Med čuječnim prehranjevanjem jemo z užitkom, zdravo, počasi, osredotočeno in brez okoliških motenj. Hrano jemljemo kot nekaj lepega in blagodejnega, kot nekaj, kar nas ohranja zdrave, in smo hvaležni zanjo. Gre za zdravo in sproščujočo metodo prehranjevanja, pri kateri jemo, ko smo dejansko lačni in ne zgolj ob nenadnih željah po običajno nezdravi hrani. Med obrokom uporabljamo več čutov in hrano poleg okusa uživamo tudi prek vonjav, barv, tekstur in zvokov. Najemo se ravno dovolj: do sitega, a ne preveč.Ob čuječnem prehranjevanju jemo načrtovano, ko smo lačni, in zdravo. Počasi in vsak grižljaj dobro prežvečimo. Osredotočimo se, ugasnemo televizor, umaknemo računalnik in telefon. Jemo v zavedanju, kaj vse občutimo ob obroku, in prenehamo, ko smo siti.
"Hrana je vsekakor bolje prebavljena, če med obrokom ne delamo nič drugega, kot zgolj jemo, saj ima telo nemoten čas za proces priprave prebavil za obrok. Izloči se več sline, prebavnih sokov in encimov, ki so potrebni za dobro prebavo hrane," je pojasnila svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirana nutricionistka Mojca Cepuš.
"Med prehranjevanjem bi morali biti vselej osredotočeni na hrano in ne bi smeli gledati televizije, telefona, brati in podobno, medtem ko je družba ob obroku zelo zaželena zaradi vseh ostalih pozitivnih učinkov, ki jih ima na zdravje. Pomembno je tudi, da kar ne planemo na hrano pred nami, temveč si vzamemo čas, da jo zaznajo tudi naša druga čutila, ne samo oči. Torej tudi naš nos na primer, saj tako pospešujemo izločanje prebavnih sokov."
Tovrsten način prehranjevanja svetuje vsem. "Seveda, saj si ob večji zbranosti vzamemo več časa za obrok, pojemo manj oziroma kolikor dejansko potrebujemo in ne kolikor si želijo oči," je razložila. "Tako lažje nadzorujemo vnos količine hrane, drug pomemben vidik pa je tudi, da obroke vnaprej načrtujemo, jih ne izpuščamo in si ne povzročamo napadov velike lakote v večernih urah," je poudarila.
Vrnitev v preteklost, ko so si za hrano vzeli čas
Čuječno prehranjevanje je na nek način dejansko povrnitev v preteklost k našim prednikom, ki so veliko vedeli in znali. "Včasih, ko je bilo na voljo manj, so vsi jedli čuječno, saj je bila hrana dragocena," je spomnila Mojca Cepuš in dodala: "Zdaj jo je na vsakem koraku dovolj in jo vse manj spoštujemo ter cenimo." Sicer pa je po njenem mnenju ključ do zdravega prehranjevanja v prvi vrsti načrtovanje obrokov za cel teden, ki naj mu sledita čuječno nakupovanje in priprava obrokov. "Če si vzamemo čas za načrtovanje, bomo zagotovo prihranili pri nakupovanju in obenem jedli bolj zdravo."
V današnjih časih je prisotna preobilica hrane. Vse več je na voljo predelanih in nezdravih živil, ki so vseskozi na dosegu roke, instantna in enostavna za uživanje. V hitrem tempu življenja jemo povsod, med potjo, pred televizorjem in računalnikom, s pametnimi telefoni v roki, avtomatično, brez čustev in občutij, (pre)hitro. A telo ni oblikovano za instantno prehranjevanje. Možgani potrebujejo do 20 minut, da zaznajo občutek sitosti in ob goltanju se praviloma tudi preveč najemo, kar je seveda nezdravo in pogosto vodi v prekomerno telesno težo in tudi motnje hranjenja.
S čuječnim prehranjevanjem pa se osredotočimo na vse čute in si vzamemo čas za obrok. Uživamo ob hrani, jemo načrtovano in zgolj, ko smo res lačni, ne pa iz navade, ob priložnosti, zaradi želje, hrepenenja, žalosti ali stresa. Jemo, kolikor potrebujemo, zdravo in načrtovano, hrano jemljemo kot blagoslov in sredstvo, ki nas ohranja zdrave ter pri dobrem počutju. Lažje ohranjamo primerno telesno težo, hrana v nas spodbuja pozitivna občutja. Imamo nadzor nad prehranjevanjem, kar blagodejno vpliva na splošno počutje in zdravje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV