Zadovoljna.si
Paleo dieta

Dieta

Kaj je paleo dieta in zakaj je tako priljubljena?

Špela Zupan
06. 02. 2023 05.00
0

Nekoč so se tako prehranjevali naši davni predniki, ampak, ali je paleolitska dieta zdrava in varna tudi za "modernega" človeka? Odgovarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter.

Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti
Preberi še
Ketogena dieta: vse, kar morate vedeti

Paleolitska dieta posnema pradavno prehrano naših prednikov iz paleolitske dobe izpred 2,6 milijona do okoli 10.000 let pred sedanjostjo. Poznana je tudi kot dieta jamskega človeka, kamene dobe ter lovcev in nabiralk in vključuje pusto meso, divjačino, ribe, jajca, sadje, zelenjavo, oreščke in semena ter rastlinska olja, medtem ko izrecno prepoveduje uživanje mleka in mlečnih izdelkov, žitaric, krompirja, moke, stročnic, sladkorja in soli ter vseh predelanih živil.

Njeni zagovorniki so prepričani, da bi se morali prehranjevati kot nekoč, ko še ni bilo kmetijstva, živinoreje in vzreje drugih živali, vzgoje zelenjave in sadja. Človeško telo po njihovem prepričanju ni genetsko prilagojeno za moderen način (prekomernega in prebogatega) prehranjevanja, ki po njihovih navedbah vodi v številne kronične bolezni, med njimi v debelost, bolezni prebavil, sladkorne bolezni in srčno-žilna obolenja. Zato jo podporniki še posebej priporočajo ljudem, ki se želijo vrniti k naravi in tudi shujšati. "Prodajajo" jo kot zdravo in v osnovi bolj pisano na potrebe človeka.

Najbolje je shujšati z raznovrstno prehrano, brez izločanja živil. Treba je zgolj zaužiti manj kot pokurite, za zdravo izgubo kilogramov pa je potrebno skrbno načrtovati obroke, telovaditi in dolgoročno spremeniti življenjski stil, poudarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN.
Najbolje je shujšati z raznovrstno prehrano, brez izločanja živil. Treba je zgolj zaužiti manj kot pokurite, za zdravo izgubo kilogramov pa je potrebno skrbno načrtovati obroke, telovaditi in dolgoročno spremeniti življenjski stil, poudarja klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN. FOTO: osebni arhiv

Ni pomembno zgolj shujšati, priporočljivo je izgubiti kilograme na zdrav način

Odgovor na vprašanje, ali je paleo dieta zdrava, ali z njo dobite vsa potrebna hranila in ali je primerna za hujšanje, je podal klinični dietetik in športni nutricionist Luka Roter, mag. dietet., CISSN. Najprej je izpostavil, da lahko shujšate s kakršno koli dieto oziroma z načinom prehranjevanja, če le zaužijete manj energije (kalorij) kot je porabite. Kilograme lahko torej izgubite brez kakršne koli shujševalne diete, se pravi brez omejevanja določenih živil ali skupin živil, če ste zaužili manj kalorij kot ste jih porabili. Primanjkljaj medtem telo črpa iz "shranjenih virov energije v telesu - iz maščobe, iz ogljikovih hidratov, ki so v telesu shranjeni v obliki glikogena, pa tudi iz beljakovin, predvsem iz mišic, in vmes izgubljate kilograme."

Lahko torej shujšate z dieto ali pa z normalnim, raznovrstnim prehranjevanjem, a zgolj, če pojeste manj kot porabite. "Če bi nekdo želel le izgubiti kilograme na tehtnici, se mu tako ni potrebno obremenjevati, kaj naj je, temveč koliko naj je, in vodilo je - poje naj manj kot porabi. Zgodba pa je povsem drugačna, če bi nekdo rad shujšal na zdrav način. Tedaj je potrebno poleg vnosa kalorij tudi paziti, kaj nekdo poje," je pojasnil. 

Viri beljakovin, s katerimi se kilogrami topijo in ni stradanja
Preberi še
Viri beljakovin, s katerimi se kilogrami topijo in ni stradanja
Paleo dieta
Paleo dietaFOTO: Dreamestime
Živila, ki jih morate nujno jesti, če hujšate
Preberi še
Živila, ki jih morate nujno jesti, če hujšate

Zdravo hujšanje po njegovi razlagi pomeni dvoje. Prvič, da v času hujšanja telesu vseeno zagotovite vsa hranila v zadostnih količinah, zato da ohranjate zdravje, in drugič, da izgubljate težo iz maščobe ter ne mišic in telesne vode, "kar je večinoma rezultat komercialnih diet za hujšanje".

Klinični dietetik in športni nutricionist namreč opaža, da komercialne diete praviloma temeljijo na navodilih, katera živila morate jesti in katera je potrebno izločiti, v smislu "ne smete jesti kruha, ogljikovih hidratov, banan, masla ...", čeprav bi morali biti v resnici dejansko pozorni, katera hranila zaužijete, koliko in kdaj. Izjemno pomembno je recimo, da med hujšanjem vnesemo primerno dovolj beljakovin, saj z njimi preprečujete izgubo mišic in si zagotovite daljši občutek sitosti. "Beljakovine lahko recimo dobite med drugim z mesom, ki ga promovira paleo dieta, lahko pa jih zaužijete z mlekom in mlečnimi izdelki, ki jih prepoveduje. Celo več - raziskave so pokazale, da ima ravno uživanje mleka dodatni pozitivni učinek pri hujšanju," je razložil.

Kako zaužiti več beljakovin, zlasti če hujšate?
Preberi še
Kako zaužiti več beljakovin, zlasti če hujšate?
Izguba teže
Izguba težeFOTO: Dreamstime

Bolj kot sama živila pa so pomembna hranila. 

"Bolj pomembno kot omejevati določena živila je čimbolj razširiti možnost izbora živil, ki posamezniku ustrezajo, ki jih ima rad, ki si jih zna pripraviti in ki si jih konec koncev lahko privošči. In znano je, da je ravno paleo dieta med dražjimi komercialnimi dietami. Hujšanje je namreč dolgotrajen proces in bolj kot si ga otežimo z omejevanjem živil, s težko pripravo obrokov in z nakupi dragih živil, hitreje nam bo zmanjkalo volje in tudi denarja," je opozoril. Zaradi vsega navedenega "nikomur ne bi konkretno priporočal paleo diete (ali katere koli druge komercialne diete), saj ni nikakršne potrebe, da nekdo ob zdravem hujšanju ne bi smel zaužiti zmerne količine na primer polnozrnatega kruha ali testenin, mleka in mlečnih izdelkov in podobno, kar paleo dieta med drugim odsvetuje."

Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?
Preberi še
Ali res obstaja hrana z negativnimi kalorijami?

Da ne bo pomote - z živili, ki jih priporoča paleo dieta, ni nič narobe in so vsebovana tudi v prehranskih priporočilih za zdravo prehranjevanje, ki veljajo v Sloveniji. "Vendar pa sama po sebi ne zagotavljajo hujšanja ali zdravja, saj je pomemben energijski vnos, torej, koliko boste pojedli. Prav enostavno se lahko zgodi, da boste pojedli preveč in se celo zredili, posledica dolgoročnega prevelikega vnosa hrane (tudi s paleo dieto), pa bo pripeljala do enakih sodobnih kroničnih bolezni, pred katerimi svarijo zagovorniki paleo diete," je izpostavil. Obenem je še posebej opozoril na neprimernost diet, ki omejujejo določena živila ali skupino živil in ob katerih lahko posledično ne zaužijte doloženih hranil v dovolj velikem obsegu. Tovrstne diete niso primerne niti na dolgi niti ne na kratek rok, saj si tako po nepotrebnem ogrožate zdravje, je opozoril.

Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden
Preberi še
Toliko kilogramov (in nič več!) je še zdravo izgubiti na teden

Pri paleo dieti, ki denimo izključuje mleko in mlečne izdelke ter žita in žitne izdelke, lahko po njegovih pojasnilih obstaja resna nevarnost, da ne dobite recimo dovolj kalcija in prehranskih vlaknin. Zato se je vselej treba vprašati, katerih hranil ne vnesete dovolj in kako jih boste nadomestili za zagotovitev zdravja. "Čim začnete iz prehrane izključevati živila, kar je vedno navodilo komercialnih diet, stvar postane zelo zapletena in resna. Pa povsem brez kakršnega koli utemeljenega razloga, saj raziskave redno dokazujejo, da nobena komercialna dieta ne predstavlja prednosti za zdravo hujšanje v primerjavi z raznovrstno prehrano," je opomnil.

Zagovorniki paleo diete pravijo, da so vzrok za sodobne kronične bolezni predvsem v moderni prehrani, in menijo, da bi se morali prehranjevati bolj kot naši predniki.
Zagovorniki paleo diete pravijo, da so vzrok za sodobne kronične bolezni predvsem v moderni prehrani, in menijo, da bi se morali prehranjevati bolj kot naši predniki. FOTO: Dreamstime

Ni spiska čarobnih živil, ni čudežnega prehranskega dopolnila in ni magične diete

Najbolj ustrezno je torej zdravo shujšati z raznovrstno prehrano ob upoštevanju priporočilih stroke in znanosti. Odrekanja v smislu izločevanja živil so odveč in celo nezdrava, zato v bistvu ni potreb po sledenju strogih diet. "Morda si bolj želite magične rešitve in spiska živil, ki jih boste jedli (diete) in ob katerih boste shujšali, ali mogoče celo čarobnega prehranskega dopolnila. Žal tega (še) ni. Potrebno se je le seznaniti s priporočili za zdravo prehranjevanje, z vsakdanjo, raznovrstno prehrano, za katero ne potrebujete spiska prepovedanih in obveznih živil ali dodatnega denarja za draga prehranska dopolnila," je prepričan.

Ob hujšanju se lahko obrnete na prehranskega strokovnjaka - dietetika, ki lahko na primeru personaliziranega jedilnika predstavi prehrano, personalizirano dieto za zdravo in uspešno hujšanje. Poleg izgube kilogramov je namreč ključno zdravo preoblikovanje telesne sestave (izguba maščobe in pridobitev mišične mase) in dolgoročna sprememba navad prehrane, telovadbe in življenskega stila na sploh. Ključno je namreč vzdrževanje tudi po končanem hujšanju. "Končni uspeh ne pomeni trenutka, ko je oseba dosegla željene kilograme ali izgled, ampak, da oseba telesno težo v prihodnosti tudi obdrži," je na koncu poudaril Luka Roter, mag. dietet., CISSN.

Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?
Preberi še
Kaj jesti za večerjo, če želite shujšati?
Mailing

Zadovoljna fit

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 646