Zadovoljna.si
Sodelavka ves čas nosi sladkarije v službo in jih ponuja po pisarni? Potem je zelo verjetno, da bodo uslužbenci kmalu pridelali nekaj dodatnih kilogramov.

Šport in zdravje

So res krivi sodelavci?

M.K.
16. 10. 2013 08.27
0

Ameriški raziskovalci so odkrili, da naj bi bili za prekomerno telesno težo večine zaposlenih v ZDA krivi njihovi sodelavci, saj naj bi s stalnim prinašanjem piškotov in sladic v službo, stalnimi vabili na kosilo ter popoldanski 'čvek' ob kavi in prigrizkih uničevali brezhibno postavo kolegic in kolegov. Učinek je še hujši, če so tudi sami nagnjeni k debelosti ali če je hrana njihova največja razvada.

Sodelavka ves čas nosi sladkarije v službo in jih ponuja po pisarni? Potem je zelo verjetno, da bodo uslužbenci kmalu pridelali nekaj dodatnih kilogramov.
Sodelavka ves čas nosi sladkarije v službo in jih ponuja po pisarni? Potem je zelo verjetno, da bodo uslužbenci kmalu pridelali nekaj dodatnih kilogramov.FOTO: iStockphoto
Do ugotovitev, da so za kopičenje kilogramov krivi sodelavci, naj bi prišli ameriški raziskovalci iz zdravstvene organizacije 'Healthways Center for Health Research' iz Franklina v zvezni državi Tennessee, ki so opravili več nizov dolgoročnih raziskav na temo zdravstvenega stanja zaposlenih v različnih sektorjih. Pri raziskovanju so prišli do rezultatov, da naj bi dnevni kontakt s sodelavci, ki radi dobro in veliko jedo ter so predebeli, lahko imel usodne posledice za našo lastno postavo.

Je to tudi vaš delovni vsakdan?
Je to tudi vaš delovni vsakdan? FOTO: Profimedia
Prevzemamo prehranjevalne navade naših sodelavcev

To torej pomeni, da so naši (vedno pametni) kolegi krivi za to, če nam krilo ali hlače kmalu po nakupu ne bodo več prav? Ja in ne: drži, da si sodelavke in sodelavce nezavedno jemljemo za zgled – tudi kar zadeva prehranjevalne navade. In če kolegica za sosednjo mizo ves dan grizlja piškote ali v menzi naroči dunajski zrezek ter ocvrt krompirček namesto solatnega krožnika, ji boste hitro sledili s tolažilnim stavkom: 'Pa saj enkrat ni nobenkrat, in če lahko ti toliko ješ, zakaj ne bi še jaz'. Vsak človek je namreč družbeno bitje in se popolnoma nezavedno prilagaja ljudem, ki ga obdajajo. Ti namreč utelešajo družbene norme, naše vedenje, ki je usklajeno z njihovim, pa naj bi nam po prepričanju psihologov dajal občutek pripadnosti.

Lažemo sami sebi

A če mislite, da se lahko sedaj sproščeno 'zleknete' v svoj udoben pisarniški stol, s prstom pokaže na sodelavce in vso krivdo za pretesna oblačila zvalite nanje, ste se zadeve žal lotili na napačen način. Obtoževanje je tipična reakcija večine ljudi, saj je v njej nekaj sproščujočega, nekaj, kar nam vsaj delno izbriše občutek krivde, saj naj bi vi vse naredili prav in je sodelavka ali sodelavec tisti, ki je 'zamočil'. Popolnoma osrečilo nas to prav gotovo ne bo, saj globoko v sebi že dolgo vemo, da nismo povsem iskreni sami do sebe.

Če vas sodelavke ves čas vabijo na kosilo, pri katerem je krožnik poln mastne hrane, se utegnete v kratkem času močno zrediti.
Če vas sodelavke ves čas vabijo na kosilo, pri katerem je krožnik poln mastne hrane, se utegnete v kratkem času močno zrediti.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658