Na vprašanje, kako razmišljanje vpliva na naše prehranjevalne navade, so poskušali odgovoriti kanadski raziskovalci. Njihova odkritja bi lahko pomagala razložiti porast števila ljudi s prekomerno telesno težo v sodobni družbi, kjer se vse več stvari počne sede.
Poiskali so 14 študentov, ki so bili pripravljeni posvetiti nekaj svojega časa znanosti. Razdelili so jih v tri skupine, ki so 45 minut počele različne stvari. V prvi skupini so študenti sede počivali, v drugi so brali in nato obnavljali neko besedilo, v tretji pa so na računalniku reševali naloge, ki so preverjale njihov spomin, zbranost in natančnost.
Koliko kalorij porabimo med počivanjem?
Že prej so znanstveniki ugotovili, da ob razmišljanju porabimo le tri kalorije več kot med počitkom. Po 45 minutah so prostovoljce povabili, naj pojedo, kolikor želijo. Čeprav je bilo v študijo vključenih le malo ljudi, so bili rezultati presenetljivi.
Študenti, ki so reševali naloge na računalniku, so zaužili 253 kalorij oziroma 29,4 odstotka več kot "lenuhi". Tisti, ki so obnavljali besedilo, pa so zaužili 203 kalorije več kot skupina, ki je počivala.
Lačni možgani
Vzorci krvi, ki so jih študentom vzeli pred, med in po preizkusu so pokazali, da razmišljanje povzroči večje razlike v količini glukoze kot počivanje. Vzrok bi lahko pripisali stresu, ki ga občutimo, ko o nečem intenzivno razmišljamo.
Raziskovalci menijo, da telo reagira na pomanjkanje, tako da zahteva glukozo, torej sladkor, ki hrani naše možgane. Glukozo telo dobi iz ogljikovih hidratov, možgani pa jo dobijo s krvjo. Ker je sami ne morejo izdelovati, potrebujejo stalen dotok te snovi. In ker možganske celice potrebujejo dvakrat toliko energije kot druge celice v telesu, ob našem naprezanju zahtevajo več hrane.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV