Joga postaja vse bolj priljubljena oblika vadbe, precej pa se je povečala tudi prodaja DVD-jev za izvajanje joge doma. Mnogi namreč verjamejo, da je učinek joge podoben vadbi v fitnesu, kar pa ne drži. Zvezdniški osebni trener in eden izmed vodilnih britanskih strokovnjakov za fitnes je namreč pred kratkim pojasnil, da se joga z učinki, kot jih ima denimo vadba v fitnesih, ne more primerjati. "Morda se s tedenskih izvajanjem joga vaj počutite fit, toda temu ni tako. Joga je mnogim všeč, ker je sama vadba dokaj enostavna in mine brez večjih naporov,“ je pojasni Matt Roberts. "Pri vadbi joge z nekaterimi deli telesa delate bolj intenzivno, vendar vseeno ne dovolj. Takrat se morate vprašati, ali se vaš srčni utrip dovolj pospeši, ste brez sape in se potite vsaj 25 do 30 minut. Pri jogi se odgovor na ta vprašanja glasi ne,“ je še povedal osebni trener. Njegovi komentarji bodo zagotovo razburili vse, ki so navdušeni nad jogo, vendar pa Roberts ni edini, ki pravi, da joga ni ravno najboljša oblika telesne vadbe za izgubljanje maščobnih blazinic.
Izboljša ravnotežje in poveča gibčnost
Njegovemu mnenju se pridružuje tudi John Brewer, profesor na univerzi Bedfordshire v Veliki Britaniji, ki trdi, da bi rad porušil mit, ki je nastal zaradi izjav zvezdnikov, da imajo fit telo le zaradi joge. "Samo s pomočjo joge ne morete izgubiti odvečne teže, prav tako s tovrstnimi vajami telesa ne boste utrdili in preoblikovali,“ opozarja Brewer in dodaja, da zvezdniki, ki tako radi obešajo na veliki zvon, kako z jogo ohranjajo lepa telesa, verjetno več ur na dan posvetijo teku, kolesarjenju, garajo v telovadnici, povrhu vsega pa izvajajo tudi jogo, s katero se sprostijo in postanejo bolj gibčni. Pravi tudi, da joga ne prinaša toliko pozitivnih učinkov, kot mnogi menijo. Resda izboljša ravnotežje in poveča gibčnost, kardiovaskularnega sistema pa ne spodbudi.
Z jogo ne zvišamo srčnega utripa
V ameriškem inštitutu za telesno vadbo so opravili test in poskušali ugotoviti, kakšne učinke ima izvajanje joge na preoblikovanje telesa. Ugotovili so, da se pojavijo spremembe v moči, prožnosti, vzdržljivosti in ravnotežju, aerobna kapaciteta pa se ne izboljša. Področje, znotraj katerega vadimo in je najboljše za porabljanje maščob, je od 70 do 80 odstotkov maksimalnega srčnega utripa. Ob tej vrsti napora oziroma intenzivnosti se namreč porablja 10 odstotkov ogljikovih hidratov, 5 odstotkov beljakovin in kar 85 odstotkov maščob, seveda ob pogoju, da vadimo pravilno. "Pri jogi teh odstotkov maksimalnega srčnega utripa pač ne dosežemo," pojasni vodja raziskave, profesor John Porcari. Naredili so tudi raziskavo, kjer so testirali porabo kalorij pri hatha in power jogi, ki veljata za večji aerobni izziv. Pri hatha jogi lahko v 50 minutah vadbe porabite le 144 kalorij, kar se lahko primerja s porabo pri počasni hoji. V enakem času lahko s power jogo porabite 237 kalorij in srčni utrip dvignete na le 62 odstotkov maksimalnega srčnega utripa. Vseeno pa joga sodi v fitnes program, predvsem če želite povečati gibčnost.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV