Zadovoljna.si
Vadba

Dieta

Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden

Špela Zupan
25. 04. 2023 07.02
0

"Čudežne" diete niso zdrave in praviloma nimajo dolgotrajnega učinka. Koliko kilogramov tedensko je še varno izgubiti in koliko manj kalorij je še primerno zaužiti? Zakaj med hujšanjem niso merodajne številke na navadni tehtnici, temveč bi se morali osredotočiti na druge dejavnike, na denimo pridobivanje mišične mase in na izgubo maščob ter na obseg? Pojasnjuje svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.

Žal ali pa morda na srečo ni splošnega napotka za vse, koliko teže je zdravo in varno izgubiti v določenem obdobju, kajti odgovor je odvisen od več dejavnikov. Zavisi od začetne teže, hitrosti prebave in pogostnosti telesne aktivnosti. V izračun je  treba vzeti bazalno presnovo, ki pove, koliko energije porabi telo v času mirovanja za njegovo osnovno delovanje, pri čemer vas bo morda pritegnil podatek, da ženske z več mišično maso v mirovanju porabijo več, saj so mišice kurilci maščob in kalorij.

Kako brez odrekanja zaužiti manj maščob?
Preberi še
Kako brez odrekanja zaužiti manj maščob?

Obenem se je treba ozreti v preteklost in si iskreno priznati, kolikokrat v življenju ste že (neuspešno) poskušali z dietami (verjetno tudi neuravnoteženimi) in koliko ste s tovrstnim hujšanjem "poškodovali" dobro črevesno floro oziroma razmerje med črevesnimi bakterijami. Kako hitro boste hujšali, pa je konec koncev odvisno tudi od kakovosti spanca. Potrebujete ga med sedem in osem ur dnevno, da telesu privoščite počitek in mu omogočite obnovo ter da poskrbite za hormonsko ravnovesje in da umirite prekomeren apetit, je nanizala svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.

"Zagovarjam spremembo prehrambnih in gibalnih navad v smeri, da so bolj zdrave in načrtovane od razvad, ki so nas pripeljale do neželene teže," poudarja svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.
"Zagovarjam spremembo prehrambnih in gibalnih navad v smeri, da so bolj zdrave in načrtovane od razvad, ki so nas pripeljale do neželene teže," poudarja svetovalka na področju prehrane in gibanja Erika Zupančič.FOTO: osebni arhiv

"Pavšalno pa bi lahko ocenila, da je morebiti še varno izgubljati nekako do en kilogram na teden," je vseeno razkrila in v istem trenutku opozorila, da prehitro hujšanje nikakor ni zdravo, da običajno ni učinkovito in da pogosto ne prinese dolgotrajnih učinkov. Namreč, ob prenagli izgubi teže namesto maščobe izgubljamo tudi mišice, kar seveda ni najbolje, saj praviloma pripelje do nezaželenega jo-jo učinka in prej kot slej povrnitve na staro težo. Zato odsvetuje "čudežne" diete, ki priporočajo uživanje manj kot 1500 kilokalorij (6280 kilodžulov) dnevno. "Toliko kalorij dnevno načeloma potrebuje telo za ohranjevanje osnovnih funkcij v telesu in za vzdrževanje notranjih organov. Odrasla ženska, težka okoli 65 kilogramov in z mišično maso okrog 45 kilogramov, dnevno pokuri približno 2000 kilokalorij (8374 kilodžulov) samo za osnovne funkcije telesa brez treningov," je izpostavila.

Kilogram maščobe vsebuje 9000 kilokalorij (37680 kilodžulov), kar pomeni, da morate ustvariti 9000 kilokalorij izgube, da se ga znebite. Če izračunamo, da naredimo deficit 500 kilokalorij (2093 kilodžulov) dnevno, potem bi morali 18 dni vztrajati pri omenjenem primanjkljaju, da bi izgubili kilogram telesne maščobe. Erika Zupančič

Kako se lotiti hujšanja in zakaj se ni smiselno tehtati zgolj na navadni tehtnici?

Če želimo shujšati, je treba ustvariti kalorijski deficit in primerno razliko v kalorijah dosežemo na dva načina – z dobro načrtovano prehrano in s povečano telesno aktivnostjo. Za pomoč se lahko na začetku posvetujete s strokovnjakom za prehrano in telovadbo, ki bo znal podati vam prilagojene napotke in vas usmeril na nov način življenja. Morda se je pred štartom pametno tudi fotografirati, da boste ponosni lažje opazili rezultat in spremembe. "Za osvojitev novih navad rabimo samo tri tedne, ki jih potem zgolj ponavljamo. Pogled na začetno fotografijo in potem na nadaljne spremembe ter dobro počutje pa bosta gonili za vztrajanje," je prepričana.

Približno enako velike ženske imajo lahko podobno kilogramov, a so videti povsem različno zgolj zaradi telesne sestave - ene so lahko na videz bolj vitke, ker imajo več mišic kot maščob, in obratno.
Približno enako velike ženske imajo lahko podobno kilogramov, a so videti povsem različno zgolj zaradi telesne sestave - ene so lahko na videz bolj vitke, ker imajo več mišic kot maščob, in obratno.FOTO: Dreamstime

Ob vsem se je treba zavedati, da številke na (navadni) tehtnici niso edini niti merodajni pokazatelj uspešnosti zdravega hujšanja. Namreč, ob pravilni prehrani in telovadbi se maščoba spreminja v mišice, telo se preoblikuje ... Mišice so težje kot maščobe, torej lahko dlje časa ni želenega številčnega rezultata. Bolj je priporočljivo natančnejše in bolj merodejno preverjanje na merilniku telesne sestave, ki poleg telesne teže prikaže odstotek mišic, maščobe, vode in skeletnega mišičevja ter prav tako indeks telesne mase in presnovo v mirovanju.

 Kako se lotiti hujšanja po 40. letu?
Preberi še
Kako se lotiti hujšanja po 40. letu?

"Želim si doživeti dan, ko se bodo ženske nehale obremenjevati, koliko kilogramov kaže tehtnica, in ko se bodo raje začele pogovarjati, koliko imajo odstotkov podkožnega maščevja, kilogramov mišic in telesne vode ter kakšna je njihova mineralna gostota kosti. Navedeno so namreč dejansko kazatelji, ki jih prikažejo merilniki telesne sestave in ki dejansko pričajo, kako kakovostno se prehranjujete in ali imate primeren življenjski stil za ohranjanje dobre kondicije - tako telesne kot čustvene," je poudarila Erika Zupančič.

Odličen trening za vse, ki želite shujšati
Preberi še
Odličen trening za vse, ki želite shujšati

Po njeni oceni je smiselno tehtanje na merilniku enkrat na teden ali na 14 dni. Med hujšanjem ravno zaradi zgoraj naštetih razlogov ne priporoča preveč uporabo navadne tehtnice, ki - ponovimo - prikaže zgolj kilograme in dejansko ne pokaže, koliko ste izgubili mišične mase, telesne vode in maščob (tako podkožne kot med notranjimi organi - visceralne). Istočasno svetuje merjenje obsegov okoli pasu, bokov, stegen in nadlahti, "saj so zmanjšani obsegi prej pokazatelj zdravega izgubljanja telesne maščobe kot navadna tehtnica". Pri hujšanju moramo namreč paziti, da ne izgubljamo mišične mase oziroma, če že, da je ne izgubimo več kot maščob, ker tedaj sledi jo-jo učinek, je opozorila.

Nikakor ni priporočljivo izgubljati telesne teže na račun mišic. Če pa jih izgubljamo ob hujšanju, potem je obenem dobro, če kopni tudi maščoba. Čeprav "hujšamo" tudi v mišice, se tedaj vseeno v osnovi izboljšuje telesna sestava. Erika Zupančič

"Ob vztrajanju se prave in prve spremembe telesne sestave pokažejo v enem ali dveh tednih, pri čemer je želen in zdrav potek hujšanja več ali enako mišic, manj maščob in več vode," je pojasnila. Obenem je izpostavila, da ženskam radi nagajajo tudi hormoni in med menstruacijo so lahko drugačni rezultati. "Telo kopiči telesno težo, ki jo bo med menstruacijo začelo zopet izgubljati. Zato med menstruacijo ne priporočam meritev na analizatorju, ker niso merodajne vrednosti. Praviloma so slabše, kot če bi bile v preostalih obdobjih cikla," je razložila.

Med hujšanjem je bolj priporočljivo preverjati rezultate na merilniku telesne sestave, ki poleg telesne teže prikaže odstotek mišic, maščobe, vode in skeletnega mišičevja ter prav tako indeks telesne mase in presnovo v mirovanju.
Med hujšanjem je bolj priporočljivo preverjati rezultate na merilniku telesne sestave, ki poleg telesne teže prikaže odstotek mišic, maščobe, vode in skeletnega mišičevja ter prav tako indeks telesne mase in presnovo v mirovanju.FOTO: Dreamstime

Kako vztrajati pri hujšanju? Kje najti motivacijo?

Erika Zupančič si torej srčno želi, da bi se enkrat za vselej prenehali obremenjevati zgolj s kilogrami in da bi se bolj začeli osredotočati na videz telesa kot celote. Za zdravje in tudi za izgled je namreč bistveno bolj pomembno, koliko imate mišične mase, telesne maščobe in vode, zato imajo približno enako velike ženske lahko podobno kilogramov, a so videti povsem različno zgolj zaradi telesne sestave - ene so lahko na videz bolj vitke, ker imajo več mišic kot maščob, in obratno.

"Ne želim, da se ob morebitnem nezadovoljstu s postavo predajate uspehu/neuspehu modernih diet, pač pa začnete trajno spreminjati svoje prehrambene in gibalne navade. To namreč v resnici pomeni beseda "dieta" - način življenja," je obrazložila. "Začnite se prehranjevati tako, da nikoli ne izpustite zajtrka, da vam tako ne bo toliko nihal krvni sladkor skozi cel dan. Začnite načrtovati obroke, da boste vzpostavili red tako v telesu kot v življenju. Nezdrava živila nadomestite z zdravimi - namesto čokolade ali sladkarij pojejte najljubši sadež. Vsak dan se gibajte, pa čeprav si privoščite samo za polurni sprehod," je naštela.

Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?
Preberi še
Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?

Hujšanje je vsekakor proces, ki se ne zgodi čez noč. Ni hitrega recepta, ni bližnjic, ni goljufanja (razen samega sebe). Potrebni sta trdna odločitev in trdna volja, treba je vztrajati. "Ko se odločimo za spremembo prehranjevalnih in gibalnih navad s ciljem izgube telesne teže, nam uspeva, če vztrajamo," je zatrdila Erika Zupančič. Če niste zadovoljni s postavo, je po njenih mesedah ključno "vztrajati, vztrajati in vztrajati v navadah, ki vam prinašajo dobro počutje" in se resnično odločiti za spremembo življenja.

Pa srečno in trdno voljo vam privoščimo! Vztrajajte, verjemite, vredno in hvaležno je.

Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658