Zadovoljna.si
Priprava obrokov vnaprej

Dieta

Kako načrtovati obroke?

J.V.
30. 08. 2022 05.00
0

Načrtovanje obrokov vnaprej je ključno, če se želite prehranjevati zdravo in uravnoteženo ali izgubiti kakšen odvečen kilogram. Obenem vam bo pomagalo, da se boste izognili vprašanjem, kot je 'Kaj jesti za večerjo', in se izognili situacijam, ko vam zmanjka časa za pripravo obroka.

Razmišljanje, kaj boste jedli vsak dan, je lahko zelo stresno. Večina nas mora danes žonglirati med službo in družinskim življenjem, potem pa so tukaj še tudi številne druge obveznosti, ki se jim ne moremo izogniti. Zaradi vsega tega je priprava obrokov lahko veliko breme in pogosto se zatečemo k hitri prehrani in hrani, ki jo naročimo na dom. Da bi poskrbele, da bo vaša prehrana vsak dan uravnotežena, vam predlagamo, da obroke začnete načrtovati vnaprej. 

Načrtovanje obrokov vnaprej je postalo v zadnjih letih zelo priljubljeno, s tem, ko rastejo cene v restavracijah, pa narašča tudi število ljudi, ki si malico v službo prinesejo od doma. Obroke lahko načrtujete za poljubno število dni, mnogi vnaprej pripravljeni obroki pa zdržijo v hladlniku približno tri dni. 

Kaj je načrtovanje obrokov?

To pomeni, da določite, kaj boste jedli naslednjih nekaj dni. Vnaprej lahko načrtujete vse obroke dnevu, ali pa le določene. V zadnjem času je to postalo zelo priljubljeno, saj ima številne prednosti. Med drugim boste na ta način prihranili kar nekaj časa in denarja, obenem pa se boste tako tudi lažje držali zdrave in uravnotežene prehrane. 

Načrtovanje obrokov
Načrtovanje obrokovFOTO: Dreamstime

3 nasveti za načrtovanje obrokov

Če ste do sedaj verjeli, da je to zamudno in zapleteno, naj vam povemo, da temu ni tako. Kadarkoli boste v načrtovanje obrokov vložili čas in energijo, se vam bo to v tednu, ki je pred vami povrnilo. Tako pri nakupovanju hrane, kot tudi razmišljanju, kaj bi jedli.Svetujemo vam, da pri tem upoštevate vaše individualne prehranske potrebe in cilje, pa tudi finančna sredstva in čas, ki ga imate na razpolago. Če upoštevate vse to, boste lahko v celoti izkoristili prednosti, ki jih ponuja načrtovanje obrokov. 

Tukaj so trije preprosti nasveti za optimalno načrtovanje obrokov:

Najprej poiščete recepte ali izberete osnovne sestavine in vrste obrokov, ki jih boste zlahka sestavili. V katero smer se boste odločili iti, je povsem odvisno od vašega časa in kuharskih izkušenj. Morda boste želeli razmisliti tudi o živilih, ki jih že imate pri roki, da jih porabite in ne bodo šla v nič. Izberete lahko hitre in enostavne obroke za delovne dni ter bolj zahtevne in časovno zamudne recepte za vikend, ko imate za kuhanje ponavadi več časa. Lahko celo načrtujete pripravo večjih obrokov ob koncu tedna, ki jih boste nato lahko jedli še med tednom in s tem prihranili še več časa in denarja.

Naredite nakupovalni seznam, ki vključuje vse sestavine, ki jih boste potrebovali za pripravo obrokov. Najbolje je, da začnete tako, da na hitro naredite zalogo osnovnih živil in živil, ki jih že imate, da vidite, kaj vse morate kupiti. Ne pozabite, da če že imate žita, kot je rjavi riž, vendar recept zahteva kvinojo, lahko enostavno naredite zamenjavo živila, namesto da bi kupovali dodatne izdelke. Sicer pa naj bodo na vašem seznamu vedno zelenjava, ki jo lahko vnaprej narežete, živila, ki vsebujejo beljakovine in polnozrnate žitarice.

Ideje za seznam živil

- Polnozrnata žita, kot sta rjavi riž in kvinoja.

- Zelenjava in zelena solata.

- Stročnice, kot so fižol, čičerika in leča.

- Zelenjava, kot so paradižnik, kumare, korenje.

- Oreščki in semena.

- Sveža zelišča.

- Puste beljakovine, kot so piščančje prsi, tofu.

- Zelenjava za kuhanje, kot so brokoli, cvetača, sladki krompir, stročji fižol.

- Sadje, kot so jagode, jabolka, banane, maline, breskve.

- Prelivi in omake.

- Konzerve, kot so paradižnikova omaka, fižol, tuna.

- Osnove, kot so posušena zelišča in začimbe, sojina omaka, olja in kis.

Priprava obrokov vnaprej
Priprava obrokov vnaprejFOTO: Adobe Stock

Pripravite obroke

Serijsko lahko skuhate oziroma pripravite več celotnih obrokov, ali pa pripravite posamezne sestavine, ki jih nato hranite v hladilniku. Na primer narežete vso zelenjavo in jo shranite v zaprto posodo, skuhate riž itd. Tako bo priprava obroka kasneje veliko hitrejša, saj boste imeli vse sestavine že pripravljene.

S tem, ko boste načrtovanje obrokov vključili v svojo tedensko rutino, bo hitro postalo navada. Postopek samo vsak teden ponovite in še preden se boste zavedli, bo to postalo nekaj povsem avtomatskega. Po določenem času boste tudi bolje vedeli, kaj vam ustreza in kaj ne. Če v prvem tednu ali dveh začnete preprosto, lahko kasneje nadaljujete z bolj zapletenimi ali ustvarjalnimi recepti ali celo začnete vključevati več obrokov in prigrizkov v svoje načrtovanje in pripravo.

Prav tako je pametno, da imate vse, kar potrebujete za enostavno načrtovanje in pripravo obroka. Potrebovali boste dovolj posod za shranjevanje hrane, v katere boste lahko shranili pripravljeno in kuhano hrano. Drugi predmeti, ki jih je treba upoštevati, so delovni listi za načrtovanje obrokov ali seznami in oznake za vaše obroke ali aplikacije za načrtovanje obrokov, ki lahko olajšajo postopek.

Kaj lahko pripravite vnaprej?

Za zajtrk lahko vnaprej pripravite različne nočne ovsene kaše, smoothije, jogurt z dodatkom sadja po želji ali sendvič. Za kosilo so pogosta izbira različne enolončnice, solate, žitarice, kot sta riž ali kvinoja, ki jim dodate poljubno meso, zelenjavo in druge dodatke, ter testenine na tisoč in en način. Zelo priljubljene so v zadnjem času postale tudi 'poke' sklede in zavitki s tortiljo. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 658