicah, energijskih pijačah, v večini kosmičev, sadnih jogurtih in preostalih že pripravljenih jedeh, kot so bele testenine, beli riž in podobno. Tovrstna hrana spodbudi delovanje inzulina, hormona, ki je lahko krivec za debelost. S prehrano, ki vsebuje visok glikemični indeks, pride do močne obremenitve trebušne slinavke in do izločanja večjih količin inzulina. Dokler je v krvi prisoten inzulin, je v telesu blokiran encim, ki razgrajuje telesno maščobo. Zato inzulin maščobo skladišči in jo nalaga na boke, trebuh ter stegna.

Spite dovolj?

Dandanes v povprečju spimo veliko manj kot pred nekaj desetletji. Pomanjkanje spanca poveča možnost za nastanek mnogih bolezni, študije dokazujejo tudi povezavo med motnjami spanja in debelostjo. Težave s spanjem namreč zmotijo nadzorne sisteme presnove in hormonov, ki uravnavajo telesno težo. Cikel spanja, zbujanja, prehranjevanja in prebavljanja je izredno pomemben, saj aktivira procese v vseh celicah telesa, vpliva pa tudi na sproščanje hormonov, ki uravnavajo presnovo in preostale funkcije. Poskrbite za zadostno količino spanja v popolni temi, vsaj od sedem in pol do devet ur na noč. Rezultat bo več energije, manj apetita in boljša zbranost.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658