Zadovoljna.si
Dieta

Dieta

Brazilska dieta: zdrava ali tvegana?

Špela Zupan
25. 11. 2023 05.00
0

Brazilska dieta se osredotoča na sveže sestavine in na zmanjšanje vnosa predelane hrane. Spodbuja uživanje svežega sadja, zelenjave, stročnic, pustega mesa in rib ter omejuje vnos predelane hrane. Nekateri so poročali, da so z njo izgubili 10 kilogramov mesečno, kar pa po pojasnilih diplomirane dietetičarke Zale Mlinšek ni zdravo.

Brazilska dieta spodbuja uživanje naravnih in nepredelanih živil. Način prehranjevanja temelji na doma pripravljeni in lokalno pridelani hrani, priporoča se izogibanje nasičenim maščobam in olju ter predelani in konzervirani hrani, prav tako je predviden minimalen vnos soli in sladkorja. 

Primerna je za vsejede in za vegetarijance, ki lahko namesto piščanca in ribe uživajo vegetarijanske vire beljakovin, kot so na primer leča, fižol, pira, grah, kvinoja, soja in oves. Pitje alkohola je odsvetovano, saj je škodljiv, ima veliko kalorij in je praktično brez hranil.

Diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek razkriva resnico o brazilski dieti.
Diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek razkriva resnico o brazilski dieti. FOTO: osebni arhiv

Živila v brazilskem jedilniku so dostopna in dokaj osnovna. Zajtrk lahko denimo vključuje kozarec sveže stisnjenega sadnega soka (pomaranče ali limone), košček polnozrnatega kruha z avokadom in skodelico črne kavice ali čaja. Kosilo je sestavljeno iz približno 100 gramov piščančjih prsi ali ribe, pripravljenih na žaru, kuhanega krompirja ali neoluščenega riža ter velike sklede zelene solate z olivnim oljem in limoninim sokom. Za večerjo je lahko na mizi pečena zelenjava, kvinoja in paradižnikova solata z mocarelo. Vmes med glavnimi obroki sta vsak dan predvideni dve malici, denimo sadje, navadni jogurt, oreški, sir.

Fino je, ker so obroki dokaj enostavni ter naj ne bilo treba natančno šteti kalorij in tehtati živil. Prav tako je poudarek na čuječem prehranjevanju in uživanju v hrani, ki naj vsebuje skupno pripravljanje obrokov in ob jedi prijetno druženje z družino in prijatelji. Za optimalne rezultate se priporoča hkratna redna vadba, s poudarkom na vajah za moč, in se svetuje spremljanje rezultatov ne zgolj s tehtanjem na običajni tehtnici, temveč z merjenjem telesne sestave, da je viden napredek pri pridobivanju mišične mase ob izgubi maščob.

Znaki, ki kažejo na to, da vam primanjkuje vitamina C
Preberi še
Znaki, ki kažejo na to, da vam primanjkuje vitamina C

Brazilski način prehranjevanja načeloma zagotavlja pravilno razmerje beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Zaradi veliko zaužitega sadja in zelenjave omogoča visoko vsebnost vlaknin, kar je dobro za prebavo. Manj je vnosa predelanih živil, sladkorjev, soli in dodatkov, v prehrani je precej dobrih in manj škodljivih nasičenih maščob. A čeprav so lahko ob tovrstni prehrani številne koristi za zdravje, pa je – tako kot pri vseh drugih stvareh – potrebna zmernost in previdnost. Učinki brazilske diete naj bi hitri; številni, ki so ji sledili, so namreč poročali o izgubi med 10 in 12 kilogrami mesečno, kar je med dva in tri kilograme tedensko.

Kaj se zgodi, če pojeste preveč kislih kumaric?
Preberi še
Kaj se zgodi, če pojeste preveč kislih kumaric?

Bistveno je zdravo hujšati 

Diete imajo različne učinke na ljudi in izguba odvečnih kilogramov je odvisna od več dejavnikov. Na rezultate med drugim vplivajo začetna telesna teža, fizična aktivnost, presnova, telesna sestava, zdravstveno stanje, življenjski slog in seveda zavezanost sledenju dieti. A treba je zdravo hujšati in kilogrami ne smejo sunkovito kopneti. Posameznik ne bi smel izgubiti več kot pol kilograma na teden, kar lahko doseže ob približno 500 manj zaužitih kilokalorij (2093 kilodžulov) v enem dnevu, je poudarila diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek

Opozorila je na nevarnosti prenizkokaloričnih diet, ki so pomanjkanje nujnih hranil, kar lahko privede do šibkosti, pomanjkanje energije, slabega imunskega sistema, težav s kožo, slabšega zdravja kosti in drugih zdravstvenih težav.

Diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek odsvetuje restriktivne diete, saj imajo lahko številne negativne posledice. Priporoča in spodbuja zdrave prehranjevalne navade, ki jih lahko sledimo celo življenje.
Diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek odsvetuje restriktivne diete, saj imajo lahko številne negativne posledice. Priporoča in spodbuja zdrave prehranjevalne navade, ki jih lahko sledimo celo življenje.FOTO: Adobe Stock

Po koncu katere koli, predvsem pa strogih diet se lahko še naprej upočasni presnova, kar poveča tveganje za hitro pridobivanje teže oziroma za pojav jojo učinka po vrnitvi na običajno prehrano. Diete z malo kalorijami obenem pogosto vodijo do izgube mišične mase, saj telo začne uporabljati mišice kot vir energije, pojavijo se utrujenost, motnje spanja in slabša zmožnost osredotočanja. Pomanjkanje kalorij lahko povzroči tudi telesne in čustvene težave, kot so slabokrvnost, oslabljen imunski sistem, depresija, tesnoba in razdražljivost, je nanizala.

Tveganja ob sledenju restriktivnim dietam s premalo vnosa kalorij (vir: diplomirana dietetičarka Zala Mlinšek):

 

  • pomanjkanje nujnih hranil,
  • upočasnjena presnova,
  • zmanjšanje mišične mase,
  • pomanjkanje energije in
  • zdravstvene težave.

V izogib naštetim težavam se je pred začetkom hujšanja smiselno posvetovati z zdravnikom, dietetikom ali drugim strokovnjakom. Ob upoštevanju prehranskih smernic bodo znali oblikovati primeren jedilnik, prilagojen posameznikovemu zdravstvenemu stanju, njegovim morebitnim prehranskim omejitvam in tudi ciljem.

Prehitro hujšanje ni zdravo in praviloma ni dolgoročno. Pogosto se namreč zgodi jojo učinek, ko se vse prehitro izgubljeno tudi hitro povrne.
Prehitro hujšanje ni zdravo in praviloma ni dolgoročno. Pogosto se namreč zgodi jojo učinek, ko se vse prehitro izgubljeno tudi hitro povrne.FOTO: Adobe Stock

Za dolgoročno zdravje, dobro počutje in vzdrževanje primerne telesne teže sta namreč ključni uravnotežena in raznolika prehrana v kombinaciji z redno telesno aktivnostjo. Priporočljivo je usvojiti zdrave prehranjevalne navade, ki jim je mogoče slediti vse življenje ter ne zgolj kratek čas in s polno odrekanja. Kajti strogo sledenje dietam na dolgi rok pogosto ni vzdržno. Težko je slediti natančno določenim jedilnikom zaradi vse hitrejšega in dinamičnega življenjskega sloga, ki otežuje pripravo vseh obrokov doma. 

Prav tako prej ali slej močno, močno pogrešamo določena živila, zato popustimo in se pregrešimo. Nenadni opustitvi bolj restriktivnega načina prehranjevanja pa pogosto sledi jojo učinek in se izgubljeni kilogrami žal povrnejo. 

Sezonska živila, ki bi jih morale jesti pozimi
Preberi še
Sezonska živila, ki bi jih morale jesti pozimi

Na splošno bi lahko sklepali, da je brazilska dieta učinkovita in da je po njej mogoče ohraniti dobre rezultate, saj načeloma upošteva prehranske smernice, ki narekujejo raznoliko in uravnoteženo prehrano. A vendar je po njej treba pravilno in postopoma vendarle preiti na bolj običajno in bogatejšo prehrano ter zatem slediti zdravemu in uravnoteženemu življenjskemu slogu, ki vključuje tudi redno vadbo in skrb za dobro počutje.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Sledite zdravemu in uravnoteženemu življenjskemu slogu.
Sledite zdravemu in uravnoteženemu življenjskemu slogu.FOTO: Adobe Stock
Zakaj se redite, čeprav ne jeste ogljikovih hidratov?
Preberi še
Zakaj se redite, čeprav ne jeste ogljikovih hidratov?
Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži
Preberi še
Telovadba lahko pripomore k zdravi, sijoči in mladostni koži
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658