S pojavom krčnih žil in pajkastih žilic, ki so podobne krčnim žilam, le da so po obsegu manjše, se srečuje veliko žensk. Njihov nastanek je posledica motenj krvnega pretoka v nogah, ki jih povzroča prekomeren tlak v venah spodnjih okončin, krčne žile pa so ne le estetski problem, ampak tudi zdravstveni. V številnih primerih jih namreč spremlja občutek težkih nog in bolečina v nogah; žgoč, utripajoč občutek; mišični krči in otekanje spodnjega dela nog; bolečina, ki se po več urah sedenja okrepi; pojavi se lahko tudi srbečica okoli ene ali več ven in kožne razjede okoli gležnja, ki so znak resne oblike bolezni ožilja. Krčne žile se najpogosteje pojavijo na zadnji strani meč ali notranji strani nog. Ima jih vsaj petina prebivalcev v zrelem obdobju življenja, pogostejše pa so pri ženskah. Dejstvo, da se krčne žile pojavljajo pogosteje v zahodnem svetu, nas prepričuje, da so te povezane ne le z dednostjo, ampak tudi s tegobami sodobnega časa.
Zakaj nastanejo krvne žile in pajkaste žilice?
Dejstvo je, da dandanes večino časa preživimo v sedečem ali stoječem položaju. Zaradi mirovanja in sedenja v neprimernem položaju je pretok krvi v venah proti srcu upočasnjen. Če je mogoče, naj bodo stopala med sedenjem dvignjena v višino zadnjice, priporočljivo je uporabljati podložko za stopala, sedenje pa vsako uro prekinite tudi s krajšim sprehodom. Motnje v venskem odtoku povzročajo tudi prekrižane noge, k pojavu pa pripomorejo še moderna oblačila, zlasti jeans in ozke spodnje hlače, ki pri sedenju pritiskajo na povrhnje vene in motijo venski odtok ter visoke pete. Na krčne žile lahko vplivajo kilogrami, nezdrava prehrana in premalo gibanja, zato se znebite odvečne teže in poskrbite, da bo v vaši prehrani veliko vlaknin, balastnih snovi in manj kalorij. Večje breme morajo nositi noge, slabše je zanje. Zelo pomembna je seveda tudi športna aktivnost. Najkoristnejša je hitra hoja, tudi zmeren tek in kolesarjenje sta koristna. Strokovnjaki opozarjajo, da na njihov pojav vpliva tudi izpostavljanje visokim temperaturam, zato se je v poletnih mesecih treba izogibati prekomernemu izpostavljanju vročini in pretiranemu sončenju, priporočajo pa izmenjujočo hladno in vročo kopel.
Kako omiliti simptome?
Simptome krčnih žil in pajkastih žilic lahko omilite na različne načine in tako upočasnite njihovo napredovanje ter preprečite nastanek še hujših krčnih žil. Najpogostejše metode zdravljenja vključujejo spremembo življenjskega sloga in izgubo odvečnih kilogramov, sklerozacijo, zdravljenje z laserjem, povijanje krčnih žil z elastičnimi povoji ali medicinskimi kompresijskimi nogavicami, hujše oblike krčnih žil pa je mogoče odstraniti z operacijo.
Njihov pojav lahko omilite tudi z zdravili, ki vsebujejo posebej pripravljene snovi iz narave, kot sta esecin, ki je najpomembnejša sestavina ekstrakta semena navadnega kostanja, in heparin, ki po absorpciji skozi kožo preprečuje strjevanje krvi in s tem deluje preventivno na nastanek krvnih strdkov, pa tudi terapevtsko na že nastale krvne strdke. Ekstrakt navadnega divjega kostanja naj bi pomagal omiliti simptome oteklih nog in neudobja, povezanega s krčnimi žilami, in preprečiti širjenje pajkastih žilic. Ima protivnetni učinek, pomaga pri stabilizaciji perifernega žilja in tonični učinek na krvožilni sistem. Klinične raziskave so pokazale, da vpliva na manjši občutek bolečine, utrujenosti, napetosti in srbenja v nogah, kar posledično pripomore k občutku brezskrbnosti in svobode na vsakem koraku. Tudi ve boste lahko v poletje zakorakale samozavestno in brez neprijetnega občutka in sramu pokazale svoje noge v oblekah in kratkih hlačah!