Zadovoljna.si
Prsi

Šport in zdravje

'Prestrašena sem.' Nekaj ur pred operacijo spregovorila o svojih strahovih

J.V./STA
13. 10. 2016 07.53
1

33-letna Rebecca Kolpondinos je pred dvema letoma izvedela, da ima raka dojke. O svojih strahovih je tik pred operacijo, v kateri so ji odstranili obe dojki, spregovorila v intervjuju za Daily Mail in priznala, da jo je zelo strah, a se ji obenem zdi zelo pomembno, da o tem javno govori in ženske osvešča o bolezni, za katero tudi v Sloveniji vsako leto zboli okoli 1300 žensk.

33-letna mama dveh otrok je le nekaj ur pred operacijo spregovorila za Daily Mail, svoje občutke pa delila tudi na svojem profilu na Facebooku. Pravi, da je v zadnjem času prejela številne zahvale žensk, v stik z njo pa so stopili tudi moški.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Spremembo v dojki je začutila pred 2 letoma

Rebbeca je bulo v dojki začutila pred dvema letoma in od takrat je bolezen prevzela vse vidike njenega življenja. »Prestrašena sem, počutim se, kot da bom izgubila del sebe,« je dejala Rebecca tik pred dvojno mastektomijo. »Kot ženska je zelo težko, da se ne bi tako počutila. Vsakič, ko se tuširam ali oblečem modrček pomislim na to. Stvar, ki me najbolj skrbi je trenutek, ko bom prvič po operaciji pogledala dol in tam ne bo ničesar. Moja babica je imela dvojno mastektomijo, ko je bila stara 27 let in posvarila me je, da je to eden izmed najtežjih delov.«

Počuti se, kot da je izgubila del sebe

»Vedno znova se vračam k temu, da so moje prsi del mene, tako kot moje oči, s katerimi vidim, ušesa, s katerimi slišim in srce, ki me ohranja pri življenju,« je nekaj dni pred posegom zapisala na Facebooku. »Moje so zadnjih 33 let in 330 dni in sedaj jih bom izgubila, zaradi česar imam pravico biti žalostna. Ljudje lahko govorijo, da so le prsi, ampak so MOJE prsi in rada jih imam, s strijami in vsem.«

Rak dojke
Rak dojkeFOTO: Thinkstock

Rebecca priznava, da se obenem boji tudi tega, da bo z operacijo izgubila svojo samostojnost. »Zelo sem samostojna, nerada se zanašam na druge. Misel na to, da ne bom sposobna peljati otrok v šolo, je strašljiva.« Po operaciji mora v bolnici ostati še od 7 do 10 dni, potem pa se bo morala vsake dva do tri tedne oglasiti na pregledu. »Odziv ljudi na Facebooku na moje objave je bil neverjeten. Ne le, da mi je pisalo veliko žensk in se mi zahvalilo, ampak je do mene pristopilo tudi veliko moških, ker sem javno spregovorila o tem. To je nekaj, o čemer nihče ne govori, zato je osveščanje zelo pomembno.«

Čeprav je operacija strašljiva, pa je nekaj kar mora narediti, da bi preprečila, da bi se rak še kdaj vrnil. »Imam dva dragocena otroka, ki me potrebujeta, moža, mojo sorodno dušo, ki me bo moral še nekaj časa prenašati, z brazgotinami in vsem. Zadnji dve leti sta me popolnoma prevzeli, zaradi zdravil se nisem počutila kot jaz. Ampak borila se bom do konca."

Boj proti raku dojk
Boj proti raku dojk FOTO: Thinkstock

Skrbite za svoje dojke

Oktober je tradicionalno posvečen osveščanju o raku dojk, za katerim v Sloveniji na leto zboli skoraj 1300 žensk in okoli deset moških. Ta rak je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj, zato se ob začetku tega meseca vrstijo pozivi k rednemu samopregledovanju dojk in udeležbi na pregledih v okviru programa Dora.

Ženske bi morale od najstniških let pa do konca življenja skrbeti za svoje dojke. Kako? Začeti je treba z rednim samopregledovanjem že v poznih najstniških letih, a tudi to ni dovolj. Predvsem je pomembno tudi to, da ste vsakodnevno redno telesno aktivne, da ohranjate normalno telesno težo in se zdravo in uravnoteženo prehranjujete. Veliko je odvisno od vas samih. Vsekakor je pomembno tudi, da ohranjate veselje do življenja. Slovenci postajamo vedno bolj apatični in to sploh ni zdravo.

Ne glede na to, koliko ste stare, morate biti pozorne, ali se je pri rednem mesečnem samopregledovanju v vaši dojki kaj spremenilo. Bodisi na bradavici ali če se pojavi kakšna vdolbina ali izboklina. Pozorne morate biti predvsem na to, če pri pregledovanju otipate nekaj, česar prejšnji mesec ni bilo, in vztraja tudi naslednji mesec. Takrat je zelo pomembno, da obiščete zdravnika, ne glede na to, koliko ste stare.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658