Zadovoljna.si
Hujšanje

Dieta

Kaj narediti, če želite hitro shujšati?

Branka Resnik
15. 06. 2020 06.00
0

Ker smo se v času koronavirusa mogoče malce polenili in večkrat pregrešili, zdaj pa je tik pred nami poletje, smo vprašali strokovnjake, ali je še čas, da lahko oklestimo kak nakopičen kilogram?

Glede na to, da je poletje tik pred vrati, kakšnih vaj naj se lotimo?
Glede na to, da je poletje tik pred vrati, kakšnih vaj naj se lotimo? FOTO: Dreamstime

Letošnja pomlad je zagotovo potekala drugače, kot smo si mogoče zamišljali. Zaradi časa, ki smo ga preživeli doma zaradi novega koronavirusa, je mnogim podrl poletne načrte. Če smo se vsako zgodnjo pomlad potili v telovadnicah ali fitnesu, da bi v poletje zakorakali kar se da fit, nas je letos presenetila karantena in s tem nas je mogoče premamila tudi lenoba. 

Poklepetali smo s strokovnjaki, kajti zanimalo, na je, ali še imamo čas, da do poletja izgubimo kakšen kilogram ali dva. 

"Nikoli ni prepozno, marsikaj se še da pred poletjem, če imamo le voljo in se za to res odločimo," nas je spodbudila Liza Kregar, inštruktorica skupinske fitnes vadbe: "Prvi korak je v resnici največji problem. Na žalost se mora s kavča vsak dvigniti sam, nihče ne more tega narediti namesto tebe. Motivacijo lahko vsaka najde drugje; pri dekletih, ki jim je to že uspelo, pri trenerjih, ki so dobri motivatorji, pri osebni želji, da nekaj spremenimo na sebi … Če imajo možnost, bi svetovala, da povabijo še koga zraven, tudi tako gre lažje. Rada pa bi poudarila, da smo trenerji v glavnem dostopni in prijazni in da res ni razloga za skrb. Prvič je težko, potem pa je super in ti je žal, da nisi že prej začela. Verjemite."

 

Osebna trenerka razkriva načine, kako uspešno shujšati
Preberi še
Osebna trenerka razkriva načine, kako uspešno shujšati

Glede na to, da je poletje tik pred vrati, kakšnih vaj naj se lotimo? "Priporočala bi kombinacijo kardio vadbe in vadbe za moč. Sploh v času koronavirusa se je ponudba online vadb še povečala, tako da izgovorov, da ne vemo, kaj bi počeli, res ni. Za tiste, ki so ljubitelji narave, lahko izvajajo vadbo na prostem (tek, kolesarjenje, hitra hoja …), dodajo pa naj na primer vadbo z utežmi doma. Razne pripomočke se da dobiti po res ugodnih cenah. Zdaj, ko so se ukrepi sprostili, se seveda lahko pridružimo raznim skupinam ali vadbam v fitnesih. Tudi sama izvajam skupinske vadbe na prostem in preko spleta in se imamo res super."

 

Liza Kregar, inštruktorica skupinske fitnes vadbe
Liza Kregar, inštruktorica skupinske fitnes vadbe FOTO: osebni arhiv

Poklepetale pa smo tudi o tem, kdaj je najbolje telovaditi, zjutraj, čez dan, zvečer? "Vsak naj si čas za vadbo izbere glede na svoje počutje in časovno razpoložljivost. Bolj kot to, katero uro dneva izberemo, je pomembno, da treninge izvajamo redno in pravilno in da ne pozabimo tudi na pomembnost zdrave in uravnotežene prehrane. Idealno bi bilo, da smo aktivni vsak dan in od tega 3 - 4x tedensko izvedemo intenzivnejši trening." Tudi večerna vadba ni napačna, če posameznik lahko po vadbi normalno zaspi, še optimistično doda.

Ker so bili zadnji meseci bolj lenobni, pa moramo paziti tudi na to, da ne pride do poškodb. Paziti je treba predvsem na pravilno izvedbo vaj. Če ste začetniki in imate možnost, se posvetujte s trenerjem, da se naučite pravilnih gibov. Za konec pa Liza še doda, naj si ne razbijamo glave, kdaj začeti, kako začeti ali sploh začeti: "Samo začni! Možnosti je nešteto, že kmalu pa si boš neskončno hvaležna, da si se dvignila s kavča! Akcija!"

Vsaj tolikokrat na teden bi morale telovaditi 45 minut na dan
Preberi še
Vsaj tolikokrat na teden bi morale telovaditi 45 minut na dan

Za dobre rezultate pa telovadba ni dovolj, v mislih moramo imeti tudi pravilno prehrano

"Če smo se polenili, potem je čas, da se spravimo nazaj v red. Brez reda je skoraj nemogoče uravnavati telesno težo. Trendi po svetu kažejo, da so se ljudje v času korone res malce zredili zaradi manj gibanja, uživanja več energijsko bogate hrane in povečanega uživanja alkohola," nam v pogovoru zaupa Mojca Cepuš, svetovalka za zdravo prehrano in hujšanje ter certificirana nutricistka. 

Če smo do zdaj jedli, kar nam je pač prišlo pod roke, pa so zdaj, če želimo shujšati, potrebne spremembe: "Pri zajtrku je dobro, če ne jemo sladkarij. Torej brez sladkih kosmičev, čokoladnih namazov, sadnih jogurtov … Velikokrat tudi sadje ni prav posrečena izbira, saj ga ljudje pojedo premalo, prav tako hladna hrana pogosto ne da takšnega občutka sitosti kot topel obrok."

Za zajtrk strokovnakinja predlaga poširano jajce na polnozrnatem toastu, humus namaz in pečenimi šparglji
Za zajtrk strokovnakinja predlaga poširano jajce na polnozrnatem toastu, humus namaz in pečenimi šparglji FOTO: iStock

Za zajtrk so tako priporočljiva živila, ki vsebujejo beljakovine in maščobe in seveda tudi nekaj polnozrnatih ogljikovih hidratov. Kruh z jajci, ovseni kosmiči z orehi, pršut s šparglji, toast, avokado in tuna ... Za kosilo pa moramo pojesti nekaj, kar nam bo dalo energijo za ostanek dneva. Samo juhica ali solata ne bosta dovolj, vseeno pa je potrebno pojesti veliko zelenjave. Ta nas nasiti, nima pa velike energijske vrednosti. Ob tem pa seveda nekaj ogljikovih hidratov - za energijo. To je tudi zadnji obrok, ko lahko brez slabe vesti jemo, kruh, testenine, riž, krompir in tako naprej. 

Za kosilo si pripravite brokolijevo juho, pečeno postrv na ponvi, kuhan krompir z olivnim oljem in drobnjakom, pečene bučke ter skodelico zelene solate z redkvicami. 

Pri večerji ne smemo jesti hrane, ki nam da veliko energije, poudari svetovalka. Večerje naj bo manjša od zajtrka. Tako Mojca najbolj priporoča juhe ter pečeno zelenjavo. Pa tudi solate - če imate dober želodec in surovo zelenjavo dobro prebavljate. Seveda se lahko za večerjo jedo tudi ogljikovi hidrati - skuta s sadjem, jogurt, prosena kaša in podobno: "Odsvetovala pa bi večerje, ki so podobne kosilom, torej velike količine meda, krompirja, testenin …" 

 

Gašper Simčič razkriva: 5 vaj, ki jih lahko izvajate doma
Preberi še
Gašper Simčič razkriva: 5 vaj, ki jih lahko izvajate doma

Poudari, da so vsi makronutrienti pomembni: "Iz dela v  svoji praksi vidim, da diete, ki izključujejo določene makronutriente ne delujejo, ker so preveč restriktivne. Ljudje se jih ne morejo dolgo držati, ker me smejo jesti svojih najljubših jedi." Stvar je v tem, da se količinsko omeni porcije, edina stvar, ki jo lahko jemo več ko hujšamo, je zelenjava. 

Kaj pa pregrehe? Končno gremo lahko spet na kavico, tortico ... Kje potegniti črto? 

Če smo telesno aktivne, si lahko pregrehe privoščimo pogosteje, recimo vsak teden en obrok po izbiri - pica, tortica, čokolada, kar nam paše. Če pa hujšamo samo s hrano je bolje, da imamo obrok po izbiri na vsake 10 dni. Takrat si lahko res privoščimo kar imamo radi. A le za en obrok, ne za cel dan, še poudari.

Pri večerji ne smemo jesti hrane, ki nam da veliko energije, poudari svetovalka.
Pri večerji ne smemo jesti hrane, ki nam da veliko energije, poudari svetovalka.FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658