Zadovoljna.si
Ogljikovi hidrati

Dieta

Mit: Če želite shujšati, ne smete jesti ogljikovih hidratov

J.V.
30. 12. 2019 08.37
2

Izogibanje ogljikovim hidratom je ponavadi prva stvar, ki jo naredimo, kadar želimo izgubiti kakšen odvečen kilogram. Da se jih bojimo povsem po nepotrebnem, opozarjajo tudi prehranski strokovnjaki in dodajo, da se redimo zaradi previsokega kaloričnega vnosa. Konec dneva je torej vse odvisno od tega, koliko kalorij ste zaužili in koliko porabili in ne od tega, ali ste si za kosilo privoščili testenine.

Koliko ogljikovih hidratov lahko pojemo?

Vprašanje, ki si ga je zastavil že vsak in na katerega je za Vizita.si odgovorila prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa. Ta poudarja, da je ogljikove hidrati treba omejiti, zlasti če niste dovolj fizično aktivni, ni pa jih treba popolnoma črtati z jedilnika. 

Osebna trenerka razkriva načine, kako uspešno shujšati
Preberi še
Osebna trenerka razkriva načine, kako uspešno shujšati
Tudi pravilno kombiniranje prepreči hitro rast krvnega sladkorja.
Tudi pravilno kombiniranje prepreči hitro rast krvnega sladkorja. FOTO: Thinkstock

“Pojejte malo manj škrobnih živil in jejte več zelenjave. Dodajte tudi nekaj rastlinske maščobe. Mediteranski narodi imajo malo sladkorne bolezni, zato je dobro posnemati njihov način prehranjevanja,” razlaga prehranska strokovnjakinja. “Uživajo sorazmerno veliko maščob, predvsem v obliki olivnega olja, torej v obliki enkrat ali večkrat nenasičenih maščob. Ne uživajo veliko mesa, temveč pogosteje posegajo po ribah. Poleg tega ne pretiravajo z ogljikovimi hidrati. Ti naj predstavljajo približno četrtino krožnika. Polovico naj zavzema zelenjava, ki ima sorazmerno malo ogljikovih hidratov in veliko vlaknin. Na četrtini krožnika naj bodo beljakovinska živila – riba, skuta, grški jogurt …”

- spadajo med makrohranila kot maščobe in beljakovine

- so skupina živil z enako energetsko vrednostjo kot beljakovine in malo več kot še enkrat manjšo od maščob

- med ogljikove hidrate uvrščamo enostavne sladkorje in sestavljene ogljikove hidrate (npr. škrob)

- prebava ogljikovih hidratov se začne že v ustih in ne šele v želodcu ali celo še malo nižje, kot to navadno velja za beljakovine in maščobe

Vedeti je treba, koliko energije potrebuje vaše telo

Da se ogljikovim hidratom ni treba povsem odreči, ampak jih le uživati v zmernih količinah, poudarja tudi prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš"Ljudje lahko shujšajo en kilogram na teden, pa vsak dan jedo kruh in krompir." Kot večina prehranskih strokovnjakov sicer priporoča polnovredne ogljikove hidrate in polaga na srce, da jih je treba uživati, saj nam dajejo energijo. Ko govorimo o hujšanju, je le treba vedeti naslednje: “To energijo boš ali porabil ali shranil v obliki maščobnih zalog za kasneje. Trik je torej, da veš, koliko energije potrebuje tvoje telo."

Ogljikovi hidrati: kaj, kdaj, koliko?
Preberi še
Ogljikovi hidrati: kaj, kdaj, koliko?

Zakaj polnovredni ogljikovi hidrati?

Ker vsebujejo več prehranskih vlaknin, ki so odlične za prebavo, pomagajo pri izločanju strupov iz telesa, nasitijo in preprečijo prevelika nihanja krvnega sladkorja. Poleg tega da izbiramo boljše vire ogljikovih hidratov, je res bistveno še, da jih pravilno kombiniramo z zelenjavo, beljakovinami in zdravimi maščobami (v primeru ovsenih kosmičev za zajtrk pa z beljakovinami in sadjem). Tudi pravilno kombiniranje prepreči hitro rast krvnega sladkorja.

Enostavne ogljikove hidrate zamenjajte s polnovrednimi.
Enostavne ogljikove hidrate zamenjajte s polnovrednimi.FOTO: iStock

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 375