Zanimiva je ugotovitev, da predvsem očetovi geni povzročijo prezgodnji vstop v to za žensko precej občutljivo življenjsko obdobje, medtem ko se materini geni skušajo temu procesu na vso moč upirati.
Priznane ekipe iz Univerze Royal Holloway v Londonu, St. Andrews iz Škotske in Sokendai iz Hajame na Japonskem so sporočile, da so genetski zapis pri ženskah v obdobju menopavze dodobra preučile in prišle do zanimivih spoznanj. Znanstveniki trdijo, da so hormonske spremembe, ki se dogajajo v zrelem ženskem telesu, rezultat "genetskega boja", ki se odvija med DNA, ki ga ženske podedujemo od svoje mame, in DNK, ki ga podedujemo od očeta. Povedano povsem preprosto, nekateri geni še vedno želijo, da je žensko telo pripravljeno na reprodukcijo in vnovično zanositev, medtem ko drugi želijo proces morebitne oploditve povsem onemogočiti. "Očetov podedovan genetski zapis ženske sili v menopavzo, medtem ko mamin zavira celoten proces," je v izjavi za javnost pojasnil doktor Francisco Ubeda, poroča časnik DailyMail. Ženska v menopavzi naj bi bila po genetskih predpostavkah odslej bolj pripravljena pomagati svojim potomcem, skrbeti za njihov podmladek, kot pa da bi se sama pripravljala na ponovni porod.
Rezultat tega nenehnega boja, ki se lahko odvija znotraj ženskega telesa tudi več let, so tako imenovani vročinski valovi, ko žensko v nekem obdobju oblije vročica, nenehno nihanje razpoloženja, prekomerna nočna znojenja in drugi neugodni simptomi, ki so pokazatelj, da smo v menopavzi.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV