Najpomembnejše pravilo rekreacijske hoje je, da ta mora biti koordinirana ter v skladu z lastnimi telesnimi zmožnostmi. To pomeni, da hodimo, kolikor hitro moremo, a pazimo, da se ne bi zadihali. Če se to zgodi, upočasnimo korak, dokler dihanje spet ne postane normalno, potem pa ponovno pospešimo. Mednarodno združenje atletskih zvez poudarja, da pri hitri hoji nogi nista nikoli hkrati toliko dvignjeni od tal, da bi to bilo opazno s prostim očesom. Prednja mora biti iztegnjena (ne upognjena v kolenu) vse od trenutka, ko se dotakne tal in do trenutka, ko se odrine od tal. Izrednega pomena je tudi pravilna obutev, ki mora biti lahka, oblazinjena in z nizkim, relativno tankim in prožnim podplatom. Glede oblačil ni posebnih zahtev, vendar se priporočajo naravne tkanine in slojevito oblačenje, tako da se lahko slečemo, ko nam je prevroče.
Lepo telo brez naporov
Z rekreativno hojo bomo brez težav vzdrževali lepo telo, saj bomo krepili in oblikovali vse mišice, ki so pomembne za našo vitalnost. Te bodo sčasoma postale bolj prožne in močnejše, a spremembe ne gre pričakovati po dnevu ali dveh, temveč bo potrebnih kar nekaj mesecev redne rekreativne hoje, da bodo na telesu vidne prve očitnejše spremembe. Prav tako od te oblike rekreacije ne moremo pričakovati, da bo prispevala k izgubi prekomerne telesne teže, saj med nekoliko hitrejšim sprehajanjem ne kurimo ravno veliko kalorij. Če pa se ob tem odločimo spremeniti še naše prehranjevalne navade in dodamo še kakšno drugo obliko vadbe, pa se rezultati lahko hitro poznajo tudi na tehtnici.
Zaradi sodobnega tempa življenja, ki nas sili k uporabi prevoznih sredstev, se zdi, da je hoja postala luksuz, ki si ga ne more privoščiti prav vsak. Prav zaradi tega bi ji po mnenju strokovnjakov morali pripisovati še večji pomen, saj pomeni oddaljitev od hitrega življenjskega sloga, obenem pa nam omogoča, da se popolnoma sprostimo in uživamo v miru ter tišini. Po tridesetih minutah hoje telo začne izločati serotonin (imenujejo ga tudi hormon sreče) in endorfine. Za piko na i lahko poskrbi priljubljena glasba iz mp3 predvajalnika ali pa klepet s prijatelji, ki jih povabimo s sabo. Zaradi sproščanja napetosti hoja ugodno vpliva tudi na spanec, paziti moramo le, da se na sprehod ne odpravimo po osmi uri zvečer, ker povečana količina kisika v možganih in boljša prekrvavitev telesa povečujeta budnost. Nenazadnje pa se za redno hojo lahko odločimo tudi zato, ker ta povečuje proizvodnjo spolnega hormona testosterona in s tem lahko prispeva k izboljšanju spolnega življenja.
Nordijska hoja
Najboljša rekreacija za tiste, ki bi se po obdobju telesne nedejavnosti radi (spet) začeli nekoliko več posvečati svojemu telesnemu zdravju in formi, je hoja. Toda, ali ste vedeli, da lahko to rekreativno obliko vadbe s čisto majhnim dodatkom naredite za od 20 pa do kar 50 odstotkov bolj učinkovito? Rešitev je nordijska hoja ali hoja s palicami, ki je kar za tretjino bolj učinkovita kot osnovna hitra hoja. Strokovnjaki ocenjujejo, da je pri tehnično pravilno izvedeni nordijski hoji aktivnih kar 90 odstotkov vseh mišic, obvezni del pa je primerna obutev in palice, s katerimi aktiviramo tudi mišice v rokah.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV