Tako ženske kot tudi moški se lahko velikokrat znajdejo v tako imenovanem začaranem krogu diet in prenajedanja. "Razlogi so različni, med drugim neznanje glede procesa izgube odvečne maščobe, zaradi katerega nasedejo raznoraznim rezultatskim obljubam diet, programov, izdelkov ... K odločitvi definitivno pripomore želja po hitrem (vidnem) rezultatu – torej, da je vidno, da je oseba shujšala, saj še vedno menimo, da je to edini način za izboljšanje počutja in zdravja," je opisala Dajana Smolnik, dipl. in mag. dietetike z opravljenim izobraževanjem "Binge eating essentials for health professionals".
Pri svojem delu opaža, da se ženske pogosteje zatekamo k strogim dietam kot moški. "To bi lahko pripisali več dejavnikom. Opazovalne študije navajajo, da se ženske na splošno bolj obremenjujemo s hrano kakor moški. Bolj pazimo na vnos sladkorja, na zadosten vnos sadja in zelenjave, na manjši vnos nasičenih maščob in podobno, kar lahko pri nekaterih pelje tudi v ekstreme (restriktivne diete)," je pojasnila.
Izpostavila je stalno spreminjajoče se lepotne ideale, ki nas obdajajo na televiziji, v revijah, na družbenih omrežjih ... "in ženske si z izpostavljanjem tovrstnih vsebinam velikokrat ustvarjamo nerealno sliko, kako bi moralo izgledati naše telo. Nekatere so prepričane, da bodo, če bodo jedle in telovadile kot neka znana oseba, tudi one bolj srečne, zadovoljne same s seboj, bolj uspešne ali spoštovane."
A - kot poudarja - je edino normalno, da so telesa različna in da izgledamo drugače. "Tudi, če bi vsi enako jedli in telovadili, bi še vedno vsi izgledali drugače. Zato tudi ni tako poredko, da se diet poslužujejo ženske s popolnoma zdravo telesno maso in funkcionalnim telesom – pogosto gre za težave s samopodobo, kar ni tako nedolžno kot nekateri menijo," je opozorila.
Ni vsako prenajedanje enako
Ko govorimo o prenajedanju, je zelo pomembno vedeti, da ni vsako prenajedanje enako. "Namreč, besedo prenajedanje bi morali uporabljati zelo pazljivo – to, da si za kosilo na pikniku pojedel več kot doma za kosilo, ni prenajedanje, ampak gre za neprijetno sitost," je poudarila.
Po njenih pojasnilih moramo ločiti izraz "prenajesti se" od "prenajedanja" (angleško binge eating) in oboje obvezno od "BED" (angleško binge eating disorder), ki spada med motnje hranjenja. "BED je namreč kompleksna motnja, duševna bolezen in ima določene diagnostične kriterije. Prenajedanje (binge eating) pa je izolirano vedenje, ki se dogaja neodvisno od motnje hranjenja," je obrazložila. Pri BED in prenajedanju ne gre za napad lakote, temveč so v ozadju drugi dejavniki, med njimi običajno potešitev čustev, neprijetnih dogodkov, travma (odrasla ali otroška), lahko tudi kombinacija. Zato se priporoča celostna obravnava pri dietetiku, psihoterapevtu ali psihiatru in tudi osebnem zdravniku.
Poznamo pa še eno obliko prenajedanja, in sicer po dieti. "Pojavi se kot posledica dolgotrajne restrikcije ali pa tudi ekstremne restrikcije v krajšem času. Gre za običajen preživetveni odziv telesa," je pojasnila. Nihanje med dietami in prenajedanjem slabo vpliva na zdravje in počutje ter "dolgotrajno pomeni stalne spremembe v presnovi in prilagajanje telesa na ekstremne spremembe, kar seveda povzroča stres. Kako točno bo pa vse skupaj vplivalo na zdravje, je odvisno od osebe in same situacije (koliko časa traja restriktivna dieta, kaj izključujemo ...)."
"Je pa definitivno nekaj zagotovo pri vseh – ob restriktivnih dietah, kjer je vnos energije prenizek za osebo, bo manjša številka na tehtnici čez čas bolj na račun izgube mišične mase. Omenjeno je vse prej kot zdravo, saj je mišična masa povezana z boljšim zdravjem. Torej, lahko smo na koncu diete "suhi", a imamo preveč maščobe v telesu. Zato kilogrami (predvsem samostojno) niso najboljši pokazatelj zdravja oziroma zdravega telesa," je opozorila Dajana Smolnik.
Po potrebi poiščite strokovno pomoč
Vsem, ki se že dolgo vrtijo v začaranem krogu diet in prenajedanja, priporoča, naj poiščejo strokovno pomoč in podporo. "Sami boste težko ugotovili, s kakšno težavo se soočate (imamo različne oblike prenajedanja). Težko sami izzovete svoja napačna prepričanja o prehrani in izgledu, ki so globoko zakoreninjena v vas," je prepričana. Prav tako je vsaka situacija drugačna in se razlikuje od posameznika do posameznika.
Strokovnjak bo znal individualno svetovati pristop, s katerim bo naslovil vaše individualne težave. "Namreč, ni enega "pravilnega" načina prehranjevanja, ki bi veljal za vse enako in ne srečujejo se vsi z enakimi težavami. Primerna prehrana je taka, da bo zadostovala energijskim in hranilnim potrebam posameznika, ki bo ohranjala funkcionalnost in moč telesa, podprla dobro počutje, taka, zaradi katere recimo ne bo prišlo do izostanka menstruacije ... Temu je treba stremeti kot ženska in ne telesnim lepotnim idealom, ki jih postavljajo hollywoodske zvezde," je še poudarila.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV