Vegetarijanska dieta ima tako pluse kot minuse.
Medtem ko številne raziskave kažejo, da vegetarijanska dieta zmanjšuje tveganje za razvoj srčnih bolezni in pojav krvnih strdkov (običajno zaradi nižje ravni holesterola), pa po drugi strani hitreje pride do pomanjkanja nekaterih hranljivih snovi (npr. vitamina B12, vitamina D, kalcija, železa, itd.).
Vegetarijanska dieta navadno vključuje hrano, ki ima nizko vsebnost maščobe, veliko vlaknin, manj soli, antioksidantnih vitaminov ter več kompleksnih ogljikovih hidratov in manj enostavnih sladkorjev. Že omenjene vitamine in minerale, ki jih vegetarijanska dieta navadno ne vključuje (vsaj ne veliko), je sicer možno nadomestiti, toda za to je potrebno precej veliko načrtovanja.
Vedeti moramo, da kljub temu, da je vegetarijanstvo vedno bolj razširjeno, še vedno prihaja do nekaterih zmotnih prepričanj o vegetarijanski prehrani, zato smo se odločili, da razrešimo 5 najpogostejših dilem.
Vegetarijanstvo zagotavlja izgubo teže
Pravilna vegetarijanska prehrana vam sicer lahko pomaga pri izgubi teže, toda izguba teže nikakor ni zagotovljena, če jeste hrano, ki ni zdrava. Veliko živil, od čipsa do nekaterih piškotov, ne vsebuje živalskih proizvodov, a če je vaš cilj shujšati, se jim morate vseeno izogibati.
Priporočljivo je, da zmanjšate vegetarijanske vire sladkarij in prigrizkov ter namesto tega načrtujete svoj jedilnik okoli veliko sadja in zelenjave ter rastlinskih virov beljakovin, kot so fižol in oreščki. Drugi nasitni vegetarijanski viri beljakovin vključujejo jajca in mlečne izdelke, kot sta navaden grški jogurt in skuta.
Sladkor iz sadja je škodljiv
Čeprav vegetarijanska prehrana vsebuje veliko zelenjave in sadja, navadno ju vključimo v vsak obrok, da telesu zagotovimo veliko vlaknin, vitaminov in mineralov, se vam sladkorja v sadju ni potrebno bati.
Med naravnim in dodanim sladkorjem je namreč velika razlika. Sladkor običajno dodajamo keksom, tortam, sladkarijam in podobnim živilom, po drugi strani pa sadje vsebuje naravni sladkor oz. fruktozo. S to naravno sladkobo prihaja tudi množica vitaminov, mineralov in fitonutrientov – rastlinskih kemikalij, ki vaše telo ohranjajo zdravo, hkrati pa preprečujejo razvoj bolezni.
Vegetarijanska prehrana je dolgočasna
Če ste vegetarijanec, vam ni treba živeti samo od tofuja in dušene zelenjave. Čeprav ste morda navajeni uporabljati meso v receptih, boste ugotovili, da ga lahko zlahka nadomestite z lečo, fižolom, tempehom in drugimi vegetarijanskimi beljakovinami. Lahko eksperimentirate tudi z bolj novimi živili in okusi.
Z vegetarijansko prehrano je težko zgraditi mišice
Mnogi ljudje mislijo, da z rastlinsko prehrano ne morejo dobiti dovolj beljakovin za izgradnjo mišic, vendar je toni povsem res.
Številne vegetarijanske jedi zagotavljajo prav toliko beljakovin kot meso in celo več vitaminov, mineralov in antioksidantov. V kolikor ste pripravljeni svoj jedilnik načrtovati, lahko z vegetarijansko prehrano normalno zgradite mišice.
Priporočamo, da poskusite z vsakim glavnim obrokom zaužiti od 20 do 30 gramov beljakovin. Odločite se lahko na primer za smuti iz fižola in banane za zajtrk in sendvič s čičeriko za kosilo ali večerjo.
Da bi poskrbeli za rast mišic in pospešili njihovo okrevanje, priporočamo, da te obroke zaužijete dve do tri ure pred vadbo ali pa od 30 minut po vadbi do 2 uri po vadbi. Nikar ne pozabite na ogljikove hidrate, te najdete v polnozrnatih žitih, sadju in zelenjavi.
Soja (vegetarijanska beljakovina) je škodljiva
Soja je ena redkih rastlinskih beljakovin, ki je tudi popolna beljakovina – kar pomeni, da vsebuje vseh devet esencialnih aminokislin. To pomeni, da vam je ni treba združiti s komplementarnimi beljakovinami, da jo vaše telo lahko učinkovito uporabljalo.
Uživanje sojinih živil (kot sta tofu in sojino mleko) naj bi po nekaterih raziskavah celo pomagalo zmanjšati tveganje za raka dojke, a pazljivo, soja namreč velja za enega izmed najbolj pogostih pogostih alergenov.
Zadovoljna fit
Vir: native.tportal.hr, batonrougeclinic.com
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV