Zadovoljna.si
Dober način za urjenje možganov je vodenje domačih financ.

Šport in zdravje

Vadba za možgane

Alenka Oldroyd
06. 05. 2009 19.04
0

Za mnoge predstavlja obisk fitnes studija le dvigovanje uteži ali izvajanje vaj na različnih orodjih. V zadnjem času pa je po svetu že najti studije, ki ponujajo drugačno obliko vadbe, vadbo za možgane, ki že nekaj časa išče svoje mesto pod soncem.

Če nam problem dela probleme, imamo resen problem.
Če nam problem dela probleme, imamo resen problem.FOTO: iStockphoto

Starost in možgani
Ne potrebujemo strokovnjaka, zato da nam pove, da imamo težave z zbranostjo in s spominom. Slej ko prej sami ugotovimo, da včasih pozabimo, kam smo dali kjuče od avta, kaj še moramo kupiti v trgovini, koga naj bi poklicali in podobno. Z leti se težave stopnjujejo in preprosto nas začne skrbeti, da ni morda to le začetek nekega bolezenskega stanja. Naj vas potolažimo. Kar vas skrbi, je verjetno prehodnega značaja, povezano s preobremenjenostjo in preutrujenostjo ali s stresno situacijo. Ko težave rešimo, se izboljša tudi spomin. Če pa kljub vsemu težave ne izginejo, je treba k zdravniku, ki bo s testiranji skozi pogovor ugotovil, od kod težave izvirajo in kako jih rešiti. Je pa vsekakor naša starost povezana z načinom življenja, ki ga živimo v mladosti. Če upoštevamo priporočila o zdravem življenjskem slogu, se veliko gibamo, dovolj spimo, jemo uravnoteženo hrano, ne pretiravamo s soljo in se ne predajamo slabim razvadam, je to dobra popotnica za starost in bomo bolj verjetno uživali v tretjem življenjskem obdobju.

Prednosti vadbe za možgane
Zadnjih nekaj desetletij je znanost skušala dokazati, da kdor ohranja bistri um v mladosti, žanje sadove psihične kondicije v starosti. Pravzaprav je razvitih kar nekaj načinov in oblik vadbe za možgane, a je še prekmalu za znanstvena dognanja o možnostih zmanjšanja obolevnosti za nekaterimi resnimi boleznimi. Je pa seveda odvisno tudi od naših genov, načina življenja in dela, koliko nepravilnosti si lahko privoščimo.

Kje se lahko izurimo
Glede na to, da je industrija možganske telovadbe še v povojih, ni čudno, da najdemo studije s tovrstno vadbo večinoma v Kaliforniji. Kot v internetnih kavarnah, lahko vidimo ljudi, ki sedijo pred računalniki in urijo svoje sive celice. Daleč stran od gibanja in dihanja skrbijo za svoje možgane in so videti povsem zadovoljni. O takšnem obnašanju pa so vedno bolj zaskrbljeni tisti zdravniki, ki podpirajo gibanje in fizično aktivnost, saj gresta fizična in psihična kondicija z roko v roki. Brez gibanja ni življenja in ravno z vadbo omogočiš možganom, da imajo vse potrebno za nemoteno delovanje.

 

Izkoristimo vsak trenutek in skozi igro vzpodbujajmo otroke k razmišljanju.
Izkoristimo vsak trenutek in skozi igro vzpodbujajmo otroke k razmišljanju.FOTO: iStockphoto

Nekaj koristnih vaj za boljši spomin

Pri nas bi verjetno najprej ob možganskem treningu pomislili na namizno igro "spomin". Marsikdo se še spomni, kako smo, še ne tako dolgo nazaj, ob dolgih zimskih večerih sedeli za mizo in igrali družabne igre: človek ne jezi se, mikado, damo, spomin ali pa smo metali karte. V času, ko so nas preplavili računalniki je že sama misel na tovrstne igre iluzorna. Vseeno pa verjetno med mlado generacijo še ni težav s spominom, zato poglejmo, kako lahko na tradicionalen način treniramo možgane.

Računanje z osnovnimi operacijami, kombinatorika in logika. Izberemo nekaj naključnih števil, jih seštevamo, odštevamo, delimo, množimo, izračunamo odstotke in povprečne vrednosti. Si zamislimo matematični problem  in ga skušamo rešiti, razmišljamo o njem, ga skiciramo, si zapisujemo vmesne rezultate in narišemo graf.

Črkovanje. Zamislimo si besedo, iščemo kombinacije z zadnjo ali prvo črko in nadaljujemo oblikovanje stavka. Opisujemo različne dogodke, slike ... premetavamo črke in jih na novo sestavljamo.

Dober način za urjenje možganov je vodenje domačih financ.
Dober način za urjenje možganov je vodenje domačih financ.FOTO: iStockphoto

Asociacije. Določimo besedo in poiščemo njeno nasprotje, sorodno besedo ali sopomenko. Med vožnjo beremo napise in iščemo rime, zlogujemo in črkujemo.

Reševanje križank. Naše stare znanke, ki jih imamo tako zelo radi. Le kaj bi brez njih.

Ponavljanje pesmi, pregovorov, izrekov. Vse, kar smo se učili v mladosti, si prikličimo v spomin. Pripovedujmo pesmi, izbirne vsebine, citate. Spomnimo se starih rekov, ki so povezani z zdravjem, vremenom, letnimi časi ali kar tako. Vzemimo v roke pesmarico in na glas zapojmo.

Širimo svoje znanje in izkušnje med mladimi. Verjetno bo sprva težko, a otroci imajo radi druženje in pogrešajo čas s svojimi najdražjimi. Posvetimo se jim in jim razkrivajmo življenje, pripovedujmo jim o svoji mladosti in ne pozabimo na smeh. Smejmo se do onemoglosti in uživajmo življenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658