Več pijmo, manj jejmo
Meja med lakoto in žejo je vedno bolj prikrita. Ko smo žejni, segamo po različnih prigrizkih in tešimo žejo s kalorijami. Kozarec hladne osvežilne vode je prava stvar, je skoraj vedno na voljo, zato si vodo večkrat privoščimo. Za boljši okus dodajmo limonin sok, meto ali pa popijmo nesladkani čaj.
Razmislimo, kaj bi lahko dodali prehrani in ne, kaj bi odvzeli. Strokovnjaki so še vedno mnenja, da je treba jesti vsaj petkrat na dan. Najbolje je, da sta sadje in zelenjava na našem jedilniku skozi ves dan. Če uvrstimo zelenjavo v samo hrano, namesto da jo pojemo kot prilogo na krožniku, imamo na voljo vrsto receptov, kako popestriti obrok.
Želodec kot pest
Lakota je sporočilo telesa, da potrebuje gorivo za nemoteno delovanje. To pomeni, da če želja ne prihaja od potrebe po hrani, ne bomo nikoli zares siti. In tu se skriva past za odvečne kilograme. Naš želodec je velik kot pest in kar predstavljamo si lahko, koliko bi lahko pojedli, da želodca s svojimi prehranskimi navadami ne bi preveč raztegnili in obremenili. Bodimo zmerni in ohranimo pravo mero. Le tako se bomo lahko dobro počutili in ne bomo porabili vse energije le za prebavo hrane.
Večerna požrtija
Brezglavo prenajedanje je razvada, ki nas ogroža predvsem v večernih urah, ko se umirimo in zagrabimo vrečko čipsa ali piškotov. Največkrat se udobno zleknemo pred televizijo in pojemo celo vrečko, ne da bi se sploh zavedali svojega dejanja. Če imamo takšne težave, zvečer zaprimo kuhinjo ali pa si pripravimo nizkokalorični prigrizek ali nesladkani čaj.
Uživajmo v svoji najljubši hrani in se ji ne odrekajmo, saj se lahko ujamemo v lastno past. Privoščimo si vse po vrsti, le v zmernih količinah. Navadimo se kupovati z glavo in ne pretiravajmo s količino.
Ne hranimo priboljškov doma, raje se vedno, ko si jih zaželimo, odpravimo v trgovino. Še lepša plat te navade je, da postane običaj družinsko razvajanje, ki pomeni druženje in sprehod. Če pa se kljub vsemu tej razvadi ne moremo odpovedati, poskrbimo, da bo doma vedno dovolj sadja, pripravljenega, da ga pojemo.
Več malih obrokov
Čez dan pojejmo čim več manjših obrokov in če zaužijemo manj kalorij, kot jih porabimo, izgubimo kilograme. Raziskave, ki so pod drobnogled vzele prehranske navade, kažejo, da s petimi manjšimi obroki dnevno lažje kontroliramo svojo težo. Pomembno je le, da so obroki razporejeni čez ves dan in da ne večerjamo prepozno, najbolje je tri ure pred spanjem.
Naj bodo proteini na krožniku v vsakem obroku. Morda ravno v tem tiči odgovor najnovejših raziskav, ki pravijo, da lahko z rednim uživanjem proteinov uravnavamo svojo težo. Ta skupina živil vpliva na razvoj mišic in hkrati skrbi za porabo odvečne maščobe. In kar je najboljše, dolgo časa zagotavljajo in dajejo občutek sitosti.
Zato naj bo vsak obrok bogat s proteini, kot so jogurt, sir, oreščki, fižol.
Uživajmo začimbe in dišavnice ter se izogibajmo soli. Neverjetno, koliko jedi lahko pripravimo z začimbami, ki nam dajo občutek sitosti in na sol kar pozabimo. Dobra stran začimb je tudi njihova aroma, saj zadovolji našo potrebo po hrani in nam za dalj časa napolni želodec.
Zdravi prigrizki
Napolnimo shrambo z zdravimi in hitro pripravljenimi prigrizki. V primeru hude lakote bomo prej pripravili obrok, kot bi nam pripeljali pico na dom. Ravno zato si napolnimo omare z naslednjimi dobrotami: zamrznjena zelenjava, že oprana zelena solata, nizkokalorični pop corn, paradižnik v konzervi, zamrznjem kruh iz polnovredne moke, na pol pripravljen rjavi riž ali piščančji medaljoni.
V restavracijah se navadimo naročati otroške ali polovične porcije ali pa si s prijateljico ali partnerjem razdelimo obrok na dva dela. Na ta način lažje nadziramo vnos kalorij in načelo 'večkrat na dan' se bolje obnese. Druga skrivnost je v manjših krožnikih, saj bomo prej zapolnili praznino v želodcu.
Jejmo sezonsko sadje in zelenjavo, saj je boljšega okusa in prijaznejše do želodca. Spoznajmo bližne kmetije in nakupujmo na tržnici ali kar pri njih. Desert, ki ga pripravimo doma, naj bo enostaven, brez dodatkov, popolnoma naraven.
Kako prihraniti 200 kalorij
Zamenjajmo krožnik testenin za krožnik solate. To je navada, ki bo kmalu obrodila sadove, saj bodo kilogrami kar skopneli. Neverjetno, a resnično. Če nam uspe zamenjati porcijo krompirja ali kos kruha s svežo zelenjavo, lahko prihranimo tudi do 200 kalorij. To pa je že kar lep uspeh.
Slej ko prej se srečamo s stresom in prav je, da ga znamo obvladati. Namesto, da stiske rešujemo s hrano, vzemimo v roke knjigo, prisluhnimo glasbi, se sprostimo z jogo ali preglejmo časopis.
Nikoli ne telovadimo, da bi se kaznovali za preobilno kosilo ali zato, da bi izgubili kilograme. Negativne asociacije črtajmo iz naslova vadbe. Skušajmo se prepričati, da telovadimo zato, ker v tem uživamo, bolje spimo, dobro izgledamo ali se lažje spopadamo z vsakodnevnimi težavami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV